У статті «Симеїзька «битва» («День», №157) ми розповіли про ситуації із землею у Ялті і про поновлення самозахоплень земель на Південному березі Криму кримськими татарами. Увесь минулий тиждень ситуація в районі Великої Ялти загострювалася. Всупереч обіцянкам розглянути та вирішити питання, депутати Ай-Васильської селищної ради, наприклад, навіть не внесли його до порядку денного. У відповідь кримські татари відновили пікети і 17 осіб оголосило голодування на знак протесту. Вони розіслали телеграми про початок безстрокового голодування усім керівникам України й силових органів. Голодуючі були сповнені рішучості продовжувати акцію доти, доки їх вимоги не буде виконано.
Президент України Леонід Кучма доручив Генеральному прокуророві розібратися з ситуацією на місці. У міськраді Ялти знову відбулася велика нарада за участю депутатів, Ради представників кримськотатарського народу при Президентові, керівництва Кримської та Ялтинської прокуратур із участю Святослава Піскуна. У ньому взяли участь глава ВР Криму Борис Дейч, глава уряду Сергій Куніцин, прокурор Криму Олександр Доброрез. Доповідав про ситуацію народний депутат України Мустафа Джемільов. Було прийнято узгоджену ухвалу про те, що Генеральна прокуратура України відрядить до Криму групу фахівців, які перевірять законність розподілу земель на півострові за тривалий час, усунуть порушення законів. Прийнято ряд інших заходів — створено спеціальну комісію для перевірки заяв на виділення землі. Прокурор Криму Олександр Доброрез повідомив, що прокуратура автономії за участю фахівців рескомзему та органів влади на місцях проведе інвентаризацію земель не лише у Великій Ялті, але й на всій території Криму. Буде перевірено діяльність Ялтинського виконкому з питання розподілу землі. Особливою темою прокурорської перевірки стануть землі заповідних зон. Олександр Доброрез сказав також, що «прокуратура розбереться з тими, хто спекулює кримською землею, а також тими, хто спекулює на земельній темі, заробляючи собі політичні дивіденди». Святослав Піскун сказав, що «починаючи з сьогоднішнього дня черга на отримання землі у Великій Ялті здійснюватиметься на законних підставах…». Генеральна прокуратура України, таким чином, стала своєрідним «землевпорядником» у Криму з метою дотримання законності процесу…
Святослав Піскун у бесіді з журналістами після наради зазначив, що генпрокуратура попрохала кримських татар відреагувати на прохання влади та правоохоронних органів і прибрати тимчасові споруди, встановлені у місцях захоплення. «Ніхто не має наміру погрожувати й застосовувати силу, але закон треба шанувати», — підкреслив він. Генеральний прокурор України заявив, що держава зацікавлена у тому, щоб розселення та облаштування кримських татар на Батьківщині відбувалося планомірно і згідно із законом. Він повідомив, що роль прокуратури в процесі вироблення міжнаціональної згоди має підвищуватися, а тому в прокуратурі Криму запроваджено штатну посаду заступника прокурора автономії, який займатиметься міжнаціональними питаннями. На цю посаду призначено Решата Абдієва. Святослав Піскун представив його учасникам наради, зазначивши, що він кримський татарин, тому йому буде легше вирішувати подібні питання. Своєю чергою, заступник голови Меджлісу кримськотатарського народу Ремзі Ільясов зазначив, що загострення проблеми сталося в основному при колишній Верховній Раді та уряді Криму: з 1995 до 2002 року на території Великої Ялти кримські татари не отримали жодної земельної ділянки, попри те, що у черзі на землю — понад 3 тисячі осіб. За його словами кримськими землями вже стали торгувати і київські, і навіть московські комерційні структури, власниками ділянок все більше стають не громадяни України в той час, як кримські татари, для яких ця земля є Батьківщиною, залишаються безземельними. Багато які ділянки, виділені декілька років тому, спричинили лише розорення їхніх господарів. Так, у Кикенеїзі ділянки для репатріантів було виділено на зсуві і споруди, які щойно було зведено, почали давати тріщини, лопнули підмурки, будинки сьогодні фактично зруйновано, жити в них неможливо. Заступник голови Меджлісу зазначив, що люди втратили віру в чесне розв’язанні цього питання владою, тому й пішли на акції протесту…
…Що ж робиться на ПБК сьогодні? У понеділок вранці народний депутат України Мустафа Джемільов і заступник голови Верховної Ради Криму Ільмі Умеров відвідали всі ділянки, говорили з усіма учасниками акцій протесту. Багато хто не хотів залишати захоплене, мотивуючи це тим, що не вірить у те, що влада виконає свої ж ухвали. Йдеться не про Генеральну прокуратуру, не про органи влади Криму, а про місцеві селищні та сільські ради, які хоча й володіють землею згідно із законом, але роблять це як заманеться. Наприклад, минулого разу, коли у Гурзуфі учасники пікету звільнили ділянку приморської землі, у неї тут же з’явився аж ніяк не кримський господар, який розпочав копати котлован та починати будівництво. Ільмі Умеров сказав «Дневі»:
— Вирішено припинити акції протесту й зняти встановлені пікети. Ми свою частину виконали. Сьогодні всі ділянки звільнено, люди розбирають будівлі, вивозять матеріали. За винятком двох — залишилися пікетники в Симеїзі біля аквапарку, і у самому селищі біля «Вілли «Ксенія». Це пов’язано з тим, що народний депутат Мустафа Джемільов написав депутатський запит Генеральному прокуророві України з проханням перевірити, чи законно виділено землю під будівництво аквапарку, бо насправді в цьому районі вже було надано ділянку під будівництво одному з кримських татар. Але колишній голова ВР Криму, попри це, змусив місцеву владу відвести землю під будівництво іншій особі. Пікет тут стоятиме доти, доки не буде ухвали Генпрокуратури з цього питання…
Кримські ж татари ніколи не сприймали Крим як курорт чи місце відпочинку, де можна погуляти й попиячити, а потім поїхати звідси. Це наша Батьківщина, і ми більше за інших зацікавлені в тому, щоб тут був порядок і щоб усе було законним і справедливим…