Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

Ознака середнього класу — мобільність та... «мобільник»

13 грудня, 2003 - 00:00

«Ці люди не шикують, але твердо стоять на ногах і більш-менш упевнені у завтрашньому дні...» Так охарактеризувала представників «середнього класу» вчителька молодших класів Тетяна — одна з героїнь поглиблених інтерв’ю, які склали основу монографії «Середній клас: люди і статуси». Нова книга з бібліотеки Інституту соціології НАН України, презентація якої відбулася вчора в Києві, — без сумніву, одне з наймасштабніших досліджень на цю тему. Побудована на матеріалах масових опитувань останнього десятиріччя та поглиблених інтерв’ю з представниками різних прошарків середнього класу, монографія старшого наукового співробітника Інституту соціології Олени Симончук аналізує українські реалії середнього класу, розкриває специфіку формування вітчизняної моделі цього прошарку суспільства порівняно із західними аналогами.

За різними оцінками, в Україні середній клас становить від 12 до 45% населення країни. На думку О. Симончук, такі розходження пояснюються неоднаковим розумінням меж середнього класу, а також відмінністю методологічних підходів до його вивчення. Наприклад, визначаючи під час різних соціологічних опитувань своє місце в ієрархічних щаблях соціальних статусів, від 32 до 45% українців ідентифікують себе із середніми прошарками суспільства, а за рівнем матеріального статусу близько 52% прираховують свої сім’ї до «середніх». «Здавалося б, — пише О. Симончук, — цифра (половина населення України!) не така вже й погана, якби не якісні характеристики самооцінки цього матеріального статусу. Адже визначаючи свій достаток як середній, люди вкладають у це поняття абсолютно різний зміст: 2,8% респондентів — «не вистачає продуктів харчування, іноді голодують», 39,8% — «вистачає тільки на продукти харчування», 32% — «вистачає загалом на життя», 19,1% — «вистачає на все необхідне, але нам не до заощаджень», 2,9% — вистачає на все необхідне, робимо заощадження» і 0,3% — «живемо у повному достатку». «Таким чином, — робить висновок соціолог, — понад 40% представників цієї групи, перебуваючи фактично за межею бідності, вважають становище, що склалося, середнім, тобто нормальним, звичайним для їхнього оточення».

Оригінальне визначення «середнього класу» в ході презентації запропонував заступник директора інституту Євген Головаха. На його думку, всіх, хто має мобільний телефон (а це близько 9% населення України), можна сміливо прираховувати до «середнього» прошарку, оскільки користування цією своєрідною прикметою часу передбачає наявність у людини «зайвих» грошей на її експлуатацію.

У наступних номерах «День» ближче познайомить читачів із цим дослідженням соціолога. А поки що варто нагадати визначення представників «середнього класу», що стало класичним у політології: середній клас — це люди, в яких не так багато грошей, щоб скуповувати чужі голоси, але й не так мало, щоб продавати свій.

Наталія ТРОФІМОВА, «День»
Газета: 
Рубрика: