Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

Про «квантовий стрибок» суспільства

Світлана МАШАРОВСЬКА: «Дострокові вибори, що розпочалися в країні, є перехідними від України доби Януковича до модерної України»
8 травня, 2014 - 10:34
інтерв’ю з політологом Світланою МАШАРОВСЬКОЮ
МАЛЮНОК АНАТОЛІЯ КАЗАНСЬКОГО / З АРХІВУ «Дня», 1996 р.

Як стабілізувати ситуацію на сході та півдні України? Чи не найгостріше запитання, яке стоїть сьогодні перед країною. Проведення дострокових президентських виборів 25 травня — це антивірус від російських планів щодо нашої держави. Можна бути незадоволеним переліком існуючих кандидатів (тема окремої розмови), та для повноцінної влади в країні нам потрібен легітимний президент. Це своєрідна мета, довкола якої потрібно зосереджувати зусилля і владі, і суспільству.

Враховуючи риторику Кремля, російська влада апріорі фактично не визнає виборів в Україні і своїми діями робить все, щоб їх зірвати. Москві потрібні тут хаос і невизначеність. Натомість Захід чи не щодня наголошує на необхідності проведення виборів і закликає Росію припинити дестабілізувати ситуацію в Україні. Державний секретар США Джон Керрі вже заявив, що США та ЄС введуть додаткові санкції проти Росії, якщо Москва буде саботувати президентські вибори в Україні.

Не менш важливими є і дострокові парламентські вибори. Це наступний, хоч і більш віддалений крок, щоб якісно змінити набір політків. Адже саме за зміну системи боровся Майдан. Потрібні інші — професіонали, молодь. А для цього треба відкривати шлюзи, забирати корупційну складову з політики. Саме цього очищення, повернення до своїх коренів, боротьбу за свою країну і боїться російська влада, яка зриває наш шлях до розвитку.

Про небезпеку і перспективу українських виборів — в інтерв’ю з політологом Світланою МАШАРОВСЬКОЮ.

* * *

Світлана, враховуючи ситуацію, що склалася в Україні, які існують загрози для проведення дострокових президентських виборів?

— Росія зробить усе, щоб президентські вибори в Україні не було визнано легітимними. Тому що обрання нового президента зводить до нуля риторику про «хунту» та державний переворот. Очевидно, що новий президент матиме сильну переговорну позицію щодо дій Росії в Криму та на сході. І навпаки, якщо вибори тим чи іншим шляхом не відбудуться, це означає, що ми входимо в зону турбулентності та економічного колапсу. Як мінімум дві області буде лихоманити через дії російських спецслужб.

Окрім того, міжнародні установи хочуть давати кредити хоча б під відносну стабільність.

— Хто зацікавлений у зриві виборів, зокрема, і серед українського політикуму? Можливо, у дестабілізації ситуації на сході та півдні країни зацікавлена не тільки Москва? 

— Ні для кого не є секретом, що Юлія Тимошенко розглядала ці президентські вибори як реванш за роки ув’язнення. Оскільки рейтинги не на її користь, декілька оглядачів вже висловили тезу щодо її зацікавленості у зриві виборів. Підтвердити чи спростувати цю думку може лише сама Тимошенко своїми діями або бездіяльністю.

Як ви взагалі оцінюєте «меню з кандидатів», беручи до уваги події на Майдані та запит суспільства?

— Перелік кандидатів у президенти, очевидно, є перехідним за певних причин. Незважаючи на лідируючі позиції Петра Порошенка, для багатьох це знову вибір без вибору або вибір меншого зла.

Суспільний запит на нову якість, нові практики політики досі залишається абстракцією. Крім того, схід України ще не оговтався від повного провалу політиків «розливу» Партії регіонів. Це електоральне поле буде зайнято лише з часом. В цілому високі рейтинги Порошенка можна пояснити прагненням українців до мирного і конструктивного розвитку. Всі стомилися від негативу, агресії та боротьби.

Оцінюючи рейтинги кандидатів, на вашу думку, вибори відбудуться в один чи два тури? Які у кого шанси на перемогу?

— Зважаючи на останні рейтинги, можна говорити про вірогідність перемоги Порошенка у першому турі.

Наразі актуальними є і дострокові парламентські вибори. Як ви оцінюєте вірогідність їх проведення? Коли?

— Парламентські вибори відбудуться восени. За умови, якщо в Україні не буде військового стану.

Які політичні сили в Україні зацікавлені в дострокових парламентських виборах, а які — ні?

— У парламентських виборах буде зацікавлений новий президент, який прагнутиме конвертувати свою підтримку на потужну фракцію. Не зацікавлені у парламентських виборах у фракції Партії регіонів, яка понесе втрати не лише через зниження рейтингу, а й через колишніх мажоритарників-самовисуванців, що не зможуть перемогти вдруге. Під питанням потрапити до парламенту — ВО «Свобода». Також імовірні осінні вибори до ВР будуть важкими для якісно нових партій, які не встигнуть повноцінно підготуватися до них.

Наскільки може змінитися склад Верховної Ради у разі їх проведення? Як? Чи мають шанс нові сили, зокрема ті, які викристалізовуються після Майдану?

— Після подій на Майдані та втечі Януковича суспільство здійснило своєрідний квантовий стрибок у своєму розвитку. Тому нові, післяреволюційні партії, що доведуть свою здатність організуватись, матимуть шанс потрапити до ВР, не зважаючи на брак часу. Думаю, що у складі наступного парламенту, коли б його не обрали, на нас очікують несподіванки.

У разі успішного проведення дострокових і президентських, і парламентських виборів, чи стане це інструментом для очищення політикуму?

— Дострокові вибори, що розпочалися в країні, є перехідними від України доби Януковича до модерної України. Тому я б не покладала завищених очікувань на повне очищення після одного виборчого циклу.

Чи допускаєте ви третій етап Майдану?

— На сьогоднішній день є низька ймовірність нового Майдану. Суспільство втомлене і буде шукати спосіб через вибори висловити свою волю політикам. Далі все буде залежати від того, чи вони почують людей.


«Треба дати українському народу можливість провести вибори»

Міністр закордонних справ Польщі Радослав Сікорський закликав усі сторони конфлікту в Україні припинити збройне протистояння для проведення запланованих на 25 травня президентських виборів, повідомляє УНІАН у Польщі. «Закликаю всі сторони, котрі мають вплив на розвиток ситуації, щоб принаймні на час виборів відкласти зброю і дати українському народу можливість зробити такий вибір, в легальності якого не було б сумнівів», — сказав він.

Сікорський сказав, що Росія повинна також сприяти тому, щоб вибори в Україні відбулися. «Якщо чуємо, що Росія не визнає чи ставить під сумнів легітимність нинішньої створеної конституційним шляхом влади в Києві, то що може бути кращим способом, аніж вирішення проблеми з сумнівами щодо її конституційності, як власне проведення — під наглядом міжнародних спостерігачів — демократичних виборів президента України», — зазначив він.


«Ми забезпечимо проведення чесних і прозорих виборів»

В. о. президента України, голова Верховної Ради Олександр Турчинов обговорив із заступником генерального секретаря ООН Джеффрі Фелтманом ситуацію в Україні, агресію Росії та майбутні вибори президента, повідомляє сайт Верховної Ради.

На минулій зустрічі в Києві Турчинов зазначив, що Російська Федерація з моменту вторгнення до Криму не припиняє агресії. «Не припиняється агресія щодо наших двох східних областей, жителі яких постійно перебувають під впливом російської пропаганди», — зазначив він, додавши, що в ході антитерористичної операції одне з головних завдань — щоб не постраждало цивільне населення. «Саме цим користуються терористи, використовуючи населення як живий щит», — зауважив керівник парламенту.

Щодо виборів президента, запланованих на 25 травня, Турчинов сказав, що вони неодмінно відбудуться, незважаючи на провокації. «Обрання легітимного президента стане сильним стабілізуючим фактором. Саме тому Російська Федерація робить все, щоб зірвати ці вибори. Але,попри такі спроби, ми забезпечимо проведення чесних і прозорих виборів», — запевнив він.

У свою чергу, Дж. Фелтман зазначив, що ООН підтримує керівництво України і готова допомагати у розв’язанні напруженої ситуації в країні.

Іван КАПСАМУН, «День»
Газета: 
Рубрика: