Удруге за місяць міністр закордонних справ України Леонід Кожара потрапляє в незручну ситуацію. Перша, як ми вже писали («День» № 81, 16 травня 2013 р.), була пов’язана з виступом міністра на слуханнях Гельсінської комісії при Конгресі США у Вашингтоні. Нагадаємо, тоді обговорювали тему «Головування України в ОБСЄ», де пан Кожара виглядав переконливо. Але справжньою несподіванкою для міністра стали запитання американського конгресмена Стіва Коена, який серед іншого цікавився долею резонансних справ щодо вбивства журналіста Георгія Гонгадзе, нападу на народного депутата двох скликань Олександра Єльяшкевича, побиття громадського діяча Олексія Подольського. Тут міністр виявився непідготовленим, адже надати конкретної інформації відносно злочинів часів президентства Леоніда Кучми так і не зміг, пообіцявши пізніше надіслати інформацію через українське Посольство у Вашингтоні.
Із одного боку, можна припустити, що Леонід Кожара, справді, не знав ситуації по згаданих справах, хоча апріорі апарат МЗС мав би підготувати міністра. Із другого боку, в розпал «справи Гонгадзе» пан Кожара працював у Адміністрації Президента Кучми в міжнародному відділі, який якраз цими питаннями й займався, тому він не міг не знати про подробиці справи. Хоч як би там було, після приїзду зі США міністр мав би ознайомитися з матеріалами та останніми новинами щодо резонансних злочинів... Натомість він потрапляє в другу пікантну історію.
Минулого тижня міністр закордонних справ Леонід Кожара взяв участь у організованій Президентським фондом Леоніда Кучми «Україна» та Інститутом стратегічних оцінок конференції. Відбувалася вона за підсумками конкурсу «Україна ХХІ століття: цивілізаційний вибір», яку організували в Інституті міжнародних відносин Київського національного університету ім. Т.Г. Шевченка. Як повідомляє Громадська рада при МЗС, у своєму виступі міністр Кожара стисло ознайомив учасників конференції з актуальними питаннями зовнішньої політики України, а також привітав переможців конкурсу та закликав їх продовжувати займатися дослідженнями в сфері зовнішньої політики на професійному рівні.
Залишаємо осторонь сам конкурс (зараз не про це), показовим є рішення голови МЗС Леоніда Кожари. відвідати цей захід. Чому? Адже навіть якщо пригадати запитання Стіва Коена, то він, наприклад, серед іншого говорив: «Людину, яка скоїла напад на журналіста Гонгадзе, було засуджено. Але, наскільки мені відомо, він у своїх показах свідчив про причетність Кучми — колишнього президента України — до замовлення цього нападу... Чи правильно я розумію, що вам не було відомо про факт жорстокого побиття вашого колеги й що було створено комісію при Верховній Раді Україні ІІІ та ІV скликань, яка одноголосно дійшла висновку, що президент України Кучма та тодішній голова Служби безпеки Деркач були співучасниками в плануванні та здійсненні замаху на життя народного депутата України Єльяшкевича?»
На згаданій конференції Фонду «Україна» говорилося про цивілізаційний вибір України. Але кожному політику в нашій країні часто доводиться робити власний «цивілізаційний» вибір.
«Міністр — вільна людина й ходить туди, куди він хоче, — коментує «Дню» громадський діяч Олексій Подольський. — Але тут виникає питання — чому пан Кожара ходить до Кучми, враховуючи те, що він має підготувати інформацію про злочини, якими цікавилися в Америці? Там від нього чекають серйозної, розгорнутої відповіді. Невже в міністра немає інших справ, тим більше, що восени Україна має намір підписати Угоду про асоціацію з Євросоюзом, і в нього так багато часу, що він може ходити на подібні заходи? Можливо, відповідь полягає в тому, що Кучму та Кожару поєднують давні стосунки, адже останній свого часу працював у Адміністрації другого президента, де відповідав за міжнародні зв’язки. Як відомо, ця структура займалася тоді дезінформацією міжнародної спільноти щодо «справи Гонгадзе».
Які наслідки можуть бути після відвідань міністром Кожарою заходу Фонду «Україна»? «Крок пана Кожари — це певний сигнал для американців, що у відповідь на їхнє запитання він зустрічається не з потерпілою стороною й не з політиками, які мали відношення до цієї справи, а з Кучмою, якого підозрюють у замовленні злочинів, — продовжує Подольський. — Я не виключаю, що міністр поїхав консультуватися — як писати відповідь Конгресу США. Хоч як би там було, всі ці резонансні справи не зав’язані тільки на міністрі Кожарі. Наскільки мені відомо, американці взялися серйозно за цю справу, тому, якщо міністр є прихильником того, кого звинувачують у замовленні вбивства, вони можуть ставити ці питання перед Президентом. Цікаво, чи погоджує пан Кожара свої відповіді й, взагалі, поведінку з Президентом Януковичем?».
Насправді, якщо не звернути серйозної уваги на дві показові історії, які пов’язані з Леонідом Кожарою, а головне — у разі відсутності відповідей на запитання Стіва Коена, резонансні справи можуть здетонувати з новою силою. І до головного болю влади по «справі Тимошенко» може додатися ще один головний біль, можливо, навіть сильніший. Як було вже сказано, згаданими резонансними справами в США, справді, зацікавилися з новою силою. До речі, тут можна згадати статтю «Торжество правосуддя, або Юридична вендета» доньки єдиного політика з України, якому надали політичний притулок у США, Олександра Єльяшкевича — Інни («День» №90, 27 травня 2011р.), в якій вона, зокрема, пише: «Час, проведений у США, дав мені неоціненний життєвий досвід. Я працювала й спілкувалася з видатними представниками вищих сфер американського суспільства: політиками, прокурорами, суддями, адвокатами, журналістами. Але найголовніше — я твердо знаю, що мої справжні друзі — Люди з великої літери. І в разі потреби вони знайдуть протиотруту від отруєних мільярдів сім’ї Кучми й допоможуть мені в шляхетній і справедливій справі...»
Судячи зі слів першого заступника Генерального прокурора Рената Кузьміна «ми маємо досить доказів, що підтверджують причетність Кучми до цього злочину (вбивства Гонгадзе. — Авт.)» — у владі теж налаштовані серйозно. А якщо враховувати зовсім свіжу заяву Кузьміна в інтерв’ю forbes.ua по іншій резонансній справі — «версія про причетність Кучми до цього вбивства (Щербаня. — Авт.) слідчим перевіряється» — тим більше. Адже якщо не дати відповіді на старі гріхи Леоніда Кучми, до якого сьогодні в гості ходить чинний міністр, вони можуть потягнути на дно й нинішню владу, як колись це трапилося з президентом Ющенком.
ЦИТАТА «Дня»
Ренат КУЗЬМІН: «Версію про причетність Кучми до вбивства Щербаня перевіряють»
Перший заступник генерального прокурора України Ренат КУЗЬМІН у інтерв’ю forbes.ua, зокрема, заявив:
«Версія про причетність Кучми до цього вбивства слідчим перевіряється... У нас є достатньо доказів вини Тимошенко в цьому злочині, і ми ці докази готові надати суду... І сторона звинувачення, і сторона захисту змагаються в судовому засіданні. Хто буде переконливішим, той і виграє процес. Переконаємо суд, що Тимошенко вбивця — суд ухвалить звинувачувальний вирок. Переконає адвокат у невинності клієнта — суд її виправдає. І все. Ніякої політики!»