Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

Несподіваний фінал

Чому програв Олександр Омельченко?
29 березня, 2006 - 00:00

Як розказують очевидці, вчора обстановка в київській мерії була нервозною. Міські чиновники та депутати Київради частенько заскакували в Колонний зал, майже всі вони були в неофіційному одязі — без краваток, у светрах… Паніка зрозуміла: в мери приходить «чужак», якого ніхто не сприймав серйозно. Леонід Черновецький лідирує на виборах із 31,37% голосів виборців за підрахунками 44,34% оброблених бюлетенів. Перемогу Черновецького вже визнав один із його конкурентів у боротьбі за крісло мера Віталій Кличко.

Проте нервують не лише чиновники, а й журналісти з ТРК «Київ», який в основному висвітлював діяльність Київської мерії. Телеканал заявляє про погрози на свою адресу з боку кандидата Леоніда Черновецького. Як повідомили журналісти каналу Юлія Каюкова та Катерина Поповська, 27 березня, близько 22.00, кандидат Черновецький приїжджав до Київської мерії й заходив у зал, де відбувався підрахунок голосів Київською міською територіальною виборчою комісією. За словами Каюкової, Черновецький підійшов до них і сказав, що відтепер телеканал «Київ» зможе працювати чесно і без тиску. «Він сказав: усе у вас буде добре, ви будете працювати, ви тепер зможете працювати чесно і без тиску», — переказує Каюкова. Журналісти попросили Черновецького аргументувати свої слова щодо того, що зараз журналісти телеканала «Київ» працюють під тиском. «Ми почули у відповідь: «Зі мною так ніколи не розмовляй, тому що я правду кажу», — і тут же пообіцяв звільнити з роботи нас обох», — говорить Каюкова.

І все ж і чиновникам, і журналістам доведеться змиритися, що ера нинішнього київського мера Олександра Омельченка закінчується. Хоча деякі депутати Київради вважають, що навіть при програші Олександр Омельченко ще довго впливатиме на столичні події. «До його слова кияни прислухатимуться. І, на мою думку, найближчі півроку іще більше прислухатимуться, ніж зараз», — сказав депутат Київради Олесь Петік. Як вийшло так, що київські вибори, результат яких здавався таким прогнозованим і логічним, раптом приголомшили всіх несподіваним поворотом? І це при тому, що підтримку Олександру Омельченку висловили практично всі впливові політичні сили в Україні та столиці — від блоку «Не ТаК!» до «Нашої України». Про це в коментарі «Дню» розмірковує політолог Кость БОНДАРЕНКО:

— Такий мер, як Черновецький, — це і не погано, і не добре для Києва. Це об’єктивно. Він переміг, і тому Києву доведеться жити з цим мером, а наскільки він буде адекватним, покаже час. Природно, що він орієнтувався на найбідніші верстви населення, не на середній клас, не на багатих киян, а на незаможних. Тому він стане таким собі популістським мером. Я не є прихильником популізму, тому в мене своя думка щодо Черновецького... Але Черновецький — це нічим не гірше, аніж перемога Юлії Тимошенко на заході або в центрі України, й нічим не гірше, аніж перемога Партії регіонів на сході. Усі три проекти — Черновецький, Партія регіонів, БЮТ — це популістські проекти, які, на жаль, виявилися прийнятими суспільством.

Другий момент: Черновецький дуже активно працював на лівобережжі Києва й протягом кількох років він готував ґрунт для своєї перемоги, роздаючи, зокрема, пайки й організовуючи безкоштовні обіди. Головна технологія Черновецького — «мережевий маркетинг»: він створив успішну мережу, й ця мережа спрацювала.

Він, безумовно, є антиподом Омельченка. Гадаю, на перших порах його сприйматимуть у багнети, але, водночас, розумітимуть, що треба вибудовувати відносини з новим мером. Мери приходять і йдуть, а інтереси залишаються.

Олена ЯХНО, «День»
Газета: 
Рубрика: