Сьогодні весь світ відзначає Міжнародний день миротворців. Україна приєдналася до цього свята в 2003 році. Історія участі Збройних сил України в миротворчих операція бере свій початок із 1992 року. Саме тоді Верховна Рада підписала Постанову № 2538-ХІІ «Про участь батальйонів Збройних сил України в Миротворчих силах Організації Об’єднаних Націй у зонах конфліктів на території колишньої Югославії». За інформацією Міністерства оборони, починаючи з 1992 року в міжнародних миротворчих операціях узяло участь близько 37 тис. українських військовослужбовців. За весь час загинуло 50 осіб.
У переддень цього свята «День» розпитав про значення миротворчої діяльності для України у співдиректора програм зовнішньої політики та міжнародної безпеки Центру ім. Разумкова, колишнього миротворця Олексія МЕЛЬНИКА.
— Пане Олексію, в яких операція ви брали участь?
— Це була місія ООН у Східній Славонії, на території колишньої Югославії, 1996 року. Я був начальником вертолітного відділу в штаб-квартирі місії ООН в місті Вуковар.
— Які у вас залишилися враження від служби?
— Це був унікальний і надзвичайно корисний досвід. Військовослужбовців, які пройшли через миротворчі місії, не треба переконувати, в якому напрямі мають розвиватися збройні сили й яку систему — західну чи радянську — потрібно брати за взірець. Миротворчі операції здійснюються за стандартами і процедурами НАТО.
— Що дає Україні участь у миротворчих операціях?
— Починаючи з самої назви «миротворчість» — це те, що звучить престижно. Участь України в миротворчих операціях апріорі є позитивним фактором, який підвищує її авторитет у світі. Це — один із видів діяльності держави на міжнародній арені, який повинен приносити позитивний результат. До державного бюджету це приносить суттєву компенсацію з фонду ООН. А ця тверда валюта, якщо буде використана за призначенням, може принести велику користь для розвитку збройних сил.
— Чи потрібно зараз Україні займатися миротворчою діяльністю?
— Так, це потрібно. Наведу приклад: у миротворчій операції, наприклад, в Ліберії чи Демократичній Республіці Конго, денний наліт льотчика на вертольоті більший, ніж у деяких льотчиків за рік в Україні. Разом із тим для України це не коштує жодної копійки — заправка авіаційний гасом, тилове забезпечення за рахунок коштів ООН. Це — унікальна можливість підтримки і вдосконалення навичок наших військовослужбовців за рахунок бюджету ООН. Крім того, це набуття унікального досвіду роботи в міжнародних контингентах, співпраці та налагодження співпраці. А для самих миротворців — це можливість професійного росту, відносно непогана матеріальна компенсація за ризики і, що не менш важливо, моральне задоволення від можливості робити благородну справу. Миротворчість — той напрям діяльності, на якому багато країн Європи будує свої оборонні й безпекові доктрини. Це — зміцнення національної безпеки через зміцнення глобальної й регіональної.
— Чи підтримує нинішня влада миротворчу діяльність?
— Підтримує. Свідченням цього є нещодавнє суттєве збільшення окладів миротворців, ухвалене рішення про участь українського миротворчого контингенту в місії ООН в ДР Конго.
Ми також зателефонували заступнику голови Департаменту преси та зв’язків зі ЗМІ Міністерства оборони України Костянтину САДІЛОВУ й поцікавилися, які цього дня заплановано заходи.
У Києві о 9.00 керівництво Міністерства оборони України разом із представниками офісу ООН в Україні, воїнами й ветеранами миротворчих операцій покладуть квіти і вінки до алеї ООН у Наводницькому парку.
Об 11.30 в Центральному будинку офіцерів відкриється виставка фотокореспондента газети «Голос України» Олександра Клименка, а також буде представлено буклет «20 років на варті миру». Очікується приїзд міністра оборони Дмитра Саламатіна. Трохи згодом тут же розпочнеться урочисте засідання, де пройде церемонія нагородження кращих військовослужбовців миротворчих операцій і святковий концерт.
В інших містах України також заплановані різноманітні заходи, зустрічі воїнів-миротворців зі школярами, дні відкритих дверей у військових частинах тощо.