Донецьк став ще «регіональнішим»
Поки в Україні підраховували голоси до Верховної Ради, ради інших рівнів терпляче чекали своєї черги. У Донецькій області, наприклад, про їхню долю цими днями майже не говорили, а тим часом деякі партії на місцевому рівні потихеньку починали рух, заздалегідь сварячись одна з одною та звинувачуючи одна одну у фальсифікаціях, що відібрало в них певну частку відсотків.
Так, наприклад, вчинило донецьке обласне представництво БЮТ, що розповіло донеччанам про фальсифікації, затіяні нібито Партією регіонів. За словами голови ДОО БЮТ Володимира Скубенка, це було зроблено для того, щоб максимально зменшити результат БЮТ на виборах у місцеві ради Донецької області. У результаті в більшості районів області БЮТ отримав менше 2% голосів, а що стосується Донецької обласної ради, то тут результат і поготів образливий — 2,9%.
Трохи незадоволені результатом і представники блоку Наталії Вітренко, які набрали в області 6,7%, що чимало порівняно з результатами цієї політичної сили в інших регіонах України. За словами голови ДОО ПСПУ Людмили Каєткіної, вони розраховували на 10%, але «через численні фальсифікації, застосування адмінресурсу та крадіжку наших голосів ми і маємо такий результат», — заявила вона.
При цьому Партія регіонів в особі першого заступника глави Донецької обласної організації Анатолія Близнюка не втомлюється спростовувати ці обвинувачення і навіть пояснює результат БЮТ у 2,9% як... курйозну випадковість. «Річ у тому, що бютівцям випав в обласну раду номер Партії регіонів за Верховною Радою — 18. Тому багато прихильників Партії регіонів просто переплутали номери й помилково відзначили число 18 і в іншому бюлетені. Отже, той результат, який вони отримали в обласній раді, отриманий багато в чому завдяки нам», — заявив Анатолій Близнюк «Дню».
Загалом же, розчарування інших політичних сил зрозуміле — як можна судити навіть за попередніми результатами, на цих виборах Партія регіонів буквально «захопила область» — 73,63%. При цьому такий високий результат забезпечений регіоналам практично в кожному місті та районі області, і можна прогнозувати, що відтепер більшість місцевих рад регіону щонайменше на третину складатиметься з представників Партії регіонів. Що стосується інших всеукраїнських лідерів, то їм на Донеччині пощастило навряд чи більше, аніж БЮТ: Соцпартія набрала лише 3,76% (і це ще при тому, що в Маріуполі за неї проголосував досить великий відсоток населення — за рахунок ММК ім. Ілліча), КПУ — 3,14%, а НСНУ — 1,41%.
Аналогічний результат спостерігається й у розкладі по виборах мерів міст Донецької області. Остаточних даних в області поки що немає, однак уже зараз відомо, що в 28-ми великих містах регіону на виборах на посаду мера лідирує переважна більшість регіоналів: із 28 кандидатів, які перебувають за крок від перемоги, представниками Партії регіонів не є лише семеро.
Наприклад, у Донецьку безумовне лідерство має Олександр Лук’янченко — чинний міський голова, висунутий на другий термін саме Партією регіонів. На виборах у мери шахтарської столиці він із величезним відривом обійшов усіх своїх суперників — за нього проголосували 66,1% донеччан, тоді як його головному конкурентові — Олександру Клименку, заступнику губернатора Донецької області та висуванцю від Блоку Костенка — Плюща, — перепало менше 10%.
Подібний розклад спостерігається і в м. Єнакієве, де також переміг чинний мер і представник регіоналів Сергій Рухадзе, який вже зараз отримав 91% голосів і легко обійшов своїх конкурентів із СПУ та КПУ. Попередньому меру довірилася і Макіївка, яка віддала 63,3% Олександру Мальцеву (звісна річ, теж члену ПР), а також Маріуполь — 50% за регіонала Юрія Хотлубея, який, до речі, беззастережно переміг свого головного суперника — кандидата від СПУ Юрія Тернавського, якого активно підтримував керівник ММК імені Ілліча Володимир Бойко.
Трохи складніші справи в м. Краматорську, жителям якого довелося вибирати з дев’яти кандидатів, причому серед них не було чинного мера Віктора Кривошеєва. Однак, як повідомила територіальна виборча комісія міста, лідера визначили вже після опрацювання 43% голосів — ним став знову ж таки представник ПР, директор заводу «Енергомашспецсталь» Геннадій Костюков.
А ось у м. Слов’янську городяни цілком свідомо відмовилися від чинного мера Анатолія Левіта (також представника ПР) й обрали генерального директора ВАТ «Слов’янський завод високовольтних ізоляторів» Валентина Рибачука, який представляє Всеукраїнську партію трудящих. Аналогічна ситуація склалася і в м. Докучаєвську, чинний мер якого пан Самборський, із чиїм іменем пов’язані судові позови з використання адмінресурсу, не зміг набрати необхідної кількості голосів. За попередніми даними, новим керівником цього міста став заступник директора ВАТ «Докучаєвський флюсодоломітний комбінат», висуванець Партії регіонів Віктор Дробот.
Усі ці результати не є для Донецької області хоч трохи сенсаційними. Ще задовго до виборів експерти прогнозували, що після 26 березня Донбас залишиться «монопартійним» регіоном, і єдиною несподіванкою для окремих політиків, можливо, став лише масштаб цієї «монопартійності» — понад 2/3 до обласної ради ПР навряд чи добивалася навіть у колишні часи. Але хоч би там що, такий успіх регіоналів доводить лише те, що на виборах 26 березня донеччани просто підтвердили свій колишній вибір, а політики, яким вони симпатизують, у жодному разі не захотіли ділитися з іншими силами своєю політичною вотчиною.