Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

По монополіях — ще одним міністром

14 грудня, 2002 - 00:00

Голова Антимонопольного комітету Олексій Костусєв незадоволений статусом свого відомства. У середу він звернувся до парламентського комітету з питань економічної політики з проханням підняти питання про створення відповідного міністерства. «Вирішення багатьох гострих проблем в антимонопольній сфері лежить за межами наших повноважень», — заявив Костусєв у відповідь на численні запитання парламентаріїв.

Олексій Костусєв повідомив, що вже ставив питання про підвищення статусу свого відомства перед Президентом, але, судячи з усього, позитивної відповіді не дочекався. Учора і депутати без особливого ентузіазму сприйняли ідею створення ще одного міністерства. Проте більшість із них визнали, що без посилення функцій Антимонопольного комітету він не зможе вирішувати поставлені завдання. Природні монополії нашої країни працюють під прикриттям галузевих міністерств, і саме з їхньою допомогою, зі слів Олексія Костусєва, блокують спроби знизити завищені тарифи. Без позитивної «візи» профільного міністерства, уряд, як правило, відмовляється приймати остаточне рішення.

Голова Антимонопольного комітету признався депутатам, що побоюється галасу, який може виникнути навколо його бажання підвищити статус свого відомства. До речі, кандидатура ймовірного міністра може відразу стати предметом торгу в більшості. І не факт, що кандидатура Костусєва буде головною. Занадто вже великі інтереси можуть бути зачеплені. Часто ниточки антимонопольних розслідувань, які ініціюють антимонопольники, приводять до урядових чиновників дуже високого рангу. Невипадково бюджетне фінансування Антимонопольного комітету в 2002 році було здійснено тільки на 28% від плану. Схоже, якраз тому Костусєв звернувся за підтримкою до депутатів.

Самі парламентарії головним недоліком у роботі Антимонопольного комітету назвали його пасивність у боротьбі з природними монополіями. «Тарифи монополістів — це свавілля», — заявив депутат Валентин Ландик, який очолює як почесний президент корпорацію «Норд». З його слів, великі українські компанії все частіше відмовляються від співпраці з компаніями-монополістами через непомірні ціни. Президент компанії «Стирол» депутат Микола Янковський вважає, що встановлювати тарифи повинен незалежний орган, зважаючи на виробничі потреби компаній-монополістів.

Боротьбу з природними монополіями Антимонопольний комітет визначив пріоритетом на 2003 рік. Уже найближчим часом Олексій Костусєв має намір ініціювати перевірку обгрунтованості енерготарифів. З його слів, комітет жорстко кластиме край діям обленерго з відключення споживачів, якщо вони не дотримуватимуться законної процедури. З початком опалювального сезону АМК уже розпочав кілька розслідувань проти енергетиків. Залишається почекати, чи зможе комітет впоратися з цим завданням у нинішньому статусі.

Сергій СИРОВАТКА, «День»
Газета: 
Рубрика: