Член Європейського парламенту Марек СІВЕЦЬ є постійним учасником українських ланч-конференцій у Давосі. «День» попросив його коротко прокоментувати нинішній форум у Давосі та його українську частину з участю Президента України Віктора Януковича, який удруге приїздив до швейцарського курорту й цього разу виступив із промовою під назвою «Шляхи майбутнього розвитку».
— По-перше, українська ланч-конференція стала визнаною на Давосі інституцією. Тут завжди багато народу, і в цьому ланчі брали участь представники високого рівня. По-друге, присутність Президента України завжди привертає увагу. Тому що всі хочуть бачити президента, що визначає якість зустрічі. У цій конференції взяла участь низка впливових, відомих політиків: міністр закордонних справ Швеції Карл Більдт, президент Національного банку Польщі Марек Белка, міністр у європейських справах та головний переговірник Туреччини Егемен Багіш, а також багато інших. Тому ми можемо сказати, що це був ланч з участю високопоставлених лідерів. Після промови Президента відбулася дискусія.
— І що ви почули з виступу Президента Януковича, у чому була суть його промови?
— Ми почули від нього, що в Україні є стабілізація, але я б сказав, що це стагнація. В Україні не відбувається ніякого розвитку. Президент був дуже оптимістичним щодо ситуації в Україні, але водночас він порушував енергетичні питання, фінансову ситуацію у країні та відносини з МВФ. Із другого боку, не було нового щодо ситуації довкола Юлії Тимошенко, що було найважливішим питанням минулого року. Саме це питання заблокувало ініціалізацію Угоди про асоціацію. Тому я вважаю, що відсутність кризи — це добре. Але якщо нам потрібен прогрес, то стагнація не є багатообіцяючою. Я радий, що цей ланч відбувся, тому що ця подія — завжди сильне просування України в міжнародній спільноті.
— Яке у вас склалося враження про нинішній економічний форум у Давосі й питання, які там обговорювали? Чи почули ви там нові ідеї щодо виходу із кризи?
— Так, тут пролунало багато цікавих ідей, але немає жодної магічної формули. Ми й досі — уже четвертий рік — перебуваємо у стані кризи й не бачимо цьому кінця.
— Цього року протести «Захопи Волл-стрит» дісталися і до Цюриха...
— Тут щороку бувають протести. Цього року були навіть українські леді з руху FEMEN, які протестували проти гангстерів у Давосі. Я б сказав, що ці протести не дуже ефективні. Вони захоплюючі, але неефективні.
— У четвер, пізно ввечері, Парламентська Асамблея Ради Європи ухвалила резолюцію щодо України, яка допускає запровадження санкцій, якщо українська влада не звільнить Тимошенко й інших колишніх членів її уряду. Що, на вашу думку, може бути останньою краплею, яка змусить європейців запровадити санкції щодо України?
— Справді, на сьогодні ми маємо резолюцію ПАРЄ. І я б хотів знати, якою є реакція української влади на цю резолюцію. Оскільки я не знаю цієї реакції, то не можу коментувати.
— Під час цього ланчу ви не чули реакції української влади на цю резолюцію?
— Ні.