Донеччина, як вже колишня вотчина Віктора Януковича, опинилась у центрі уваги всього світу. Зараз у регіоні проходять мітинги прихильників попередньої влади, у неділю місцевому Майдану довелось розійтись через агресію опонентів, втім, масштабних акцій Партії регіонів немає, в області спокійно. «День» поцікавився у донецьких політологів та громадських діячів щодо настроїв мешканців області та ймовірного відродження «Партії регіонів».
Володимир КІПЕНЬ, голова Донецького інституту соціальних досліджень і політичного аналізу:
— Події у Києві обов’язково відіб’ються на Донецьку. Зараз регіон у напруженому очікуванні. Формально це виражене блокпостами на кордонах області, реально — розгубленістю місцевої влади. Думаю, через деякий час позиція очільників регіону стане чіткішою та залежатиме від домовленостей з центральною владою. У будь-якому випадку відбудеться сегментація керівництва області: частина захоче перебудуватися, частина піде в активні опозиціонери та розкручуватиме агресивні, можливо, сепаратистські сценарії. Оскільки інформаційних та кадрових ресурсів у ПР дуже багато, існує серйозна загроза спокійній ситуації у регіоні та стабільності по країні в цілому.
Нова влада має поєднати дві речі: рішучість по оновленню та зваженість, працю з різними групами впливу. Інакше на Донеччині швидко відчують слабину центру та повториться сценарій 2004 року, коли за декілька років вся влада в області належала «регіоналам». Партія регіонів завжди була організованим політичним угрупуванням адміністративного типу. Думаю, через півроку вона перетвориться на маленьку партію без реального впливу, яку замінять нові політичні сили».
Сергій ТКАЧЕНКО, голова правління Донецької обласної організації ВГО «Комітет виборців України»:
— Метаморфози, які відбуваються зараз у свідомості мешканців Донеччини, можна порівняти лише з розвінчуванням культу особи Сталіна. Люди довго мали зовнішній орієнтир в образі Віктора Януковича — гаранта, земляка. Це була реальна опора для формування думки за відсутності внутрішнього стрижня. Те, що за декілька днів більша частина органів місцевого самоврядування відреклась від свого лідера, створює вакуум у свідомості людей. Тому дуже важливо, хто займе цю пустку у думках жителів Донецької області, як переформується їхнє світосприйняття.
Партія регіонів безумовно втратить частину своїх прибічників, але казати про її деморалізацію передчасно. Ця партія займала монопольне положення на території практично всього Півдня та Сходу, і впевнений, що у цій організації є розумні люди, які вирішать змінити цінності, лідерів, обличчя своєї політсили. Зараз завдання «регіоналів» — стабілізувати ситуацію у партії та провести загальний з’їзд. ПР неоднорідна, і будь-які активні дії її членів будуть негативно сприйматись партійцями з іншого регіону.
Донеччани активно виражають свою позицію: так, у неділю практично неможливо було вшанувати пам’ять загиблих на Майдані через акції противників. За останні три місяці влада регіону зробила дуже багато, щоб загострити ситуацію, і зараз, коли це не потрібно, вона вже не контролює ситуацію. Якісь сутички можуть продовжуватись, втім, багато залежатиме від органів місцевого самоврядування та жителів області.
Світлана ЗАКРЕВСЬКА, президент Донецької міської громадської організації «Альянс»:
— Донеччани зараз сумні та розчаровані. У регіоні більша частина населення не підтримувала Майдан, але й не опиралась йому. Казали, що на Майдані стоять за справедливість, відсутність корупції — це дуже добрі речі, багато людей це підтримували, хоча й не виходили на мітинги. Втім, новий уряд почав не з економічних аспектів, а з закону про мови. Це не впливає серйозно на покращення ситуації у країні, проте дратує частину населення, наприклад, російськомовних людей на Сході.
Активні дії з боку донеччан можливі. У неділю багато мешканців області вийшли на площу з протестом проти нової влади, і це були не проплачені бюджетники, люди виступили через власні почуття. Не можна стверджувати, що протестні настрої зашкалюють, але їх рівень виріс. Існує ймовірність, що Партія регіонів набере сил, у неї є серйозні шанси на реванш. І якщо це відбудеться, це буде не заслуга ПР, а помилка людей, які зараз при владі.
Ігумен Ігнатій (ВОЛОВЕНКО), настоятель Парафії святого Петра Калнишевського УПЦ КП у Донецьку:
— На Донбасі багато людей, упереджених щодо Західної України та Європи — це наслідки активної ідеологічної роботи. Втім, не треба демонізувати регіон, за останні роки велика кількість донеччан прозріла, коли побачила погіршення в економіці. У нас є багато прибічників Майдану, але мешканці області не дуже активні у громадському житті. Ось і на мітинги Антимайдану зараз збирається небагато людей, можливо, їх звозять з містечок області. У будь-якому разі, кожен має право на висловлення власної думки.
Навряд чи Партія регіонів відродиться, хіба що під іншою назвою. Вже відбулись зміни у свідомості громадян всієї країни. Сподіваюсь, суспільство більше не допустить узурпації влади одним кланом. Ситуація у країні владнається нескоро, багато залежатиме від ефективності економічних реформ. Я бачу перспективу оздоровлення суспільства.