Вочевидь, починати треба з підвищення рівня правової культури населення. Саме це є однією з основних цілей Інституту громадянського суспільства, про діяльність якого «Дню» розповіли голова інституту Анатолій ТКАЧУК і кандидат політичних наук Володимир ТКАЧЕНКО.
Анатолій ТКАЧУК:
— Інститут створено кілька років тому рядом народних депутатів. Основна мета — побудова громадянського суспільства «знизу». У рамках програми «Знайте свої права і вмійте їх захищати» ми видали більше десяти довідкових посібників (наприклад, «Права споживача та їх захист», «Права особи при затриманні і обшуку», «Як заповнити податкову декларацію правильно і собі не на шкоду», «Як захиститись у суді від влади» тощо. — Ред.). Окрім випуску посібників, зрозумілих людям без спеціальної юридичної освіти, ми організовуємо семінари для громадських і правозахисних організацій, ведемо низку дослідницьких програм — «Соціал-демократична перспектива в Україні», «Неприбутковий, некомерційний сектор в Україні» тощо.
— Чи відчуваєте ви «замовлення» на свою роботу, тобто наявність того соціального середовища, яке готове сприйняти ваші просвітницькі умови?
— Безумовно. Вже є факти використання наших видань людьми для захисту своїх прав у суді, при конфліктах із адміністрацією підприємств і правоохоронними органами.
— Це з боку громадян. А з боку влади — чи готова вона, на вашу думку, прийняти ідеологію правової відповідальності?
— Не готова і не хоче. Наприклад, коли ми підготували довідник із заповнення декларації про доходи, то в одній із податкових адміністрацій мені прямо сказали, що це шкідливе видання — тому, що важко спілкуватися з людьми, які знають, як звітувати про свої доходи. Хоча наші брошури користуються популярністю і в держорганах, особливо там, де немає штатних юристів. Зараз ми розпочали роботу з правової освіти молоді.
Володимир ТКАЧЕНКО:
— Окрім того, зараз ми розпочали акцію громадянського тиску на владу. Суспільству намагаються нав’язати очікування «червоного реваншу» у випадку, якщо станеться зміна влади. Адже є і третя альтернатива. Ми переконані, що просування України шляхом громадянського суспільства та європейській інтеграції може зараз прискоритись — президентські вибори дають шанс для цього. Нинішня влада також висуває ці гасла, але ми бачимо, що вони далекі від дійсності.
Анатолій ТКАЧУК:
— Найбільш реальний шлях запобігання поверненню минулого, на мою думку, полягає в подоланні політичної пасивності молоді, у залученні її до виборів. Наш інститут має намір продовжувати роботу в цьому напрямі.