Після заяви вищого керівництва блоків Юлії Тимошенко і «Наша Україна» про спільні дії в опозиції логічно було б очікувати подібних кроків у регіонах. Вони не забарилися. Минулого четверга заяву у такому дусі, підписану головами фракцій названих блоків у Житомирській обласній раді, зачитав на початку її чергової сесії лідер бютівської групи Віталій Француз. (За день до цього на сесії Житомирської міськради на робочих місцях її депутатів від БЮТу і «НУ» були встановлені поруч прапорці цих блоків.) Крім безумовно актуальних положень про об’єднання зусиль у відстоюванні державної незалежності України, свободи і демократії, проведенні справедливої соціальної політики, в ній також прозвучали тези про продаж і оренду земель комунальної власності виключно на аукціонах, скасування попередніх рішень з надання земельних ділянок і запровадження виключно поіменного голосування. Однак голова облради Ірина Синявська, висунута на цю посаду «Нашою Україною» як один із лідерів її регіональної організації, майже відразу оголосила власну заяву. Її ключовими положеннями були, зокрема, твердження про загрозу узурпації громадянського суспільства деякими опозиційними групами і про те, що розвиток Житомирської області не може проходити під диктовку тієї чи іншої політичної сили (кого вона мала на увазі здогадатися не важко. — В.К. ). Одночасно вона звернулась до фракції «НУ» з тим, щоб депутати-нашоукраїнці визначились із подальшим перебуванням її на посаді голови облради. Запахло скандалом. Тим більше, що на запитання «Дня», чи готова пані голова скласти з себе повноваження (це було вже під час оголошеної перерви), вона відповіла, що зробить це у разі, коли фракція прийме таке рішення, а ще, коли рада також ухвалить її відставку. Крім того, І. Синявська наполягала, що велика частина депутатів не думає про місцеву громаду. Підставою для такого висновку, з її слів, стала, зокрема, ситуація навколо можливості розширення меж одного із містечок під Житомиром, коли керівництво фракцій БЮТ і «НУ» прийняло рішення про відправку відповідного підготовленого галузевими комісіями облради рішення на доопрацювання. На її думку, просто хтось не склав ціни на ту ділянку землі, яка може потрапити в межі селища і бути продана на аукціоні, і тоді буде вигода селищній громаді.
Проте згадана перерва не була останньою — про необхідність порадитись заявляли регіонали, комуністи, соціалісти, народники- литвиновці, і робота сесії відновилась тільки через дві з половиною години. Питання про відставку І. Синявської не ставилось — фракція «НУ» на своєму зібранні взагалі визнала недоцільним його розглядати. Щоправда, депутатів вистачило тільки на кілька пунктів порядку денного з більш ніж трьох десятків запланованих. В одній з цих перерв народний депутат України, голова обласної організації «Батьківщини» Сергій Пашинський прокоментував ці демарші як спробу зірвати сесію у зв’язку з тим, що на ній мало розглядатися питання виділення одній з комерційних фірм 17,5 га землі неподалік Житомира, ринкова вартість якої, за його твердженнями, сягає 100 млн. грн., а згадана фірма вже домовилась про 300 тис. грн. Він також заявив у цьому зв’язку, що фракції БЮТ і «НУ» в облраді більше не допустять «дерибану» землі місцевими удільними князьками. А названа земля має бути продана з аукціону. Тут слушно нагадати, що про продаж приміської землі з аукціону говорила й І. Синявська. Проблема, як на автора, в іншому, чи збігаються погляди її і С. Пашинського, а також тих, кого вони репрезентують у питанні, яку, як, коли, хто і кому продаватиме цю землю? Адже народний депутат України і колишній міністр сільського господарства Олександр Баранівський, який є вихідцем з Житомирщини, заявив там же на сесії, що в область можуть прийти потужні капіталісти з більш розвинених регіонів і скупити землю, задавивши місцевий бізнес.
Нібито похвальна турбота про житомирських підприємців. Але відомо, що за ними часто (прямо чи опосередковано) стоять ті ж нардепи або їхні протеже. Тобто їхня занепокоєність земельними питаннями може бути не такою безкорисливою, як вони хочуть це представити. Земля вочевидь стає політичним питанням, отже, чим більше у політичних кроках проглядає земельна тема, тим більше підстав стверджувати, що вона є її рушієм. Дуже багато ознак, що вже розпочалась справжня битва за землю, яка поки ховається за лаштунками кулуарних ігор. І тут проблема впровадження відкритих аукціонів (у відповідних нормативних актах, виданих останнім часом, фігурує поняття земельних торгів, до яких, крім аукціонів, відносять і конкурси, які залишаються головним чином у сфері чиновницького регулювання) стає вельми актуальною.
...А у Житомирі, не добравшись до земельних питань, перенесли продовження сесії на початок квітня. Мабуть, частина депутатів сподівається, що політичний союз БЮТу і «НУ», оголошений спочатку зверху, у столиці ослабне. І що з ним порушиться і зв’язка цих блоків в облраді, які разом налічують трохи більше половини мандатів, тобто знаходяться на критичній межі ухвалення спільних рішень.