Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

Пріоритети боротьби визначено

22 червня, 2002 - 00:00

Судячи з усього, проблема наркоманії та незаконного обігу наркотиків відтепер розв’язуватиметьмя набагато ефективніше. Принаймні, таке враження справило вчорашнє спільне засідання представників понад 20 міністерств і відомств, що входять до складу Національної координаційної ради з питань боротьби з наркоманією при Кабміні. На думку учасників, незважаючи на те, що Україна ратифікувала три відповідні міжнародні документи, є членом Комісії ООН з наркотичних засобів і вже розробила власну концепцію боротьби з наркоманією, підхід до вирішення цього питання поки не давав задовільних результатів. За останні п’ять років, як зазначив віце-прем’єр-міністр і глава Ради Володимир Семиноженко, кількість тільки зареєстрованих наркоманів збільшилася вдвічі й становила 107 тис. осіб. Варто нагадати, що зазвичай фахівці схильні множити офіційну цифру на 10. Щорічно на облік ставиться ще 10 — 13 тис., а загалом за рівнем наркотизації Україна посідає серед країн СНД «почесне» друге місце. Тим часом, за твердженням заступника держсекретаря МВС Петра Коляди, дії працівників міліції щодо боротьби з наркотиками були ефективними: поточного року порівняно з минулим, ліквідовано вітчизняних підпільних лабораторій на 30% більше й на 25% — міжнародних каналів (всього 161), до споживача не дійшли 10,2 тонни макової соломки, 1,6 тонн марихуани і 38 кг опію. Щоправда, зазначив П. Коляда, спостерігається зміна переваг: знижується популярність наркотиків «домашнього виробництва» й зростає — імпортної синтетики та важких наркотиків (героїну й кокаїну). Взагалі, каже він, Україна зміцнює позиції транзитної країни.

Звітуючи про проведену ними роботу щодо викорінювання наркоманії, міністерства також вносили свої пропозиції. Приміром, Міністерство охорони здоров’я вважає, що в країні функціонує достатня кількість наркоклінік, однак там катастрофічно бракує психологів і соціальних працівників. Хоча процес психологічної адаптації, каже заступник держсекретаря МООЗ Ніна Гойда, відіграє одну з найважливіших ролей у поверненні наркозалежних у соціум. Також було відзначено, що, на відміну від первинної, відсутня ефективна система протирецидивної допомоги. Представник Міносвіти Григорій Науменко зауважив, що тепер у підготовку педагогічних кадрів включено обов’язковий аспект профілактики наркоманії, в навчальні заклади всіх рівнів направлена орієнтаційна тематика бесід з учнями, а також профілактична література. Шоправда, Г. Науменко також пожалівся, що норми — один соціальний педагог на 600 учнів, — визначеної нормативними документами Мінфіну, явно недостатньо. У відповідь віце-прем’єр-міністр висунув до Міносвіти свої претензії з приводу того, що в системі навчальних закладів не існує традиції перевірок учнів.

На основі зауважень була вироблена програма дій. Перевірками в школах, ПТУ й вузах займеться МВС, Мінфін «зробить пропозиції» регіональним бюджетам щодо фінансування боротьби з наркоманією на місцях (прийнято також рішення за тиждень викликати в столицю «на килим» усіх губернаторів), а Міносвіти займеться підготовкою держзамовлення на кадри, яких бракує. Найближчим часом уряд також розгляне проект Програми реалізації держполітики у сфері боротьби з незаконним обігом наркотичних засобів, психотропних речовин і прекурсорів на 2002 — 2010 роки, стверджує В. Семиноженко.

Наталя МЕЛЬНИК, «День»
Газета: 
Рубрика: