Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

Пальто на виріст

Легка промисловість готується до вступу в СОТ
12 січня, 2002 - 00:00

У січні Рада національної безпеки та оборони за дорученням Президента України проведе засідання, присвячене проблемам вступу країни до Світової організації торгівлі (СОТ), повідомив секретар РНБО Євген Марчук. Глава держави вважає, що в Україні здійснюються недостатні зусилля для просунення країни до цієї організації, відзначив Є.Марчук (Інтерфакс-Україна).

Проблеми, які виникають на шляху до СОТ, стають особливо помітними на галузевому рівні. Наприкінці минулого року з ініціативи підприємств легкої промисловості розроблено програму невідкладних заходів щодо підготовки галузі до вступу України у СОТ. За словами прем’єр-міністра України Анатолія Кінаха, цей документ також планується розглянути на одному з січневих засідань Кабінету Міністрів. На думку президента Української асоціації підприємств легкої промисловості Валентини Ізовіт, найбільш пекуче питання для галузі — як втриматися на плаву у конкурентному середовищі, яке виникне із вступом України до СОТ. Вже зараз внутрішній ринок незахищений від експансії дешевих, низької якості імпортних товарів, які ввезені нелегально або вироблені у «тіньовій» сфері — на них припадає 80% продажу.

Разом з тим, як визнають в асоціації, обсяги виробництва вітчизняних товарів легкої промисловості настільки мізерні, що вони не можуть суттєво впливати на рівень забезпечення населення одягом і взуттям. Зокрема, на внутрішньому ринку тканин імпорт перевищує власне виробництво майже у 3 рази, в тому числі по лляних тканинах — у 6,7 раза, шовкових — у 4,5 раза. Після багаторічної кризи підриємства легкої промисловості тільки зараз починають відновлюватися, однак галузі ще далеко до втраченого потенціалу: сьогоднішні обсяги виробництва становлять лише 45% від рівня 1990 року.

В той же час продукція українських підприємств добре відома на світовому ринку і користується там попитом. У 2000 році експорт текстилю та текстильних виробів з України склав $434,2 млн., а за 9 місяців 2001 року, порівняно з цим же періодом минулого року, він збільшився на 10,2%. На думку міністра промислової політики України Василя Гуреєва, це насамперед пов’язано із скасуванням у 2001 році кількісних обмежень на експорт українського текстилю до країн ЄС — на цей ринок збуту припадає дві третини усього текстильного експорту (щоправда, основну частину цього експорту складають товари, виготовлені з давальницької сировини, тож насправді, як вважають в «Укрлегпромі», експортуються не вироби, а дешева робоча сила). Вступивши до СОТ, Україна позбудеться дискримінаційних підходів до українських товарів, а легка промисловість зможе розширити зовнішні ринки збуту.

«СОТ має багато переваг, але треба пам’ятати, що це також і додаткові вимоги до легкої промисловості — до якості продукції, її конкурентоздатності, створення матеріальної і сировинної бази, розвитку внутрішнього ринку», — вважає В.Гуреєв. Для пом’якшення наслідків від вступу України до СОТ легка промисловість потребує прийняття низки рішень на державному рівні. Одним із заходів, запропонованих у програмі, є встановлення терміну зарахування валютних коштів на рахунки підприємств не пізніше 180 днів з дати митного оформлення продукції легкої промисловості, що експортується. Існуючі 90 днів, на думку виробників, невиправдано стримують нарощування конкурентоздатної продукції, яка через відсутність обігових коштів у покупців відвантажується без попередньої оплати.

Петро ІЖИК, «День
Газета: 
Рубрика: