Взагалі такого бути не повинно. Однак принципи формування фракцій у нашому парламенті, закладені у регламент ще минулим складом ВР, дозволяють робити антиприродні політичні акти. Залишимо подвійне висування по округах і партійних списках. Протиріччя було помічене вже після виборів. Та якби хто сказав у 1998 році, що парламент матиме фракції партій «Батьківщина» або «Яблуко», яких і близько не було у партійних списках, це вважали б за поганий жарт.
Жарти тим часом тривають. Минулого тижня на зміцнення фракції «Батьківщина» було «рекрутовано» із фракції НРУ депутата-списочника Вітора Терена(Тарана). Жодних iз цього приводу заяв чи прес-конференцій не було. Коли фракції змінює депутат- мажоритарник, тим більше, коли він пройшов на виборах як безпартійний, це ще можна зрозуміти. Шукають люди, що поробиш. Коли ж депутат-списочник сьогодні бере участь у засіданні центрального органу партії, а завтра напівтаємно перебігає до іншої фракції, знайти для такого вчинку пристойне слово дуже важко навіть письменнику.
Після подібних вчинків потрібен час аби вляглися емоції, аби можна було принаймні піднімати очі назустріч вчорашнім товаришам по партії. Керівники Руху ніяк поки не прокоментували вчинок пана письменника. Зате сам Віктор Терен(Таран) оперативно дав інтерв’ю парламентській газеті «Голос України». Парламентар, слід сказати, видатний — двічі депутат, автор книг поезії і прози, твори з яких увійшли до підручників і перекладені на іноземні мови. Також пан Терен є членом президії Спілки письменників, лауреатом кількох престижних літературних премій. Прочитавши в «Голосі України» таку характеристику письменника-депутата, так і хочеться запитати: з таким багатством і у фракції Руху? Почитаємо продовження характеристики пана поета, де стверджується, що він не тільки співавтор першої програми Руху, а й автор самої назви «Рух».
На запитання газети, як сталося, що ледь не перший фундатор Руху раптом залишив фракцію партії, за списком якої він пройшов у депутати, Віктор Таран, він же Терен, відповів, що зробив це із принципів. Чому напад принциповості не стався із ним раніше і він із тих же міркувань не вийшов із передвиборчих партійних списків, принциповий депутат не згадує. Зате у тексті інтерв’ю кілька разів згадуються провокатори і провокації, письменник розповідає, як його виключали із Спілки письменників і допитували в КДБ. До цього депутат називав на засіданні Центрального Проводу Руху провокацією КДБ мою статтю в газеті «День» двотижневої давнини. Якби я не знав пана Тарана(Терена) понад десять років, міг би й справді повірити у тортури, які йому завдавали.
Даючи інтерв’ю «Голосу України», постраждалий невідомо коли від «органів» та «провокаторів» депутат Терен(Таран) старанно перераховує всі епітети, якими його мають нагородити колишні друзі по партії. Випереджає події, це превентивною дипломатією зветься. А щодо вибору фракції «Батьківщина», то борець за чистоту рухівських ідеалів так прямо і говорить, що з «Батьківщини» почали виходити окремі депутати, існування фракції було під загрозою, і саме тому наш герой вирішив поборотися за ідеали саме в цій фракції, допомігши їй врятуватися від розпаду. І взагалі, підсумовує новозарахований до «Батьківщини» депутат, ми всі маємо бути єдині, і Рух, і «Батьківщина»...
Гадаю, досить аналізувати газетні виправдання пана Терена(Тарана). Якщо свої 15 книжок цей письменник написав так само плутано і непереконливо, то виключити його із Спілки письменників хотіли зовсім не за те, за що він думає. Випереджаючи всіх, новий рекрут «Батьківщини» волає: «Спробуй відмийся!» та «Україну можна любити і не будучи депутатом».
Від вчинку пана Терена (Тарана) може серйозно постраждати імідж НРУ, чию фракцію після тогорічного розколу не залишав ще жоден депутат. «Батьківщині» втрачати нiчого. Знайти в разі потреби серед нардепів ще кількох бажаючих перейти до фракції не так уже й складно. І справа не в сумах коштів, які, як подейкують в кулуарах, пропонують деяким нардепам за перехід до «Фракцій ризику». Цього ні підтвердити, ні спростувати неможливо. Справа в регламенті Верховної Ради, який всупереч здоровому глузду дозволяє депутату чи не на другий день після отримання посвідчення послати подалі партію, за списками якої він щойно потрапив до парламенту. Недарма Закон про вибори і супутні документи завжди приймаються у нас поспіхом в останній момент. Можливість депутатам- списочникам бігати з фракції до фракції була закладена заздалегідь і свідомо. За нинішньої виборчої системи досить провести до ВР одного депутата, який вже в стінах парламенту зможе зареєструвати свою фракцію і навербувати в неї скільки завгодно депутатів. Це буде дешевше і надійніше, ніж реєструвати і розкручувати партію.
Минулого вівторка я ще не знав, що Віктор Таран(Терен) подав заяву про вихід із фракції Руху і входження до фракції «Батьківщина». Але тяжка дума була в очах депутата-письменника. Про що він думав? Хто зна? Може про те, що окрім «Батьківщини» у парламенті є ще не одна приваблива фракція.