Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

Політреформу зупинити не вдасться

Її «можна лише загальмувати», вважає Президент
20 травня, 2004 - 00:00

Президент України Леонід Кучма вважає «досить стабільною» економічну та внутрішньополітичну ситуацію в країні, що, на його думку, створює сприятливі передумови для нормального проведення виборів глави держави. «Загалом ми можемо говорити про достатню стабільність не тільки економічної, а й внутрішньополітичної ситуації в країні. Спроби розхитати її безрезультатні. Це створює нормальні передумови для нормального перебігу виборчого процесу», — сказав Л. Кучма, відкриваючи засідання «круглого столу» «Політичний процес в Україні: основні питання і протиріччя», який відбувся в середу в Києві в Національному інституті стратегічних досліджень.

Президент висловив упевненість у тім, що будуть зроблені «об’єктивні правові оцінки та висновки» стосовно ситуації з виборами мера Мукачевого. «Наголошую, я — найзацікавленіша в цьому людина», — цитує Л. Кучму Інтерфакс-Україна. При цьому глава держави акцентував, що «ніхто не має права втручатися» в хід розслідування подій в Мукачевому.

Леонід Кучма також відзначив, що політична реформа в Україні «фактично розпочалася», наголосивши, що має на увазі прийняття законів про пропорційні вибори до парламенту та про вибори президента. «Йдеться про досить серйозний крок на шляху вдосконалення законодавства і загалом — демократизацію суспільства», — сказав він. Разом із тим, зі слів Президента, зміни у виборчому законодавстві можуть дати позитивний ефект лише в одному випадку: якщо вони будуть пов’язані з реформуванням усієї системи влади. На думку Президента, блок «Наша Україна» «припустився великої помилки», заблокувавши внесення змін до Конституції. Л. Кучма нагадав, що перехід до парламентсько-президентської моделі був одним із центральних виборчих тез «Нашої України» та її нинішніх союзників у 2002 році під час парламентських виборів. «А зараз, коли на горизонті з’явився привид президентської перемоги, це відкинули», — наголосив він. Президент висловив переконаність, що процес конституційних перетворень у країні зупинити не вдасться — його «можна лише загальмувати». Леонід Кучма підкреслив, що суспільство зацікавлене в конституційній реформі. Крім того, він позитивно оцінив події, пов’язані «з реструктуризацією політичних сил» у парламенті. «Йдеться про об’єднувальні процеси у фракціях більшості», — сказав він, додавши, що це є наслідком прийняття закону про пропорційну систему виборів. Разом із тим, характеризуючи роботу парламенту останнім часом, Л. Кучма відзначив: «Вищий законодавчий орган України на сьогодні не відповідає своєму призначенню. Наголошую: сьогодні нам усім, і суспільству в тому числі, потрібна не формальна, а реальна консолідація в парламенті», — акцентував Президент. Він зауважив, що до президентських виборів «ще є час» і закликав депутатів «визначитися, з якою політичною силою далі жити». Глава держави також звернув увагу присутніх на останню статтю в газеті «Вашингтон пост» Андерса Ослунда, в його оцінках ситуації в Україні спостерігаються зміни на краще. «Зачіпаю цю тему для того, щоб ще раз акцентувати на питанні спадкоємності політики реформ після президентських виборів», — сказав Президент.

У ході традиційної зустрічі глави держави з провідними політологами України обговорювали такі теми: «Політичний цикл 2004 — 2006 років — стратегічні пріоритети», «Незавершеність політичної реформи: проблемні питання», «Формування нової політичної конфігурації Верховної Ради: шляхи консолідації реформаторських сил», «Забезпечення проведення президентської виборчої кампанії згідно з європейськими стандартами».

Газета: 
Рубрика: