Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

РНБО стане другим Секретаріатом

Віктор Небоженко: «Плющ — це Балога, який постарів, і тому якийсь час їм удвох буде комфортно працювати»
15 травня, 2007 - 00:00
ІВАН ПЛЮЩ — ПРИХИЛЬНИК СТВОРЕННЯ В НОВОМУ ПАРЛАМЕНТІ «ШИРОКОЇ КОАЛІЦІЇ», В ЯКІЙ, ЗА ЙОГО СЛОВАМИ, ПОВИННІ БРАТИ УЧАСТЬ ПАРТІЯ РЕГІОНІВ, МАЙБУТНІЙ БЛОК «НАША УКРАЇНА» ТА БЮТ. НА ЩО В’ЯЧЕСЛАВ КИРИЛЕНКО ЗАПРОПОНУВАВ УЧАСНИКАМ БЛОКУ ВНЕСТИ В УГОДУ ПУНКТ, ЯКИЙ БИ УНЕМОЖЛИВИВ СТВОРЕННЯ В ПАРЛАМЕНТІ НАСТУПНОГО СКЛИКАННЯ БУДЬ-ЯКОЇ КОАЛІЦІЇ, КРІМ КОАЛІЦІЇ ДЕМОКРАТИЧНИХ СИЛ / ФОТО МИХАЙЛА МАРКІВА

Отже, 65-річний ветеран української політики, двічі спікер Верховної Ради Іван Плющ раптово повернувся з лави запасних в обойму ключових політичних гравців президентської збірної. Несподівана відставка Віталія Гайдука з посади секретаря РНБО й показово оперативне призначення на цю посаду епатажного Івана Плюща, викликали неоднозначні оцінки політиків і експертів.

Якщо рядові коаліціянти в ротації кадрів РНБО побачили спробу Президента Ющенка за допомогою нового секретаря Ради нацбезпеки відправити у відставку Кабінет Міністрів, то безпосередньо лідер коаліційного уряду прем’єр Янукович, навпаки, вельми доброзичливо відгукнувся про пришестя пана Плюща в Раду нацбезпеки, і навіть відправив вітальну телеграму Івану Степановичу. Очевидно, голова Кабміну, на відміну від «маленьких» коаліціянтів, покладає великі надії на новоявленого секретаря РНБО, який має за плечима багатий досвід ведення переговорів і, до речі, послідовно виступав за створення широкої коаліції з участю пропрезидентської «Нашої України».

Міністр транспорту й зв’язку соціаліст Микола Рудьковський, коментуючи звільнення Віталія Гайдука з посади секретаря Ради нацбезпеки і оборони й призначення на цю посаду Івана Плюща, в ефірі «5 каналу» заявив: «Я не виключаю, що це була одна з розробок Секретаріату Президента, щоб відповісти на якусь конструктивну позицію коаліції, або створити відповідну атмосферу, щоб Ющенко підписав указ про відставку уряду за рішенням РНБО. І ми знаємо, що технологічно деякі з цих указів уже підготовлені в Секретаріаті. Але якщо ці кроки будуть здійснені, то ті люди, які це здійснять, будуть притягнуті до кримінальної відповідальності за вчинені злочини».

Показово, що вчора в інтерв’ю «Известиям в Украине» недавно призначений Президентом на посаду судді КС Степан Гавриш заявив, що глава держави дійсно може ухвалити рішення про відставку Кабінету Міністрів у випадку, якщо прем’єр Янукович не підпише на цьому тижні «контракт про політичну стабільність».

«У найближчі дні Ющенко повинен підписати з Януковичем контракт про політичну стабільність. Але прем’єр останнім часом поводиться не завжди послідовно, його курс коливається. Якщо Ющенко побачить, що Янукович не готовий до підписання контракту, то він ухвалить різкі рішення — аж до відставки уряду», — зазначив пан Гавриш. Проте сам пан Плющ відкидає всілякі силові сценарії з боку РНБО. Ну що ж, час покаже наскільки відповідає справі слово нового секретаря РНБО.

До речі, щонайменше здивування викликає закритий режим проведення кадрових ротацій у верхах РНБО. Віталій Гайдук не вважав за потрібне пояснити суспільству, чому він у самий розпал політичного конфлікту раптом вирішив піти у відставку, а новий секретар РНБО й зовсім заявив, що дізнався про своє призначення з вуст... міністра фінансів Миколи Азарова. Проте хоч там як, ротація в РНБО сталася й тепер, мабуть, варто подумати над тим, яку ж роль гратиме скрипка новоявленого секретаря РНБО: миротворчу чи таки каральну, маріонеткову чи самостійну?

Це запитання «День» адресував Віктору НЕБОЖЕНКУ, керівнику соціологічної служби «Український барометр»:

— Потрібно насамперед зазначити, що вже кілька років Раді національної безпеки дуже не везе на керівників. Все- таки РНБО — це вельми специфічна структура, що має конституційне підтвердження й займається виключно проблемами забезпечення національної безпеки. А кожного разу там з’являються великі або маленькі політики, які, загалом, пересиджують там перед своїм призначенням на іншу посаду. У цьому значенні, я вважаю, що Плющ так само не використає потенціал Ради національної безпеки, як і Гайдук. Віталій Гайдук також був тим, хто, скажімо так, не особливо добре виглядав на цій посаді, оскільки мільярдер не повинен брати на себе турботу про національну безпеку України. А щодо Плюща, то він дуже близький до Ющенка, і, я вважаю, що в цьому значенні він більше займатиметься формуванням політичних важелів тиску на коаліцію. РНБО Плюща — це, швидше за все, буде другий Секретаріат. За великим рахунком, Плющ — це Балога, що постарів, і тому якийсь час їм удвох комфортно працюватиметься. Але хто з них яку роль гратиме, багато в чому відіб’ється як на плані Президента з реалізації своїх цілей, так і на відносинах між Балогою та Плющем.

Щодо ймовірності впровадження Плющем так званого силового сценарію (відставки уряду за допомогою рішення РНБО. — Ред. ), то можна констатувати, що це останній шанс Плюща в політиці, так що може він і піде на силовий сценарій. Однак, я гадаю, що сам Ющенко чудово розуміє, що брати на себе відповідальність за виконавчу владу, за розв’язання конкретних економічних проблем, дуже небезпечно. Швидше за все, потрібно чекати радикального рішення РНБО в тому значенні, що в ньому може бути поставлене питання про зміну деяких міністрів, зокрема тих, хто заважає фінансуванню виборчої кампанії. Це, на мій погляд, і є межею розвитку подій на сьогоднішній день.

Наталія РОМАШОВА
Газета: 
Рубрика: