Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

Ровшан ТАГIЄВ: «Наше завдання — забезпечувати тил країні»

У Києві презентували Асамблею національностей України
20 листопада, 2013 - 12:29

Захід відбувся у 5-зірковому столичному готелі «Hyatt». Рівень організації — високий. Гості також. Наприклад, був присутній перший президент України Леонід Кравчук, народний депутат Олесь Доній, представники влади, громадських організацій, національних меншин, гості з-за кордону. Про проблеми намагалися не говорити, хоча обійти їх, звичайно, не вдалося. Завдання й цілі організатори ставлять амбітні. Проте в неформальній обстановці доводилося чути і наступне: не виключено, що Асамблею створено за сприяння влади під майбутні президентські вибори. Говоримо з главою Асамблеї національностей України Ровшаном ТАГІЄВИМ:

— Я вважаю, що жодна думка людей, які виступили під час презентації, не має бути відкинута вбік. Сьогоднішні зауваження промовців буде закладено до програми нашої діяльності. Головне, що ми побачили — люди налаштовані на спільну роботу: об’єднання різних національностей в Україні для вирішення наших проблем.

Ми хочемо домогтися того, щоб був ухвалений закон «Про національну політику України», який буксує вже 23-й рік. Ми добиватимемося того, щоб влада прислухалася до думки громадян України. Адже інколи бувають безграмотні чиновники, які неналежним чином виконують свої обов’язки. Ми маємо вести діалог із владою і вирішувати наші проблеми, сприяти розвитку і зміцненню солідарності між національностями.

Ви вважаєте, що можна об’єднати різні громади в одну Асамблею? Адже кожна національна громада тягнутиме ковдру на себе і передусім думатиме про інтереси своєї громади.

— Я не ставлю завдання, щоб усіх поголовно об’єднати в одну Асамблею. Наше завдання, створити умови, щоб кожна зацікавлена сторона процесу громадського життя в Україні захотіла цього об’єднання. Ми своєю послідовною роботою показуватимемо приклад, що треба любити цю країну, поважати її закони, знайомитися з культурою, вивчати мову.

Ви вже вивчили українську мову?

— Я розмовляю українською мовою (переходить на українську. — Авт.). У мене є дві доньки, які навчаються в гімназії з українською мовою викладання. Це логічно, що українська мова в Україні має бути домінантною. Це аналогічно до того, щоб мати свої кордони, свою валюту тощо. Ми ставимо перед собою завдання — організувати курси вивчення української мови для національних меншин.   

Наше завдання забезпечувати тил цій країні, використовуючи діаспоральні зв’язки в інших країнах. До речі, ініціаторами Асамблеї діаспор світу, яка зареєстрована в США, є ми — громадяни України. Туди вже виявили бажання вступити відомі голлівудські актори, а  також політики, громадські діячі, бізнесмени. Це буде серйозний неурядовий майданчик для висловлювання думок та позицій всіх народів і національностей країн світу.

Окрім зазначених на презентації причин створення Асамблеї, говорять і про інші: лобіювання інтересів організаторів, контроль національних громад України, президентські вибори 2015 року. Як Ви це прокоментуєте?

— Я не знаю жодної успішної людини, про яку говорять тільки хороші речі. Я людина самодостатня, тому лише у психічно хворих людей виникає бажання компенсувати свої недоліки неадекватними заявами. У громадському русі я вже 25 років. Люди знають, чим я займаюся. І те, що сьогодні я роблю, — це продовження моєї діяльності.

Які Ви бачите механізми в Україні для реалізації тих завдань, про які ви заявляєте?

— Механізм має запрацювати зсередини нашої Асамблеї. Ми повинні проявляти ініціативу, збиратися, активно діяти, залучати освічених людей. Створюючи ініціативні групи, ми вноситимемо свої пропозиції до органів законодавчої і виконавчої влади, щоб нашу думку теж враховували.

Які міжнаціональні проблеми існують в Україні, якими Ви займатиметеся?

— Звичайно, проблеми є. Певні ксенофобські настрої все-таки інколи проявляються. Однак лише спільними зусиллями ми можемо присікати недоліки в суспільстві. Я вважаю, що проблеми пов’язані ще і з тим, що потрібно підвищувати соціальний рівень населення.

На сьогодні вже існує низка організацій, які об’єднують національні громади. Навіщо ще одна? Чим вона відрізнятиметься?

— Якщо у людей метою є — створювати сприятливі умови для проживання всіх національностей в Україні, я вітаю таку роботу. Я вже навіть зробив пропозицію, щоб ми проводили спільні заходи. Наша Асамблея відкрита для всіх національностей і громадян України.

Іван КАПСАМУН, «День»
Газета: 
Рубрика: