Крим: як організували, так і лічать
Фраза, яку найчастіше доводилося чути цієї ночі на виборчих дільницях, «таких важких виборів ще ніколи не було…» І це дійсно так: до 20 години, коли вибори вже потрібно було закінчувати, практично скрізь все ще стояли черги виборців, бажаючих отримати бюлетені. Тому реально дільниці хоч і закрилися о 20 годині, але голосування в них продовжувалося як мінімум до 9 години вечора. Багато хто так і пішли, не проголосувавши. Всього з 1.525.056 виборців у Криму встигли проголосувати тільки 876 тисяч 649 чоловік, або 57 відсотків...
Після цього члени виборчкомів приступили до підрахунку голосів — спочатку підрахували та упакували невикористані бюлетені, склали шість протоколів, потім приступили до розкриття урн. Кореспондет «Дня» спостерігав, як це відбувалося на виборчій дільниці № 46 у Сімферополі. Хоч і працювало більше 10 чоловік, але розкласти бюлетені на десятки купок, а потім безпомилково підрахувати їх, занести всі дані до протоколу було дуже копіткою роботою — ніщо не вдавалося зробити з першого разу, все потрібно було переробляти і перевіряти кільком персонам. Тому навіть на ранок понеділка достовірних даних про підсумки виборів немає — все приблизно, та й то тільки по незначній частині дільниць і округів. Дуже приблизні і дуже попередні дані вдалося неофіційно отримати тільки під ранок по одній дільниці, проте, можливо, що така тенденція в Криму може бути показовою для багатьох округів. Після того, як тут було оброблено приблизно п’яту частину бюлетенів, результати розподілилися таким чином: за список КПУ проголосували приблизно 36 відсотків виборців, за список СДПУ (О) — 11—12, «За єдину Україну» — майже 9, «за «Нашу Україну» — 7—8, «Жінки за майбутнє» — 4—5, за БЮТ, ПЗП — від 2 до 3 відсотків, за «Яблуко», СПУ, «Едність» — від 2 до 1 відсотка, за Демпу-Демсоюз, блок НРУ, «Нову генерацію» — менше 1 відсотка. Офіційні, хоч і попередні дані комісії обіцяють тільки до вечора понеділка…
За попередніми даними виборчих штабів у кримських округах кандидати від КПУ отримали близько 30 відсотків голосів, СДПУ (O) — 12—15 відсотків, від «Нашої України» — близько 10, від блоку «За єдину Україну» — 6—7 відсотків. Досі неясно, яка з кримських виборчих «команд» лідирує: і комуністи отримали, за попередніми даними, 20—25 місць, вибрано також Сергія Куніцина і приблизно 20 — 25 чоловік із його команди. Проходять, за попередніми підрахунками, деякі кандидати від комітету «Прозора влада», від СДПУ (O), від блоку «За єдиний Крим».
Разом із тим, учасники виборчого процесу практично одностайно висловлюють свою думку — вибори підготовлено дуже погано. У більшості дільниць не вистачало не тільки кабін і урн, а й навіть місця для того, щоб люди могли нормально розміститися і подумати, як же голосувати. Перед урнами цілий день стояла неймовірна штовханина, люди заповнювали бюлетені один у одного на спині, на столах, на кришках урн, тому що зайти до кабінки було дуже складно. І якщо раніше голосування на багатьох дільницях, як правило, закінчувалося до 15 чи 18 години, то зараз, як вважають кримські експерти, відсотків майже 20 кримських виборців, хоч і прийшли на дільниці, але проголосувати просто фізично не встигли. Вважається, що все це на руку комуністам, електорат яких прийшов на дільниці вранці й сумлінно вистояв чергу. Погана організація виборів навіть за умови досить високої явки виборців згубно позначилася на результатах і передусім для демократичних сил, виборці яких часто просто йшли з дільниць не зумівши проголосувати.
Значне сум’яття у кримські вибори внесло рішення Апеляційного суду Криму щодо можливості оскаржити рішення місцевих судів з виборчих спорів. Ухваливши рішення в п’ятницю о 3 годині дня про відмову в задоволенні скарги Леоніда Грача, Апеляційний суд і не підозрював, очевидно, що, по-перше, його рішення може бути не виконане, по-друге, що це викличе обвал інших апеляцій. Таким чином, незважаючи на те, що рішення про зняття Леоніда Грача набрало законної чинності, комісія не виключила його зі списку. Як повідомили вранці, до виборчкому вночі хтось зателефонував і повідомив, що Верховний Суд України, ніби, відновив Леоніда Грача у праві балотуватися, однак до полудня прийшло офіційне спростування цієї інформації. Більш того, з’явилися відомості, що «справу Грача» було втрачено. Незабаром з’явилася інформація, що «справа» є, але її буде доставлено до Києва не раніше понеділка, і тільки тоді Верховний Суд зможе розглянути його по суті. Голова виборчкому Криму Іван Поляков сказав у зв’язку з цим, що, швидше, вибори по 25 окрузі буде визнано недійсними. Хоч за кількістю отриманих голосів, за попередніми даними, лідирує Леонід Грач. За попередніми даними, на виборах мерів міст у Сімферополі лідирує нинішній Міський Голова Валерій Єрмак, у Ялті — директор готелю «Ореанда» Сергій Брайко. Але в більшості випадків найбільше голосів отримали нинішні мери — у Феодосії Володимир Шайдеров, у Судаку — Анатолій Шремф.
Микита КАСЬЯНЕНКО, Сімферополь
«Хочу дитину від Ющенка!»
Такий напис великими літерами з’явився на рекламному щиті чи не у найлюднішій точці Луцька — біля так званого Варшавського ринку. Тривалий час на цьому місці красувався портрет лідера «Нашої України», який зняли, як і гласить закон, у визначений термін перед днем голосування. З написаного можна було б посміятися чи сприйняти як жарт, але саме ця фраза, незважаючи на екзальтованість (зразу згадується передвоєнна Німеччина і натовпи жінок та дівчат, що поклонялися перед своїм фюрером), яскраво висвітлила ставлення волинян до цієї політичної постаті. Те, що з приходом Ющенка на посаду прем’єр-міністра волиняни після майже річних затримок отримали пенсії і заробітні плати, стало вирішальним фактором нинішніх виборів. Електорат більше нічого і нікого не хотів слухати. За даними на полудень понеділка, коли було опрацьовано майже 70 відсотків бюлетенів, блок «Наша Україна» впевнено лідирує на Волині. Якщо в загальному по області ця цифра становила 60 відсотків, то в окремих районах і 65—68. Несподіванкою, незважаючи на потужний вплив місцевої влади, стає друге місце блоку «За єдину Україну!» ( до 20 відсотків) і третє — блоку Юлії Тимошенко (понад 10 відсотків).
Харизма лідера «Нашої України», як вважають, допомогла цьому блоку «протягти» у парламент і двох депутатів по одномандатних мажоритарних округах. Причому у Луцьку «заєдист» Олександр Свирида і депутат Верховної Ради вже минулого скликання, програв з великим відривом члену «Нашої України» Володимиру Бондару. Виборці кажуть, що людей «дістало» масоване проштовхування Свириди у парламент, особливо в останній тиждень, коли по Луцьку почали цілими днями возити щити зі словами «Свирида — наш депутат», на кожному (!) стовпі почепили його портрет, а з радіоприймачів лунали пісні на мотив популярних мелодій, типу «Олександре, Олександре, — ти надія для Волині»...
Наталія МАЛІМОН, Волинська область
За донецьким сценарієм
З початку підбиття попередніх підсумків голосування на Сумщині спостерігалося явне лідерство блоку «За єдину Україну!», частка відданих голосів за який становила подекуди до 60—70 відсотків, загалом, за даними ЦВК, «заєдисти» попередньо набрали тут 26,33 відсотка. Як виявилось, заслуга в тому переважно лікарень та установ закритого типу, які найбільш масово проголосували за номер 14 у партійному списку і першими подали протоколи до окружних комісій. Згодом відсоток «Єди» значно знизився, залишаючись, однак, досить високим. Втім, за словами заступника голови обласної організації Комітету виборців України Олексія Захарченка, на одній із виборчих дільниць під час розкриття урн виявилось, що абсолютно всі бюлетені в ній позначені на користь блоку «За єдину Україну!». Така стовідсоткова підтримка мимоволі наштовхує на думку про зловживання, проте ймовірну підміну урни довести як факт неможливо.
Спостерігачами від комітету виборців зафіксовано ряд серйозних порушень, які свідчать про відкриту фальсифікацію результатів голосування. Відомо, приміром, що особисто головою однієї з дільничних виборчих комісій у Сумах під час підрахунку голосів ставилися додаткові позначки в бюлетенях, заповнених на користь кандидата в нардепи по мажоритарному округу від «Нашої України». Таким чином, певну кількість бюлетенів було визнано недійсними.
Ще на одній дільниці безпосередньо у кабінках для голосування стояли саморобні скриньки для бюлетенів, що, цілком iмовірно, було зроблено з метою подальшої їх підміни.
За повідомленням обласного штабу СДПУ(O), спостерігачами від партії складено велику кількість актів щодо прямого порушення виборчого законодавства під час голосування: починаючи від внесення у виборчі списки «мертвих душ» і закінчуючи штемпелем «вибув», нібито помилково проставленим навпроти прізвища кандидата від соціал-демократів (об’єднаних). Є також багато претензій щодо самого облаштування виборчих дільниць, де не вистачало кабінок, внаслідок чого людям доводилось заповнювати бюлетені відкрито, інколи навіть поза межами дільниці. Тіснява та суцільні черги у багатьох просто відбивали бажання голосувати, тож певна частина сумчан повернулася додому, так і не взявши участь у голосуванні.
Досить несподіваними для багатьох виявились результати виборів мера Сум. Проти очікування сумчани надали перевагу не заступнику губернатора Анатолію Бондарю, кандидатура якого активно підтримувалась облдержадміністрацією, а Олександру Андронову, котрий займає цю посаду ось уже 8 років. Набрати майже вдвічі більшу кількість голосів Андронову не завадили ні розповсюджені друковані матеріали зі звинуваченнями у зловживанні владою на його адресу, ні широкомасштабна агітація на користь Бондаря, до якої долучилася навіть відома співачка Лариса Доліна, виступаючи напередодні виборів у центрі Сум, на фоні плакату «Анатолій Бондар — наш мер».
Алла АКІМЕНКО, Суми
«Щоб ви вдавилися моїм голосом!»
Таку фразу злісно кинула літня жінка, коли не змогла проголосувати на одній із виборчих дільниць Житомира після 20 години 31 березня, хоча й двічі протягом дня приходила туди. Взагалі довгі черги до виборчих урн стали прикметою того дня у місті, але звинувачувати у цьому членів дільничих комісій навряд чи можна, оскільки в багатьох випадках місцеві органи влади виділили для проведення голосування явно тісні приміщення, де не було місця для достатньої кількості кабін (не виключено, що з певним умислом. — Авт. ). Плюс випробуванням став безпосередній підрахунок голосів — факт, що вже в середині попередньої ночі на ряді дільниць члени комісій від психологічної і фізичної втоми знаходилися у стані, близькому до трансу. На ранок, а потім і в середині дня, схожа картина спостерігалася і в деяких окружних комісіях, адже їхні члени не спали вже другу добу. (Гадається, що тут є над чим замислитися Центральній виборчий комісії, зробити відповідні висновки, а не звинувачувати у недоліках в організації виборів і підрахунку голосів свої нижчі ланки, як це зараз спостерігається). Власне, на момент передачі матеріалу були відомі результати підрахунку близькo 50 відсотків виборчих бюлетенів, а тому не дивно, що за станом на 12 годину 1 квітня можна було говорити тільки про певні попередні результати виборів, що відбулися в Житомирській області напередодні.
Зокрема, було відомо, що в голосуванні взяло участь близько 70 відсотків із понад 1 мільйона виборців. Були також всі підстави говорити, що в двох iз шести мажоритарних округів по виборах до Верховної Ради перемогли висунуті або недвозначно підтримані блоком «За єдУ!» кандидати (це народний депутат України, член НДП Михайло Ковалко і керівник Головного контрольного управління Адміністрації Президента України Валентин Савицький). В інших — керівник підприємства «Віталтер» з Києва Анатолій Писаренко, підтриманий, до речі, об’єднаними соціал-демократами, і голова правління АКБ «Національний кредит», член партії національно-економічного розвитку України Павло Матвієнко, а також ще один діючий народний депутат України Віктор Развадовський. Причому, тільки двом народним депутатам 1998 року призову з п’яти (тим же М. Ковалку та В. Развадовському), які брали участь у боротьбі за місця в парламенті по мажоритарних округах, вдалося зберегти за собою місця у Верховній Раді. Ігор Бакай, знов пішовши на інший округ, «залишив» Житомир своєму однопартійцю і також нардепу Володимиру Сацюку, який за всіма ознаками також перемагав. Щодо результатів голосування по партійних списках, лідери були ті ж, що і в цілому по Україні. Есдеки, за попередніми даними, отриманими в їхньому обласному передвиборчому штабі, набрали в області майже 7 відсотків голосів, блок В. Ющенка «Наша Україна» — 22,87 відсотків. У перегонах за посаду міського голови Житомира, в яких, до речі, брало участь 18 кандидатів (рекордний показник. — Авт. ), з котрих мінімум 4 претендента склали один одному серйозну конкуренцію, лідирував перший віце-президент Української асоціації мебльовиків Георгій Буравков. Нинішній мер Анатолій Фесенко, схоже, «програє».
Валерій КОСТЮКЕВИЧ, фото Миколи ЛАЗАРЕНКА, «День»