Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

Про Цушка, корупцію і «вали Мазепи»...

1 вересня, 2007 - 00:00

Учора під час координаційної наради керівників правоохоронних органів Президент представив свої ініціативи щодо боротьби з корупцією. Одна з нових ініціатив виявилася доволі несподіваною і, м’яко кажучи, радикальною. Віктор Ющенко пропонує публічно декларувати не тільки прибутки, але й видатки. Це стосується не лише Президента, депутатів і міністрів, а й усіх високопосадовців. А головне — це мають робити не тільки чиновники, а й їхні родичі. «Я не чую оплесків», — підмітив Ющенко.

Корупція, як з’ясувалося, вбиває і пам’ятники архітектури. Президент дуже емоційно в усіх деталях розповів про варварські руйнування в комплексі «Київська фортеця». «Зруйновано каретний двір, побудований на початку ХIХ сторіччя, як практично і всю забудову, збудоване гетьманом Мазепою, вартове приміщення — те, що вас зустрічає, коли ви їдете вулицею, що прилягає до Лаври. Перед лаврською брамою було вартове приміщення. Зараз там огорожа і понавезено чистий ґрунт... Земляні вали, які насипали в XVII—XVIII сторіччі, махінаторами розвалені за один день. Ціле управління охорони, система нагляду — ніщо не спрацювало. Причина тільки одна — комусь потрібна земельна ділянка», — обурювався Президент. Було видно, що Ющенко зовсім недавно побував на місці злочину.. Медведько одразу ж доповів: «Ці справи прийняті до провадження прокуратури міста Києва, і ми впевнені, що дамо належну оцінку цим діям».

Але все це була затравка. По суті, головною темою засідання став керівник МВС Василь Цушко. На адресу міністра пішла жорстка критика. Мовляв, за сім місяців поточного року нерозкритими залишилися 51 тисяча 585 злочинів, серед яких 23 тисячі 100 — з тяжкими і особливо тяжкими наслідками. «Це означає, що кожний четвертий злочин в Україні не розкривається чи нема бажання їх розкривати».

Але, безумовно, найболючіша тема — це захоплення міністром- соціалістом Генпрокуратури. Президент цього не забув. «Я не можу пережити ту образу правоохоронців, яка була допущена кілька місяців тому, коли в приміщення Генпрокуратури заходить міністр внутрішніх справ з військовим підрозділом. І ми до сьогодні не можемо поставити в цьому точку. Чому підкошуються коліна, коли мова йде про можновладців? Чому ми починаємо по-різному читати закон?» — запитав Ющенко.

Він звернувся до присутніх на колегії генпрокурора Олександра Медведька і обласних прокурорів: «Вас це не ображає, що до вас зі зброєю заходить хто попало? Ногами вибиває ваші двері. А ви робите акцент, що так можна жити. Закриваєте справу. Відкриваємо справу! Відповідальність має бути. Вас принижують! Майте професійну позицію».

Але не все так трагічно. Президент висловив переконання, що «здорового духу», в Генпрокуратурі, в МВС і в Службі безпеки «набагато більше, ніж гнилого».

Ще один камінь у город Цушка — в засторогах Ющенка про залучення правоохоронців до політичних розборок. «Є велика небезпека, коли міністр або військовий, який носить кобуру з пістолетом, забавляється політикою», — наголосив Ющенко. Силовики мовчки, з винуватим виглядом слухали Президента і погоджувалися.

Олена ЯХНО, «День»
Газета: 
Рубрика: