Коментуючи «полювання на крутих мийдодирів», що розгорнулося у країні, А. Кінах підкреслив: «Я б дуже хотів, щоб ця робота не перетворилася на полювання на відьом, щоб жорсткість боротьби з такими поняттями, як корупція та відмивання тіньових прибутків, супроводжувалася не менш ефективною, цілеспрямованою роботою зі створення умов, коли вигідно працювати згідно із законом», — відзначив А. Кінах. Із його слів, новий проект закону передбачає, крім фіскальних заходів, із боротьби з відмиванням тіньових прибутків, створення необхідних умов і стимулів для легалізації капіталу. Тільки в такому випадку можна бути впевненим, що поставлені цілі — недопущення відмивання «злочинних» прибутків та виведення економіки з тіні — буде досягнуто, — додав прем’єр.
Відома прихильність А.Кінаха до системних заходів цього разу більше нагадує правильну облогу ворожої фортеці. Минулого тижня, як уже писав «День», Держподаткова адміністрація та Нацбанк підписали угоду про обмін інформацією стосовно сумнівних операцій клієнтів банків та співпраці у питаннях протидії відмиванню брудних грошей. Але тут сталася невелика осічка. Асоціація українських банків наступного дня опублікувала заяву, в якій не тільки заперечила проти включення витоку капіталу та ухилення від сплати податків у поняття «прання брудних коштів», але й виступила проти того, щоб ДПАУ втручалася у цю сферу, що, на думку АУБ, створить проблеми для України у її співпраці з Європейським Союзом та перешкоди національному бізнесу.
Аналогічні побоювання, природно, здатна викликати і затверджена минулого тижня урядом методика визначення сум податкових зобов’язань непрямими методами, яка набуде чинності з 1 серпня. У понеділок на її захист було кинуто великі сили на чолі з головою ДПАУ Миколою Азаровим, міністрами фінансів і юстиції Ігорем Юшком та Олександром Лавриновичем. Пропаганду в журналістських масах ідеї непрямих методів Микола Янович почав із твердження про те, що нинішня ситуація з поверненням ПДВ не була б такою гострою, якби уряд, ухваливши в 1998 році постанову про непрямі методи визначення цього податку, не скасував її вже через півроку. Головний податківець країни застеріг пресу від незбалансованих оцінок і нагнітання «страхів», назвавши перехід до непрямих методів визначення податкових зобов’язань усього лише «черговим кроком на шляху становлення цивілізованої податкової системи». Відповідаючи на запитання «Дня», він також зауважив, що непрямі методи широко використовуватимуться і проти відмивання брудних грошей, причому підкреслив, що підприємці, як і раніше, матимуть можливість припиняти та оспорювати рішення податкових органів як у апеляційних органах ДПАУ, так і в судовому порядку. Суть нової методики М. Азаров визначив як сигнал несумлінним платникам податків: «Досить спотворювати бухгалтерську і податкову звітність, тому що забезпечене цим зменшення податкових зобов’язань і бюджетних платежів все одно виявлять непрямими методами». А саму методику коротко описав як зіставлення прямих витрат на виготовлення продукції з обсягами виробництва та ціновими параметрами з урахуванням міжнародного і вітчизняного досвіду.
Роль «доброго слідчого» на презентації непрямих методів оподаткування певною мірою грав І. Юшко. Він розповів про напрацьований Мінфіном законопроект (цього тижня його буде представлено уряду), яким вводиться сертифікат дисциплінованого платника податків, що гарантує «спрощене, довірче ставлення під час перевірок». Щоправда, він попередив, що до новостворених компаній «буде більш жорстке ставлення з погляду контролю, особливо в питаннях, які стосуються ПДВ», що, на його думку, не є українським винаходом, а широко використовується у світовій практиці.
При цьому виявилися і невеликі міжвідомчі відмінності. Головний податківець країни ратував за поширення у недалекому майбутньому непрямих методів не тільки на суб’єктів підприємницької діяльності, але також й на фізичних осіб («А ми соромимося спитати: скажи дорогенький, а за які кошти ти придбав на Лазурному березі маєток вартістю, наприклад, півтора мільйона доларів?»). Головний юрист країни на запитання про строк поширення непрямих методів на фізосіб відповів стисло: «Після внесення змін до Конституції України». М. Азаров парирував це заявою про те, що їх (зміни) парламент повинен буде внести, оскільки без цього неможливо налагодити дійову боротьбу з корупцією та контроль за прибутками і витратами громадян.
Проте непрямі податкові методи, у їхньому нинішньому законодавчо-нормативному визначенні, справді не повинні лякати сумлiнних платників податків. Як пояснив «Дню» голова ради Харківської обласної організації УСПП Леонід Рубаненко, у ході дискусії під час узгодження методики вдалося повністю захистити підприємця від можливого свавілля податківців. Зокрема, непрямі методи, згідно із законом, дозволяється застосовувати тільки тоді, коли підприємство не подало податкової декларації або ж не виконало узгоджених з податковою службою зобов’язань перед бюджетом. «Тепер ми ще повинні навчити цьому наших, місцевих, податківців», — уточнив Рубаненко. Думається, неувага держави до цього завдання може завдати їй не менші збитки як у фінансовій, так і в морально-політичній сфері, ніж відмивання брудних грошей.