У Донецькій області триває багатоденний семінар голів обласних рад цілої низки регіонів України, які збираються до літа наступного року розробити альтернативний Бюджетний кодекс України. При цьому, як стверджують самі ж учасники семінару, під час заходу не лише закладуть фундамент згаданого документа, але й визначені положення довгострокової стратегічної програми соціально-економічного розвитку України з урахуванням збільшення повноважень місцевого самоврядування.
Ініціатором семінару виступив голова Донецької обласної ради Анатолій Близнюк, якого підтримали колеги з Луганської, Львівської, Харківської, Херсонської, Волинської, Тернопільської та Дніпропетровської областей. Усі вони позавчора з’їхалися в Донецьку область для обговорення більш конкретних кроків у цьому напрямі.
За словами голів облрад, гідне фінансування регіонів — це основа успішної роботи місцевого самоврядування в Україні. У зв’язку з цим, як наголосив голова Львівської обласної ради Мирослав Сеник, по суті, сьогодні в нашій країні місцевого самоврядування немає — всі його повноваження й обов’язки фактично не підкріпляються фінансово, й місцеве керівництво дуже часто не може вирішити навіть найелементарніші проблеми.
Голови облрад стверджують, що частину проблем їм зручніше вирішувати на місцях, а не через столицю. Наприклад, у тій же Львівській області існує особлива проблема із забезпеченням дитячими садками, яких у регіоні замало. Однак для того, щоб вирішити цю проблему, обласна рада змушена буквально «клянчити» гроші в Києві, який, до речі, далеко не завжди відгукується на ці прохання. Усе це й покликаний розв’язати новий Бюджетний кодекс, який перегляне «грошові відносини» між Києвом і регіонами й дозволить останнім уникнути жорсткої централізації під час розподілу коштів.
При цьому голови облрад уже знають, як це можна зробити. Наприклад, голова Харківської обласної ради Василь Салигін запропонував залишати в регіонах 10% від прибутку місцевих підприємств і 50% від перевиконання бюджету, щоб потім ці кошти використовувалися на місцеві потреби. Крім того, голови рад пропонують залишати на місцях і частину податку на прибуток, а також особливо зважати на інноваційні технології та інвестиційну діяльність.
Безумовно, щось подібне існує в Україні й сьогодні, й частина коштів від перевиконання бюджету дійсно залишається в регіоні, однак уже наступного року перевиконання закладається до нового бюджету як норма, й від області починають вимагати ще більше грошей. У результаті, за словами голів облрад, як не старайся, а результат завжди однаковий — із місцевих підприємств висмоктують усі соки, збори податків перевищують запланований рівень, а грошей територіям не вистачає все одно...
Проте, за словами Анатолія Близнюка, готуючи новий Бюджетний кодекс, поспішати не варто: спочатку потрібно виробити певну послідовність дій, щоб кодекс потім не довелося переписувати. Так, спочатку голови облрад пропонують провести другий етап конституційної реформи в країні, потім запровадити адміністративну й територіальну реформи, й лише після цього вже формувати Бюджетний кодекс, який врахує всі зміни в житті України, щоб його потім не доводилося «підганяти» під нові умови життя країни.
При цьому учасники семінару не збираються запроваджувати свої вимоги негайно: за їхніми словами, бюджет- 2007 року змінити вже неможливо, навіть незважаючи на його ветування Президентом, тому попереду цілий рік, щоб відпрацювати всі побажання й спробувати запровадити їх до прийняття бюджету-2008.
ДОСЛІВНО
Володимир ДЕМЕХІН, голова Херсонської обласної ради:
— Бюджет не є первинним, якщо говорити про розвиток країни й регіонів. І я дуже розраховую, що завдяки активності й ініціативності місцевих рад, у нас з’являться не лише пропозиції до бюджетного кодексу, але й утвориться підґрунтя для створення довгострокової програми розвитку країни. Тому «Вся влада — радам» — це дуже актуальне сьогодні гасло. Нам потрібно знайти загальнонародну мету, яка й об’єднає наші регіони. І, на мій погляд, ця мета проста — добробут усіх наших громадян.
Валерій ГОЛЕНКО, голова Луганської обласної ради:
— Головний принцип, який ми відстоюватимемо, щоб кошти не зосереджувалися в Києві. Слова «ми добилися фінансування з Києва» мають зникнути з нашого лексикону так само, як свого часу зникло слово «дефіцит». Ми повинні самі заробляти кошти й витрачати їх на свої ж потреби, тому що без фінансів місцеве самоврядування — це не влада.