Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

Об’єднана опозиція присягнула...

Микола ТОМЕНКО: «Якщо і з’явиться якийсь політичний поліцай, він не матиме шансів зробити кар’єру в іншій партії»
8 серпня, 2012 - 00:00
ВИСУВАНЦІ ВІД «БАТЬКІВЩИНИ» ПРИСЯГНУЛИ СКИНУТИ РЕЖИМ ТА ЗВІЛЬНИТИ ЮЛІЮ ТИМОШЕНКО

Списки кандидатів в депутати від Об’єднаної опозиції «Батьківщина» — вже в Центрвиборчкомі. На думку лідерів, кожен, чиє прізвище зазначено серед кандидатів — гідний того, аби представляти інтереси людей у майбутній Верховній Раді.

Звичайно, без проблем не обійшлося. Влада вже заявила, що вилучить зі списків Об’єднаної опозиції Юлію Тимошенко та Юрія Луценка. Члени ЦВК (особливо прихильні до влади) постійно повторюють, що опозиційні лідери, які нині перебувають за ѓратами, не мають права балотуватися до Верховної Ради. Так, член комісії Михайло Охендовський не приховує своїх сумнівів щодо політичного майбутнього Юлії Тимошенко та Юрія Луценка. Той факт, що за останнього вступився Європейський суд з прав людини, який визнав справу проти екс-міністра МВС політично вмотивованою, членів ЦВК мало бентежить.

Водночас, лідери опозиції вважають, що у ЦВК немає жодних підстав не прийняти списки кандидатів. На думку голови Центрального штабу Об’єднаної опозиції Олександра Турчинова, опозиція, подаючи списки, діяла за Конституцією. А голова Ради Об’єднаної опозиції Арсеній Яценюк переконаний, що європейські інституції не дозволять виключити з виборчого процесу Юлію Тимошенко і Юрія Луценка.

Навіть якщо опозиціонерам не вдасться домогтися свого у справах Юлії Тимошенко та Юрія Луценка, все одно, вони докладуть усіх зусиль, щоб визволити своїх соратників з в’язниці та не допустити нових політичних репресій. Про це йдеться у тексті присяги майбутнього депутата. Процедуру прийняття присяги пройшли усі опозиціонери — як лідери, так і пересічні кандидати — 5 серпня, саме в той день, коли рік тому було заарештовано Юлію Тимошенко.

«Я маю честь бути кандидатом у народні депутати України від Об’єднаної опозиції Всеукраїнського об’єднання «Батьківщина» і беру на себе зобов’язання у разі мого обрання вступити у фракцію «Батьківщина» у Верховній Раді Україні VII скликання і ні юридично, ні фактично не виходити з неї протягом дії мандата, наданого мені виборцем», — йдеться у тексті присяги, яку зачитав Арсеній Яценюк.

Один із ключових пунктів своєрідної кандидатської клятви — довести до кінця справу імпічменту президенту Януковичу:

«Вважаю своїм обов’язком зробити все залежне від мене для якнайшвидшого звільнення України від кримінального окупаційного режиму Віктора Януковича, для чого присягаю голосувати за закон про імпічмент президента України, за сам імпічмент Януковича, а також за закон про порядок відкликання народного депутата».

Саме це — процедура відкликання депутата має стати основним механізмом для запобігання появи зрадників. Адже, згідно з текстом присяги, той депутат, який порушив її тези або відчув, що його політична лінія почала розходитися з думкою його партнерів, має добровільно здати мандат.

Як вважають опозиціонери, складання присяги має стати запобіжником від появи «тушок». Так, віце-спікер парламенту Микола Томенко зазначив, що складання присяги було зафіксовано на плівку, отже, якщо той, хто склав присягу, захоче перейти до іншої політичної сили, цей відеозапис стане на заваді його політичній кар’єрі.

«На жаль, від політичного поліцайства та від політичних зрадників Україна не може позбутися. Теоретично вони можливі завжди. Але ми сьогодні і робимо цей морально-політичний крок для того, щоб якщо і з’явиться якийсь політичний поліцай, то він не матиме шансів зробити кар’єру в іншій політичний партії», — заявив пан Томенко.

Якщо в Об’єднаній опозиції не робили секрету з того, кого вони висуватимуть кандидатами в депутати, й ініціювали публічне обговорення кандидатур, то Партія регіонів навіть на власному з’їзді не назвала прізвища кандидатів. Обмежилися лише першою п’ятіркою.

Список регіоналів мало чим відрізняється від переліку кандидатів зразка 2007 року. Натомість опозиціонери пішли шляхом оновлення і омолодження команди. Третина списку — вперше у політиці. Сам Арсеній Яценюк — політик із світосприйняттям, що склалося вже за часів незалежної України.

Якщо за списками ПР йдуть сини Віктора Януковича та Миколи Азарова, то, наприклад, для тітки Юлії Тимошенко вхід до опозиційного списку закритий.

У Партії регіонів критерій дещо інший: неважливо, якими здобутками ти відзначився під час своєї роботи (і досвід міністра Табачника це красномовно доводить), головне, аби ти був слухняним та тиснув на кнопки — за себе і «того хлопця».

Ретельність, з якою добирали людей до списків опозиції, доводить: випадкових або слабких до опозиції не беруть. А сильні та мужні ніколи не віддадуть свою картку і не дозволять тиснути на себе.

Павло СИДОРЕНКО
Газета: 
Рубрика: