Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

Пропозиція Президента: важко відмовитися?

21 червня, 2003 - 00:00

Учора Президент України Леонід Кучма подав до Верховної Ради нову редакцію свого проекту закону про зміни до Конституції. У телезверненні до українського народу в четвер увечері Президент заявив, що в його оновленому законопроекті про внесення змін до Конституції не буде положень про введення двопалатного парламенту, зменшення чисельності депутатського корпусу і норми прямої дії всенародного референдуму.

Три позиції, якими готовий поступитися Леонід Кучма, стали, за його словами, «найбільш дискусійними між президентом і його опонентами». «Але ми не мали права займатися перетягуванням канату і топтатися на місці, тому я зняв ці бар’єри», — підкреслив глава держави. У той же час Президент, за його словами, сподівається на компроміс із парламентом відносно інших позицій, які містяться в оновленому законопроекті: зокрема, порядку формування уряду (кандидатура прем’єра вноситься до парламенту президентом «із подачі парламентської більшості»), надання президенту права за представленням прем’єра призначати міністрів закордонних справ, оборони та внутрішніх справ, керівників ДПАУ, Державної митної служби, СБУ, Держкомкордону, а також розпускати парламент у трьох окремо зазначених випадках.

Президент України висловив також переконання в тому, що вибори президента, народних депутатів та до місцевих органів самоврядування повинні проводитися один раз на п’ять років. «Не треба надто обтяжувати роботою вітчизняних і зарубіжних політтехнологів», — зазначив Л. Кучма. Президент ще раз підкреслив, що «наступні президентські вибори повинні відбутися в 2004 році».

Борис АНДРЕСЮК, фракція СДПУ(О):


— Раніше опоненти Президента закидали йому, начебто він затіяв політичну реформу виключно заради балачок. Звернення Президента з наступним направленням законопроекту до Верховної Ради свідчить про щире бажання та зацікавленість Леоніда Кучми провести політичну реформу ще до закінчення його президентського терміну. Ті революційні зміни, які він вніс щодо двопалатності, стосовно прийняття законів на референдумі, кількості народних депутатів та ще ряду питань свідчать, що Президент готовий домовлятися. Звичайно, чимало дискусійних питань сьогодні залишаються. Вони є і в парламентському варіанті, і в президентському. Але тут вже справа за парламентом, за керівниками парламентських фракцій і груп. Їм слід сісти за стіл, обговорити всі проблемні пункти, знайти консенсус, вийти на єдиний законопроект, відправити його в Конституційний Суд, а восени прийняти остаточне рішення.

Георгій КРЮЧКОВ, фракція КПУ:


— Мені здається, зараз Президент справді налаштований домовитися, хоча і в цьому офіційному проекті він декларує дещо завищені вимоги. Так, він знову заводить розмову про можливість розпуску парламенту в разі, якщо парламент впродовж місяця не зможе сформувати постійно діючу більшість, або якщо до певного строку не затвердить бюджет. Окремої уваги заслуговує питання про вибори всіх органів влади в один рік, якому Президент приділив велику увагу у виступі. Це дуже вдалий хід з його боку. Президент кинув м’яч депутатам. Мовляв, я пішов вам назустріч, відмовився від двопалатного парламенту, скорочення чисельності Верховної Ради, від референдуму, і прошу вас тільки про одне — вирішіть ось це питання. Але як же його вирішити практично? Вибори президента мають відбутися у 2004 році, це умова для нас, комуністів, неодмінна. На дострокові вибори парламент не піде. Депутати можуть взяти у президента «хабара», погодившись на те, щоб подовжити свої повноваження. Але як це буде сприйнято в суспільстві?

Володимир СОНЮК, «День»
Газета: 
Рубрика: