Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

Севастопольське ноу-хау

20 березня, 2007 - 00:00

Сергій Куніцин вважає, що референдум «нічого, крім популістського ефекту, не дасть, а його результати не будуть мати законодавчого характеру».

Минулої неділі в Севастополі проведене, як вважають багато спостерігачів, «найпрогнозованіше опитування», яке деякі політичні сили назвали народним. «Референдум у Севастополі був організований подібно тому, як проходив аналогічний «референдум» у Сімферополі. У різних районах міста була розгорнена 51 «намет- дільниця», в якій могли «проголосувати» всі охочі. У цих наметах будь-яка людина могла заповнити бюлетень, відповівши на наступні запитання: «Ви за збереження курсу В. Ющенка на вступ України в НАТО?»; «Ви за збереження дружніх і добросусідських відносин з Росією, Білоруссю й Казахстаном у рамках Єдиного економічного простору?»; «Ви за надання російській мові статусу другої державної мови в Україні?». На дільницях фіксували прізвище, ім’я, по-батькові, домашню адресу й підпис кожного бажаючого взяти участь в опитуванні. Паспорт в учасників «народного опитування» не запитувався й паспортні дані не фіксувалися. Метод опитування, як бачимо, не змінився в порівнянні з Сімферопольським, тому що він був організований тими самими політичними силами — серед них місцеві організації КПУ, Партії регіонів, Російського блоку й ПСПУ. Запитання в ході опитування, як заявлено, «найпростіші»: про вступ України в НАТО, про Єдиний економічний простір і надання російській мові статусу другої державної. Однак севастопольське ноу-хау полягало в тому, що «референдум» проводився за рішенням Севастопольської міськради і 13 березня його депутати закликали жителів міста 18 березня взяти участь у «народному опитуванні», на що свого часу в Сімферополі не спромоглася ні Верховна Рада Криму, ні її коаліційна більшість, ні міськрада Сімферополя. У той же час голова Севастопольської міськдержадміністрації Сергій Куніцин заявив журналістам, що він невисоко оцінює значення й результати такого «референдуму», він зазначив, що проведення такого опитування «нічого, крім популістського ефекту, не дасть, а його результати не будуть мати законодавчого характеру».

Проте результати «референдуму» тиражуються багатьма каналами інформації. Передусім, проросійські ЗМІ повідомили, що «99% взявших участь у неофіційному референдумі в Севастополі щодо вступу України в НАТО виступили проти приєднання України до Альянсу», — повідомив один із організаторів опитування депутат міськради Євген Дубовік. За його словами, 99% опитаних також висловилися за придання російській мові статусу другої державної в Україні, а також за участь України в Єдиному економічному просторі разом із Росією, Білоруссю й Казахстаном. «За вступ у НАТО висловилися тільки близько 0,5%», — стверджує Дубовік. За його даними, в опитуванні взяли участь понад 170 тисяч жителів Севастополя, що складає близько 60% виборців міста. «Тепер ми втретє будемо пропонувати міськраді ухвалити рішення про оголошення Севастополя «територією без НАТО». Якщо Партія регіонів знову не проголосує за це рішення, буде незрозуміла позиція регіоналів», — заявив Дубовік.

Тим часом сам захід виявився дуже витратним для його організаторів, хоча вони задоволені — за результат в 99% зі всіх трьох запитань можна було заплатити й більше! Як повідомляє агентство «Контекст-медіа», «на організацію й проведення так званого народного опитування в Севастополі щодо вступу України в НАТО, участі в Єдиному економічному просторі й надання російській мові статусу другої державної, його організаторами було витрачено близько 50 тис. грн.». Про це повідомив журналістам голова Севастопольської міської ради, голова міської організації Партії регіонів Валерій Саратов. За його даними, «народне опитування» проводилося на кошти політичних сил, що ініціювали його — міських організацій Партії регіонів, Соціалістичної та Комуністичної партій України. Як висловився лідер севастопольських регіоналів, гроші збиралися парторганізаціями «в складчину». Голова міської ради також висловив думку, що проведення «народного опитування» не призвело до підриву політичної та економічної стабільності в регіоні, зокрема, до відтоку інвестицій з Севастополя.

Микита КАСЬЯНЕНКО, Сімферополь
Газета: 
Рубрика: