Баннер з написом «Єдиний центр» — народна опора» над входом до Житомирського облмуздрамтеатру, де минулої суботи проходили установчі збори регіональної організації партії «Єдиний центр», явно спонукав до роздумів на кшталт: чи не забагато в Україні партій, які вже в назві або гаслах декларують свою любов до народу? Власне, у виступах на цих зборах оратори не втомлювалися клястися в тому ж самому. А ще запевняти, що дуже переймаються загрозою незалежності України. В своїй заключній промові Геннадій Зубко, обраний лідером «єцистів» Житомирщини, сформулював бачення ситуації в тезі «Або ми, або нас!». Щоправда, він же головною цінністю, яку буде утверджувати нова сила, назвав благополуччя української родини. А ще запевняв, що ЄЦ виступить об’єднавчим фактором для різних політичних сил. Логічно виникало запитання, наскільки щирим є це гасло в умовах, коли основні дійові особи згаданих зборів були з числа колишніх членів «Народного союзу «Наша Україна» і навіть її чільних функціонерів, що політично означає розкол цієї партії. Проте ні сам Геннадій Зубко, депутат міської ради за списками блоку «Наша Україна», ні міський голова Житомира Віра Шелудченко, до того член НСНУ (нагороджена знаком «Гвардієць помаранчевої революції», а «Наша Україна» вела важку боротьбу за її обрання, а потім за визнання мером у судових інстанціях ), ні голова облдержадміністрації Юрій Забела (донедавна теж мав партквиток НСНУ) не змогли чітко відповісти на запитання «Дня» з цього приводу. Щоправда, підкреслювалось, що члени НСНУ складають лише трохи більше п’ятої частини учасників зборів, що серед тих майже двох сотень чоловік, які за станом на суботу подали заяви на вступ до лав ЄЦ на Житомирщині, багато членів інших партій, що ця партія не буде ворогувати з НСНУ, а намагатися діяти спільно. Відверто кажучи, в щирість останніх тверджень повірити найважче. Як і в те, що не буде чинитися адміністративний тиск з метою поповнення нової партії. Водночас, серед новоявлених членів ЄЦ справді були помічені колишні очільники або функціонери місцевих організацій Партії промисловців і підприємців, Народно-демократичної партії, «Жінок за майбутнє», інших політичних сил, які на останніх виборах на Житомирщині набирали в кращому випадку в межах 1% голосів виборців. Для губернатора області ЄЦ стане третьою партією після Соцпартії і НСНУ, куди він вступив за останні три роки, і ці кроки збігались у часі з поворотами політичної ситуації в Україні. Але одночасно він продовжує стверджувати, що завжди мав і має власну позицію. В якості основного мотиву виходу з НСНУ Юрій Забела назвав «Дню» дещо відмінне бачення перспектив розвитку держави, і загалом він вважає, що кращим варіантом для України була б система влади лише з двома конкуруючими партіями.
Щодо ускладнення перспектив НСНУ після початку створення ЄЦ достатньо багато говорилось і говориться у столиці. Конференція єцистів у Житомирі є свідченням того, що своїх очільників і в регіонах нова партія, принаймні спочатку, теж рекрутує з колишніх нашеукраїнців. Проте голова Житомирської регіональної організації НСНУ, народний депутат України Павло Жебрівський у своєму коментарі «Дню» висловив переконання, що відхід певних людей скоріше зміцнить його команду, для якої характерне сповідування ліберальної ідеології з національно-демократичним ухилом, і що ця команда буде існувати і примножуватися. Ті, хто пішов з неї, вважає він, має право на власне політичне самовизначення, отже стосовно них може діяти гасло «Прапор в руки!», хоча не може не викликати жалю застосування адміністративного ресурсу при створенні регіональної організації ЄЦ.
КОМЕНТАР
Олександр ЗАГЛАДА, завідувач кафедри філософії, політології та історії Житомирського державного агроекологічного університету:
— Зрозуміло, що голова Секретаріату Президента Віктор Балога для розбудови партії «Єдиний центр» включив підпорядкований йому адміністративний апарат, в тому числі на обласному рівні, а далі спускається на райони і далі. Тобто створення структур нової партії йде зверху. Це в значній мірі робиться під наступні президентські вибори, тому що вважається, що адмінресурс буде потужною фішкою. Тим більше, що він спрацював у Києві. Але думаю, їм доведеться шукати авторитетних партнерів — мова може йти або про Партію регіонів або БЮТ, а ще про харизматичну особистість. Оскільки створення ЄЦ не може відбуватися без консультацій з Президентом Віктором Ющенком, то у регіонах НСНУ змушена це «проковтнути». Кількість її членів скоротиться, але якщо то будуть не масові кроки, то не виникне і серйозної загрози існуванню місцевих організацій. Але це може бути ланцюговою реакцією — губернатор примусить своїх заступників вступити до ЄЦ, ті своїх заввідділів, і таке інше. Та те, що так робиться, не довговічне і не може мати істотного впливу. Суспільство вже не те. І не можуть творці ЄЦ визнати, що вони руйнують «Нашу Україну», бо хто тоді їм буде вірити? І ще. Політичні фігуранти у Києві вирішують свої питання, як знову пролізти у владу на 4—5 років. А хто буде думати про проблеми країни, народу, для чого їх обирали?».
P.S. В кулуарах обласної влади все відчутніше циркулює інформація, що голова облдержадміністрації Ю. Забела хотів би бачити на посаді голови облради замість члена «Батьківщини» Віталія Француза, обрання якого в свій час підтримав, одного зі своїх нинішніх заступників Ігоря Орлова (поки теж члена цієї партії). Чи будуть втілюватися дані плани, що обіцяє нові серйозні потрясіння у вищому представницькому органі Житомирщини, покаже вже найближчий час.