Однією з найбільш обговорюваних подій для пострадянського простору останнім часом є президентські вибори в Росії, які заплановані на наступну неділю — 4 березня. Якщо не станеться дива, то перемогу здобуде нинішній прем’єр. Так, згідно з останніми соціологічними опитуваннями незалежного аналітичного Левада-Центру, за російського прем’єра Володимира Путіна готові проголосувати 66% росіян. Це повністю виключає проведення другого туру. «День» звернувся до українських та російських експертів і попросив їх відповісти на два питання: якими будуть відносини між Росією та Україною після президентських виборів в Росії? Чого слід очікувати, до чого готуватися Україні, зокрема українському політикуму?
«НІЧОГО ПРИНЦИПОВО НОВОГО НЕ З’ЯВЛЯЄТЬСЯ»
Микола ПЕТРОВ, член наукової ради Московського центру Карнегі:
— Мені здається, що жодних принципових змін у зовнішній політиці, передусім у відносинах з Україною, після цих виборів не станеться. Оскільки нічого принципово нового не з’являється. Путін як вирішував, що треба зробити в зовнішній політиці, так і вирішуватиме. Крім того, той чинник, який може погіршити відносини Росії із Заходом і психологічно, — це розігрування антизахідної карти під час нинішньої кампанії. Це ніяк не впливає на відносини з Україною. Утім, змін не буде з тією умовою, що не зміниться сама внутрішньополітична ситуація в Росії, а вона, напевно, змінюватиметься, але поки що не видно, як це може позначитися на зовнішній політиці.
Думаю, що повного третього президентського терміну в Путіна не буде. Мені здається, що після президентських виборів він почне поступово відходити або принаймні частини тієї влади, яку він має як лідер і матиме як президент, позбавиться. Якимось чином влада буде розділена між головними політичними й бізнес-кланами. Думаю, що сам його президентський термін повністю або частково мине під знаком зміни політичної системи в Росії, її модернізації й більшої уваги до внутрішньополітичних сюжетів і проблем, ніж до зовнішньополітичних.
«УКРАЇНСЬКИМ ПОЛІТИКАМ СЛІД ЗРОЗУМІТИ, ЩО ВІДНОСИНИ УКРАЇНИ З РОСІЄЮ Є АСИМЕТРИЧНИМИ»
Валерій ЧАЛИЙ, заступник генерального директора Центру Разумкова:
— Відносини між Росією й Україною були і є поєднанням партнерства, конкуренції, а іноді й конфліктності. Це не залежало й не залежить від того, хто в Києві на керівних посадах. Для цього є об’єктивні обставини, і звісно, що вони підсиляться після приходу на президентську посаду знову Володимира Путіна. Адже він — найімовірніша кандидатура на пост президента Росії — тільки з того міркування, що неодноразово заявляв: повернення в формі інтеграційного проекту пострадянських держав, насамперед України, для нього є важливим пріоритетом не тільки зовнішньої, а й внутрішньої російської політики. Без сумніву, така лінія буде ще наступальнішою, і «простих» часів не буде. Не думаю, що Володимир Путін відходив від правління. Він був хоч і не першою, але й не другою особою в країні під час свого прем’єрства. Його позицію і як переговірника знає й Президент України, і попередні керівники держави, тому чогось незвичайного для них не буде. Про те, що його позиція щодо України є досить жорсткою, вони знають уже досить давно.
Українським політикам слід зрозуміти, що відносини України з Росією є асиметричними. Адже щоб обстоювати на рівних максимально взаємовигідні рішення, потрібно залучати всі ресурси, які дають можливість подолати цю асиметрію. Це — механізми третейських судів, міжнародні організації, це й узагалі підтримка ширших кіл бізнесу й суспільства. Сподіваюся, що цей конфлікт підштовхне саме для такого розгляду політики, а не кулуарної, закритої й неперсоніфікованої, яка проходить через кабінети в Кремлі й на Банковій.