Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

Робота, житло, низькі податки

СДПУ(о) стартувала у Дніпропетровську
16 лютого, 2002 - 00:00

Дводенним візитом у промислові центри Дніпропетровської області почалося передвиборне турне Україною лідера СДПУ(о) Віктора Медведчука. Місце старту партійної виборчої кампанії, з його слів, вибрали не випадково. «Дніпропетровщина, — зауважив В. Медведчук, — один із найбільших соціал-демократичних регіонів України, де зосереджено «середній клас — кваліфіковані робітники, інженерно-технічні фахівці, інтелігенція і підприємці. Саме тому ми й розраховуємо на плідний діалог».

Такий прогноз, дійсно, підтвердився. Оскільки В. Медведчука — відомого і авторитетного політика — привітно приймали не тільки в облдержадміністрації, але й у переповнених залах, де відбувалися зустрічі з рядовими дніпропетровцями. Поспілкуватися з лідером соціал-демократів прийшли як люди похилого віку, так і студенти, які запросили його на дискотеку, — разом відсвяткувати День св. Валентина.

Виступаючи перед місцевими виборцями, В. Медведчук повідомив, що приїхав на Дніпропетровщину аж ніяк не з порожнiми руками — за останні роки з ініціативи СДПУ(о) у Верховній Раді було прийнято півтора десятка законів, що стосуються інтересів регіону і сприяють розвитку космічної техніки, літакобудування та гірничо- металургійного комплексу.

Загалом нинішня виборча кампанія для соціал-демократів, зі слів В. Медведчука, відрізняється від попередньої тим, що їм вже не потрібно переконувати громадськість у перевазі своїх ідей, а можна звітувати про пророблену в парламенті роботу. Її результативність у Верховній Раді третього скликання, де вперше вдалося сформувати парламентську більшість, а сам В. Медведчук був першим віце-спікером, виявилася набагато вищою, ніж у попередні роки незалежності України.

Сьогоднішня проблема, — зауважив лідер СДПУ(о), — полягає в тому, щоб у новому складі Верховної Ради відносин між парламентською більшістю і сформованим нею урядом треба побудувати вже не на «джентльменській угоді», а на чіткій законодавчій основі. Ефективність роботи цього парламенту, — говорить В. Медведчук, — була б ще вищою, якби його склад обирався виключно чи переважно за партійними списках, як того і хотіли соціал-демократи. «У цьому, — зазначив лідер СДПУ(о), — переконує і досвід західних демократій».

Проте основною темою на зустрічах з виборцями, як того і слід було чекати, стали нелегкі економічні і соціальні проблеми. В. Медведчук розповів дніпропетровцям про законодавчу ініціативу соціал-демократів щодо впровадження страхової медицини, що здатна компенсувати нестачі чинної системи охорони здоров’я. Живий відгук серед присутніх пенсіонерів знайшла і пропозиція про державне дотування цін на ліки, оскільки їхня вартість в аптеках сама по собі здатна стати причиною хвороби.

Не меншу зацікавленість викликав і проект кредитування населення для купівлі і будівництва житла, який передбачає розстрочку на 20—25 років під 5—7% річних. Цей проект, — повідомив В. Медведчук, тим більше важливий, що зараз в Україні у покращанні житлових умов має потребу близько 2 млн. сімей, а вирішити проблему за рахунок бюджетних коштів щорічно вдається лише на 3,5%.

Ще більше запитань у дніпропетровців нагромадилося з проблеми непосильних комунальних платежів, заборгованість по яких в Україні наблизилася до астрономічної суми — 7 млрд. гривень. «Списанням і реструктуризацією боргів, — сказав лідер СДПУ(о), — це питання не вирішити». Основний вихід соціал-демократи бачать у тому, щоб парламент і уряд зайнялися демонополізацією житлово-комунального господарства і залученням до цієї сфери приватного капіталу. Але головне — необхідно підвищувати платоспроможність населення шляхом боротьби з бідністю, створенням робочих місць, підвищенням ділової активності. Однак усе це, зі слів В. Медведчука, впирається в надто недосконале податкове законодавство. Його реформуванню, незважаючи на зусилля соціал-демократів та їхніх союзників, чинять опір впливові у парламенті сили з числа «правих і деяких центристів». «Лібералізація і спрощення податкового законодавства, хоч би за прикладом Росії, — зазначив В. Медведчук, — завдання майбутнього парламенту, і тільки це дає ефективне зростання рівня життя. Тим більше, що зростання економіки за рахунок «валу», судячи з усього, вже вичерпане».

Як і годиться на подібних зустрічах, до лідера партії, яка проголосила своєю метою соціальний захист, чередою пішли скривджені чиновниками люди. Показовим було те, що на податки і свавілля скаржилися навіть місцеві юристи. Очевидно, невипадково голова СДПУ(о) не раз торкався теми контролю за владою і формування громадянського суспільства. Не останню роль у цьому, на його думку, могло б зіграти створення в Україні, за прикладом країн Європи, громадського телебачення і радіо.

Зрозуміло, на зустрічах у Дніпропетровську, в зв’язку з майбутніми виборами, підіймалося питання про використання владою «адміністративного ресурсу». Проте В. Медведчук як лідер партії, розробник закону про вибори народних депутатів, рішуче заявив, що не боїться такої небезпеки.

На його думку, автори нинішнього закону створили «правовий механізм», що здатен захистити від зловживань владою. Самі соціал-демократи вже використовують ці можливості у деяких регіонах, подаючи скарги і готуючи судові позови. За визнанням В. Медведчука, його партія, що має у 40 відсотках населених пунктів України 17 тис. «первинок», цілком здатна добитися успіху на основі простих виборчих технологій. Їхня суть зводиться до того, щоб «достукатися» у кожні двері — до виборця, який здатен зробити свій, усвідомлений вибір.

Вадим РИЖКОВ, «День»
Газета: 
Рубрика: