Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

Почати з себе

Дискусія Нацбанку й уряду може дати плоди. Гіркі, але корисні
7 червня, 2011 - 00:00

Кінець минулого тижня ознаменувався політичним скандалом, який іще більше підірвав довіру до уряду Миколи Азарова. Глава Нацбанку Сергій Арбузов написав прем’єр-міністрові листа (його текст став надбанням громадськості), в якому поклав на уряд провину за зрив співпраці з Міжнародним валютним фондом. Крім того, в ньому, зокрема, йдеться про «зниження довіри до економічної політики уряду» через «нереалістичні параметри інфляції». У Нацбанку підрахували, що невиконання умов меморандуму з МВФ лише 2011 року призведе до ненадходження майже 7,7 мільярда дол. від міжнародних фінансових організацій (від МВФ — 6,2 мільярда дол., Світового банку — 0,85 мільярда дол., Єврокомісії — 0,6 мільярда дол.). За словами Арбузова, високою є ймовірність того, що в результаті зриву співпраці з МВФ погіршиться суверенний рейтинг України; зросте вартість зовнішніх позик; скоротяться надходження прямих іноземних інвестицій і боргових ресурсів до банків і реального сектора, підвищиться попит на готівкову валюту.

«За нашими оцінками, обсяг загальних втрат фінансових ресурсів до кінця 2011 року може становити близько дев’яти мільярдів доларів США, — повідомляє у своєму листі Арбузов і прогнозує: — В умовах збереження дефіциту поточного рахунку це може призвести до істотного скорочення міжнародних резервів». Глава Нацбанку також передбачає, що в разі непоновлення співпраці з МВФ інфляційні процеси посилюватимуться, і тому Нацбанк буде вимушений проводити жорсткішу монетарну політику, тобто обмежувати кредитування бізнесу та населення, що позначиться на темпах розвитку економіки та життєвому рівні населення.

Як відреагували у владі на цей лист? Президент, який останнім часом криво поглядає на уряд, багатозначно відмовчався... Його представник у парламенті Юрій Мірошніченко теж спробував зробити хорошу міну при поганенькій грі й стверджував на ток-шоу одного з телеканалів, що виявив в цій ситуації також і позитив. «Національний банк — незалежний інститут, і він висловлює свою позицію для розуміння урядом, до яких дій вдасться Нацбанк. Цей лист, — пояснював народний депутат, — на мою думку, якраз дає можливість виправити всі наявні виклики».

Але прем’єр стояв на своєму, підтверджуючи цим наявність істотних розбіжностей між виконавчою та монетарною владою. Виступаючи в суботу в Києві на саміті міністрів фінансів країн СНД, він був відвертим: «Коли ми сьогодні ведемо переговори з МВФ, ми виходимо із ситуації, що абсолютно змінилася. По-перше, у нас немає жодної потреби негайно отримувати кредити МВФ. У нас достатньо ресурсів, щоб самим розплачуватися за своїми зовнішніми зобов’язаннями». Звісно, Азаров не забув згадати про те, що Україна «зараз проводить переговори з МВФ і перебуває в постійному діалозі, виходячи з цих двох складових (пенсійна реформа та зміна тарифоутворення. — Авт.). Інших питань з МВФ у нас практично немає»...

Побічно підтримав Арбузова соціальний віце-прем’єр і міністр Сергій Тігіпко. «Те, що Міжнародний валютний фонд йде, відразу знижує рейтинги країни, наші позики, які ми повинні будемо обслуговувати, бо в нас за останні три роки істотними темпами дуже зріс зовнішній борг, — говорив він, ніби продовжуючи свою суперечку з Азаровим. — Ми повинні їх обслуговувати, наші позики одразу подорожчають». За його словами, «ми можемо прийти через одну-дві позики до ситуації, коли ми перебуватимемо в переддефолтній ситуації. І ось тоді починається та ситуація, та, що з Грецією», — лякав відступників від меморандуму з МВФ віце-прем’єр.

Що стосується глави Нацбанку, то хотілося б запитати: яким чином явно не відкритий лист попав до преси? Можливо, так сталося тому, що в цього паперу, що не має грифу «таємно», але й не призначений для широкої аудиторії (не випадково за першою реакцією на нього Кабміну листу було надано статусу фальшивки), є другий, політичний бік? Цього не можна виключити... Арбузов, мабуть, не позбавлений честолюбства. А молодий і абсолютно несподіваний кандидат у прем’єри — це дуже в стилі нашого Президента.

Ось тільки нещодавні його дифірамби на адресу підсумків роботи іншого молодого політика — кримського прем’єра Василя Джарти, уможливлюють й інший варіант. І це ще не все. У глибоко законспірованому резерві Віктора Федоровича, цілком можливо, є ще парадоксальніша позиція, що працює на об’єднання України. Це один з лідерів опозиції Арсеній Яценюк.

Аби вийти на таке припущення достатньо було послухати виступ цього молодого, але вже досить досвідченого політика на п’ятничному ток-шоу в Савіка Шустера. Лідер «Фронту змін», практично закликаючи й владу, й опозицію об’єднатися довкола необхідності порятунку країни від розкрадання й корупції, банкрутства й дефолту, не лише наполягав на пошуку взаєморозуміння з МВФ, а й фактично виступив з політичною та економічними програмами нового уряду. При цьому він явно не прагнув брати владу негайно, а ставив умову: ви спочатку наведіть лад. Заради цього Президент, за словами Яценюка, має прийняти його план і вийти з ним до людей, причому чим раніше, тим краще. А вся Україна «мусить усвідомити: нам ніхто не допоможе, ми повинні починати з себе».

Якою буде реакція Президента? Думаю, і йому й Україні слід було б прислухатися до висновків дискусії. Тим паче що її ініціатор, схоже, працює не в Нацбанку, а на вулиці Банковій.

Віталій КНЯЖАНСЬКИЙ, «День»
Газета: 
Рубрика: