Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

Олесь ДОНІЙ: «Ідеї перемогли фінансове зухвальство»

29 грудня, 1999 - 00:00

Сімнадцятого грудня А. Голубченко зі своїми прихильниками провели у Києві «позачерговий надзвичайний» з'їзд, на якому було прийнято рішення змістити з поста голови партії Олеся Донія і замінити його Анатолієм Голубченком. Така стисло традиційна передісторія партійного конфлікту, який самі члени «Молодої України» кваліфікують як «конфлікт між бізнесовими інтересами і партійною ідеологією».

Показове ж те, що на легітимному з'їзді більшість керівників обласних організацій підтримали у конфліктній ситуації Донія, попри те, що багатьом з них (за словами Олеся Дония та керівника Харьківської обласної організації партії «Молода Україна» В'ячеслава Калініченка) пропонували «за певну винагороду» підтримати його супротивників. На з'їзді були присутні делегації від 20 обласних організацій. Таким чином, лідер партії досить упевнено пройшов перевірку партійним розколом. Замість виключених «дорослих змовників» до керівних органів партії були обрані молоді політики; і першим заступником глави партії став прем'єр- міністр молодіжного уряду Костянтин Захаренко.

Втім, Олесь Доній переконаний, що від спроб співпраці зі старшим поколінням, котре має адміністративний досвід і вагу, не треба відмовлятися зовсiм. В iнтерв'ю кореспонденту «Дня» вiн зазначив: «Шкода, звичайно, що ніяк не вдається здійснити проект співпраці поколінь. Тим більше, що це вже не перша спроба, а кільканадцята. Ніяк не вдається знайти баланс між юнацькою енергією і досвідом «дорослих» поколінь. Тому більш реалістичним мені видається проект самостійного просування молоді, оскільки молоде покоління, очевидно, має інший світогляд.

— Більш романтичний, ніж «дорослі» прагматики?

— Питання не стільки у романтизмі, хоч на переломі епох нас вела вперед ідея. Головна проблема, на мій погляд, в тому, що старше покоління звикло жити за вказівкою зверху, звикло підкорятися. Ми, молодь, по- перше, звикли приймати рішення самостійно, по-друге, ми здатні приймати рішення разом, колегіально.

— У попередньому інтерв'ю «Дню» ти говорив, що є бізнесмени, які готові вкладати гроші у вашу організацію. Чи можна у зв'язку з цим говорити, що ви ввели в правління Голубченка, Збітнєва та інших через те, що вони згодні були фінансувати «Молоду Україну»?

— Не зовсім так. З нами співробітничали і співробітничають молоді бізнесмени. Однак часто буває так, що бізнес хоче як винагороду за свою допомогу отримати «крісла у віче». Ми хочемо співробітничати з тими бізнесменами, які будуть підтримувати нас не заради того, щоб отримати місця у керівництві партії. Що стосується Голубченка, Збітнєва та інших, то вони підтримали наші ідеї, оскільки визнали їх перспективними і в цьому слід віддати їм належне.

— І зрозумівши, що ідеї перспективні, вони захотіли самі очолити партію...

— Було відкрите бажання очолити цю структуру, замінити керівництво на «серйозних» людей. Та їм цього не вдалося. І це — прецедент. Тому що завжди бізнесово-державні структури підпорядковували ідеологічне крило.

Керівництву «Молодої України» в обмін на підтримку «серйозні політики» пропонували досить великі гроші, переважна більшість із наших хлопців таких сум ніколи не бачили в очі. Однак вони витримали.

— Твої прогнози щодо подальшого розвитку ситуації. Чи будете ви і далі звертатися за підтримкою до «тих, кому за сорок»?

— Все вже вирішено: вище партійне керівництво, більшість керівників обласних організацій на нашій стороні. Що стосується співробітництва, то просто буде більш зважений підхід. Ми відкриті для всіх вікових категорій. До нас звертаються зараз і політики, і просто люди, яким подобаються наші ідеї. І якщо раніше у нас була тільки одна аргументація — за нами правда, тому що ми молоді, то тепер у нас є ще один дуже серйозний аргумент: ми єдина партія, яка не продалася .

P.S. Звичайно виникає питання: наскільки молоді функціонери з «МУ» правдиві у своїй щирiй наївностi з приводу того, навіщо бізнесмени приходять в політику. Сьогодні ми висловлюємо тільки одну точку зору на те, що відбулось в партії «Молода Україна». До ситуації в цій організації ми ще обов'язково повернемось.

Андрій МИСЕЛЮК, «День»
Газета: 
Рубрика: