Як сказав голова Української всесвітньої координаційної ради Михайло Горинь, ці збори пройдуть під гаслом — «У майбутнє — з ім’ям України». І делегати, і гості з’їжджаються з метою консолідації української нації, оскільки після перших двох форумів (1992 і 1997 рр.) це завдання вирішити не вдалося. «Українці всього світу, — говорить М. Горинь, — повинні зіграти істотну роль у побудові Української держави. Роль нашої діаспори в розвиткові таких держав, як Канада, Аргентина, Австралія та багатьох інших, загальновідома. Їй дають високу оцінку уряди цих країн. Настав час, коли наші земляки повинні послужити і своїй рідній землі. Але цей процес не може бути однобічним. Українська держава повинна піклуватися про свою діаспору.
Важливо підкреслити, що форум — не універсальна тусовка, а, передусім, інтелектуальна робота для всіх його учасників. Вже відібрано тематику засідань секцій, конференцій, «круглих столів». Керуватимуть ними науковці — як представники України, так і діаспора. Наприклад, культурологічна секція працюватиме з проблем повернення культурних цінностей на Україну, утвердження нашої культури в світі, захисту духовних багатств. На засіданні економічної секції її учасники працюватимуть над створенням центру ділової співпраці із зарубіжжям. Хочеться сподіватися, що на цей раз буде знайдено механізми функціонування цієї структури.
Звичайно, після напруженої розумової праці на учасників форуму чекає велика культурна програма — це численні екскурсії, виставки, презентації, зустрічі. При бажанні учасники можуть відвідати будь-який регіон України. 22 серпня їх будуть радісно зустрічати в кожному обласному центрі. Наприкінці форуму представники діаспори візьмуть участь у святах із нагоди 10-ої річниці незалежності України.
Говорить генеральний секретар Світового конгресу українців Віктор Леденко (Канада): «Перший форум відбувся 1992 року, коли молода українська держава святкувала свою першу річницю. Звичайно, що він пройшов у атмосфері загального піднесення та ейфорії. Другий форум 1997 року був більш діловим, але невирішених питань залишилася сила- силенна. Тому вся надія на майбутній — третій форум. Ми дуже сподіваємося, що він буде конструктивнішим, ніж попередні».
Члени Світового конгресу українців об’їхали всі країни, де є українські організації. Вони дійшли висновку, що 20 мільйонна світова українська діаспора може добре прислужитися Україні, якщо грамотно й розумно скерувати і скоординувати її сили. Але поки що ми сильно розрізнені. Західна діаспора сильно відрізняється від об’єднань українців, котрі нещодавно з’явилися в республіках колишнього СРСР. У нас різні фінансові й кадрові ресурси, різний досвід роботи. На цьому форумі ми повинні хоч трошки, але здолати цей розрив.