Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

Почалося?...

Ганна ГЕРМАН: Те, що кажуть наші опоненти, не має жодного значення
17 лютого, 2010 - 00:00
ДЕПУТАТИ З НУНС У РОЗДУМАХ: АБО КОАЛІЦІЯ, АБО ПЕРЕВИБОРИ / МОМЕНТ ВЧОРАШНІХ КОНСУЛЬТАЦІЙ: ГАННА ГЕРМАН І ГЕННАДІЙ МОСКАЛЬ. ОСТАННІМ ЧАСОМ ЧАСТИНА «НАРОДНОЇ САМООБОРОНИ» РЕГУЛЯРНО ГОЛОСУЄ РАЗОМ ІЗ ПАРТІЄЮ РЕГІОНІВ З ПОДАЧІ СПІКЕРА ВОЛОДИМИРА ЛИТВИНА НАРДЕПИ РАПТОВО І БЕЗ ОБГОВОРЕННЯ ПРОГОЛОСУВАЛИ ЗА ПОСТАНОВУ ПРО ПРИЗНАЧЕННЯ ІНАВГУРАЦІЇ ВІКТОРА ЯНУКОВИЧА НА 25 ЛЮТОГО БРОУНІВСЬКИЙ РУХ У РАДІ. РЕГІОНАЛИ ЗАЧАСТИЛИ НА ПОЛОВИНУ НУ-НС ІВАН ПЛЮЩ, СУДЯЧИ З ГОЛОСУВАНЬ, ОДНИМ ІЗ ПЕРШИХ ПІДЕ В «БІЛЬШІСТЬ ЯНУКОВИЧА»

Учора депутати ухвалили два дуже важливих і дуже неоднозначних з правового погляду рішення. Не чекаючи закінчення судових процесів, раптово і без обговорення, парламентарі проголосували за постанову про призначення інавгурації Віктора Януковича на 25 лютого. За це проголосували 238 народних обранців. 172 голоси дала фракція Партії регіонів, 1 — БЮТ, 15 — НУ-НС, 27 — КПУ, 20 — Блок Литвина, 3 — позафракційні.

— Ми повинні квапитися, бо країні потрібні зміни. Ми не можемо вичікувати. Ми повинні дуже швидко діяти, — пояснила «Дню» таку поспішність Ганна Герман.

— Ваші опоненти стверджують, що ви тиснете на суд.

— Те, що кажуть наші опоненти, не має жодного значення. Вони це можуть говорити в себе десь під ковдрою.

Потім 250 депутатів ухвалили рішення, що вже безпосередньо суперечить Конституції, — скасували свою ж постанову про призначення виборів до місцевих органів влади на 30 травня. Зауважимо, що в Конституції чітко зафіксований термін повноважень міських, селищних та сільських голів — це чотири роки.

Але парламентарі вчинили хитро. Вони й не перенесли вибори, і не скасували. Залишили питання відкритим. Це означає, що будь-яка більшість, яка буде створена, зможе перенести вибори на осінь або взагалі відкласти на рік.

— Це правове беззаконня, яке сьогодні вже нікого не дивує. Це, перш за все, хабар місцевим радам, який дала Партія регіонів і сателіти. Це продовження життєдіяльності Леоніда Черновецького як мера Києва, — обурювався в розмові з «Днем» бютівець Володимир Бондаренко.

Офіційна причина скасування виборів — немає грошей у бюджеті, складна економічна ситуація. Безумовно, нестача грошових засобів — це серйозний аргумент. Але насправді, тут цілий комплекс причин.

Перше, це удар по нових політичних силах — по Тігіпку, Яценюку, Тягнибоку та інших.

Друге, основні політичні гравці просто не готові до місцевих виборів. Матриці національних та місцевих виборів абсолютно різні. Місцеві вибори вимагають досконалого іншого походу.

І, нарешті, Регіони дають час на роздуми «Нашій Україні». У кулуарах ходять чутки, що якщо коаліція Регіонів і НУ-НС не складеться, то десь у вересні проведуть одночасно дострокові парламентські та місцеві вибори.

На сьогодні в «Нашій Україні» немає 37 голосів за коаліцію з Партією регіонів. Але це не означає, що вони не з’являться завтра. Зараз із Регіонами стабільно голосує від 15 до 20 нунсівців — це ЄЦ і група Давида Жванії. Але ніхто не знає, як поведуться Олександр Третьяков і Микола Мартиненко. Вони, до речі, всіляко уникають журналістів.

Учора рано вранці з фракцією НУ-НС зустрілася прем’єр Тимошенко. Загальне послання таке: коаліцію потрібно зберегти, у відставку Юлія Володимирівна не збирається. Чи послухають депутати її слова — дізнаємося зовсім скоро, після інавгурації.

КОМЕНТАР

«Рішення парламенту — це абсолютно антиконституційний крок»

Ігор ЖДАНОВ, політолог, президент Аналітичного центру «Відкрита політика»:

— Сьогоднішнє рішення парламенту — це абсолютно антиконституційний крок. Для місцевих рад законом встановлено функціонування протягом чотирьох років, тобто обрана в 2006 році місцева влада в 2010-му повинна припинити свої повноваження. Таким чином, Верховна Рада, керуючись політичними мотиваціями, я б навіть сказав політиканськими, не виконує свої конституційні обов’язки. Зрозуміло, що в даному випадку мотивацією є поєднання парламентських виборів з виборами до місцевих рад, а також стимулювання НУ-НС до входження в коаліцію з Партії регіонів.

На мій погляд, мотивація по створенню коаліції за допомогою простої більшості, що сьогодні намагається зробити ПР, суперечить не тільки Конституції, але і рішенню Конституційного суду. Відомо, що закон передбачає формування коаліції за допомогою рішення парламентських фракцій, в які входить більшість народних депутатів, тобто не менше 226-ти. В рішенні КС теж говориться, що коаліцію треба формувати тільки на основі фракцій. Днями прийнятий Закон про регламент ВР, який поки що не набрав чинності, теж передбачає формування коаліції на основі фракцій і мінімум 226 підписів. Тобто, всі інші шляхи — це порушення Конституції.

Партія регіонів останнім часом наголошує, що вони яскраві прихильники демократії та противники порушення Основного Закону. Нажаль, практика останніх дій ПР показує протилежне. Звичайно, хотілося б, щоб новий Президент починав свої каденцію не з порушення Конституції. Дуже важливими також будуть перші кроки Президента, по яких ми і зможемо судити правдивість його слів.

Підготував Іван КАПСАМУН, «День»

Олена ЯХНО, «День», фото Руслана КАНЮКИ / «День»
Газета: 
Рубрика: