Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

Обіцяли одні, ультиматум — іншим

Іноземні інвестори вимагають від України підвищення енерготарифів
5 вересня, 2001 - 00:00

У квітні цього року, напередодні продажу шести енергокомпаній, НКРЕ розробив спеціальну методику визначення тарифів на передачу і постачання електроенергії, що передбачає підвищення чинних тарифів для споживачів у середньому на 10—11%. Цим же документом передбачалася мінімальна рентабельність обленерго — 17%. Для більшої гарантованості виданих Україною обіцянок окремим розпорядженням їх закріпив і тогочасний прем’єр-міністр Віктор Ющенко. В умовах приватизації, куди було включено декларацію про грядуще зростання цін, не було одного — терміну підвищення тарифів.

Згідно з процедурою, Національна комісія з регулювання енергетики ухвалює рішення про зміну тарифів після відповідного прохання з боку обленерго. Таку заявку першою подала «Житомиробленерго», 77% акцій якої належать словацькій компанії Vychodoslovenske Energeticke Zavody S.P. Розглянувши дану заявку, Комісія визнала аргументи словаків на користь підвищення тарифів непереконливими. Навпаки, Комісія в серпні знизила оптову ціну електроенергії на 1,8% у порівнянні з липнем. Ціна на електроенергію знижена до 11,16 копійки/кВт-годину (без ПДВ). Таким чином, різниця між оптовим та роздрібним тарифами, на якій і заробляють обленерго, була збільшена. Але держава чітко дала зрозуміти загальну цінову тенденцію. Після цього заявки на підвищення роздрібного тарифу від «Севастопольенерго» та «Київобленерго» взагалі не були розглянуті. НКРЕ вирішила дочекатися оголошення офіційної позиції уряду. Річ у тому, що новий прем’єр Анатолій Кінах без особливого ентузіазму відгукувався про необхідність підвищувати енерготарифи, побоюючись негативного впливу на темпи зростання промисловості.

Підвищувати енергетичні тарифи в Україні прийнято влітку, коли об’єми споживання відносно невеликі. Дочекавшись осені, інвестори зміркували, що «по-доброму» Україна свої зобов’язання може і не виконати. За допомогою вони звернулися до тих, чию думку уряд просто вимушений врахувати. У понеділок 3 вересня стало відомо, що іноземні донори нашої країни, агентство USAID, Світовий банк та Європейський банк реконструкції і розвитку в спільному листі зажадали від Кабінету міністрів виконання обіцянок, даних іноземним компаніям під час купівлі ними перших шести приватизованих обленерго, окремо нагадавши про обіцяне підвищення тарифів на електроенергію. У листі зустрічаються досить різкі формулювання щодо порядності українського Кабміну, а одне з них просто скидається на шантаж: «Стратегічні інвестори не будуть мати справу з країною, де уряд не виконує своїх зобов’язань». Американська компанія AES Silk Road, що володіє контрольними пакетами акцій Київ- і Рівнеобленерго, вже пригрозила скоротити інвестиції, якщо уряд не погодиться підвищити тарифи. (Нагадаємо, протягом п’яти років американці зобов’язані вкласти в Київобленерго — $60 млн., в Рівнеобленерго — $50 млн.)

У зв’язку з цим терміни задоволення ультиматуму іноземних інвесторів, схоже, будуть багато у чому залежати від планів Кабміну щодо подальшої приватизації в галузі. Голова Фонду держмайна Олександр Бондар на останній прес-конференції заявив, що до парламентських виборів, запланованих на кінець березня наступного року, вигідно продати обленерго буде неможливо. «Політичний чинник дуже істотно впливає на ціну», — заявив голова ФДМ. Одночасно з адміністрації Президента поширювалася інформація про намір Леоніда Кучми розблокувати приватизацію в енергетиці для проведення конкурсів ще цього року.

Терміни продажу енергокомпаній зараз узгоджуються з Кабінетом Міністрів та радником з проведення конкурсу — банком Credit Swiss First Boston. Місяць тому Кабмін створив робочу групу для підготовки до продажу енергокомпаній та сприяння розвитку електроенергетичної галузі. Керівником групи призначений перший віце-прем’єр Олег Дубина, на чиєму столі зараз і лежить лист від інвесторів. Для роботи в групі, серед інших, запрошено і старшого постійного представника МВФ в Україні Анрі Геск’єра. Напевно, Міжнародний валютний фонд підтримає вимогу Світового банку стосовно підвищення енерготарифів. А отже, переговори між Україною та МВФ про можливе поновлення кредитування будуть ще більш ускладнені. Засідання ради директорів Фонду з українського питання заплановане на 20 вересня, і якщо до цього терміну тарифи не піднімуть, імовірність поновлення співпраці з МВФ ще більш знизиться.

На рішення про підвищення тарифів може вплинути і готовність взяти участь у приватизації обленерго ряду вітчизняних та російських інвесторів. Про це заявляв Олександр Бондар. Ще у квітні він без оптимізму зустрів неофіційне рішення прем’єра Ющенка продати обленерего виключно західним інвесторам. «Російські й українські інвестори більш витримані і прагматичні, а західні, на жаль, більш вередливі. Вже стільки ми зробили назустріч кроків, але вони, на жаль, не прийняли їх», — заявляв тоді голова ФДМ.

Формально відмову підвищити тарифи НКРЕ можна аргументувати достатньою рентабельністю приватизованих енергокомпаній. Прем’єр Анатолій Кінах як визнаний представник інтересів промислового директорату навряд чи наважиться самостійно ініціювати підвищення цін. Схоже, рішення з цього приводу буде прийматися на більш високому рівні.

ДО РЕЧІ

— Уряд України ухвалить рішення з приводу доцільності підвищення тарифів на електроенергію у тих регіонах країни, де приватизовані обласні енергопостачальні компанії (обленерго), тільки якщо пересвідчиться, що це не призведе до негативних економічних та соціальних наслідків, — заявив прем’єр-міністр України Анатолій Кінах. Про це прем’єр сказав у понеділок у Києві, коментуючи на прохання журналістів заяву Національної комісії з регулювання електроенергетики (НКРЕ) про можливість такого підвищення. «Остаточне рішення буде прийматися, передусім, на основі неприпустимості зниження конкурентоспроможності продукції, що випускається у цих регіонах, зниження соціальних параметрів населення, яке там проживає, і, безумовно, необхідність збалансованості з бюджетними витратами, бо підвищення тарифів торкнеться і бюджетних організацій», — заявив прем’єр. Він також відзначив, що це рішення буде «узгоджуватися з інвесторами», повідомляє Інтерфакс-Україна.

А.Кінах заявив, що у цей час міністерства фінансів і економіки, а також НКРЕ готують прогноз щодо соціальних та економічних наслідків у разі підвищення тарифів. Він запевнив, що остаточне рішення з приводу тарифів на електроенергію буде прийнято протягом вересня. «Це останній термін», — заявив прем’єр.

Стосовно того, чи можливе таке підвищення ще цього року, А.Кінах сказав: «Не можу відповісти на це запитання. Хоч у мене є деякі сумніви щодо збалансованості таких підходів».

Нагадаємо, у квітні Україна продала іноземним компаніям 6 обленерго, обіцяючи, серед іншого, згодом підвищити тарифи на електроенергію, щоб забезпечити їх рентабельну діяльність.

Сергій СИРОВАТКА, «День»
Газета: 
Рубрика: