Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

Системна відповідь «опозиції»

15 червня, 2002 - 00:00

Та ж Договір про спільні дії! Той самий, озброївшись проектом якого, «Наша Україна» з перших днів роботи парламенту вступила у бій за урядові крісла (тобто за стартовий майданчик 2004). Договір, який ще кількаднів тому, хоча і в дещо зміненому варіанті, жваво обговорювався в парламентських кулуарах. При цьому Віктор Андрійович буквально за годину до голосування по портфелях обіцяв, що «в понеділок-вівторок угода між «Нашою Україною» та «Єдиною Україною» буде підписана».

Однак не підписали. Песимісти кажуть, що й не підпишуть. І вважати так у песимістів є всі підстави.

По-перше, майже повне зникнення інтересу депутатів до їдеї договору виглядає симптоматичним. Тільки посади роздали, всі розмови в кулуарах на «договірну тему» як сокирою обрубало.

По-друге, фракція «Єдина Україна» об’єктивно ніколи не була і не могла бути зацікавлена в угоді, вигідній «Нашій Україні». Договір був задуманий політтехнологами Віктора Ющенка на чолі з Романом Безсмертним як засіб відірвати від Банкової певну частину владного пирога. Саме для захисту цього пирога й рекрутувалися багнети «Єдиної України». Поки йшов поділ парламентських посад, супротивній стороні треба було щось обіцяти. Однак портфелі скінчились, і потреба торгуватися відпала. За словами інформованого нашоукраїнця Юрія Павленка, переговори продовжуються, однак «Єдина Україна» наполягає на включенні в угоду цілого ряду абсолютно неприйнятних для «Нашої України» пунктів. Зокрема, про впровадження результатів референдуму.

По-третє, в стані «Нашої України» після розподілу портфелів відсутня з цього приводу одностайність. За словами депутата-політолога з «Нашої України» Миколи Томенка, «якщо предметом є не повноваження інститутів влади, а лише декларація про дружбу, мир та інші хороші наміри, актуальність угоди сумнівна». Тарас Чорновіл висловився у властивій йому безапеляційній манері: «Укласти зараз договір із владою означало б для Віктора Ющенка знищити себе як політика з перспективою на наступні президентські вибори». При цьому прагнення деяких лідерів «Нашої України», зокрема Юрія Костенка та Петра Порошенка, неодмінно угоду укласти пан Чорновіл пояснює тим, що «у фракції є люди, які за будь- яку ціну хочуть одержати хоча б щось у виконавчій владі для себе та купки найближчих прихильників».

І нарешті, четверте, основне. З призначенням главою Адміністрації Президента України Віктора Медведчука політична кон’юнктура дещо змінилася. Світлою мрією Віктора Ющенка та його стратегів була посада прем’єр-міністра України. Які шанси відкусити цей ласий шматок мають нашоукраїнці при нових розкладах? Звичайно, Президент завжди має власну точку зору, і може діяти на свій розсуд. Та, як висловився в інтерв’ю «Українській правді» (www.pravda.com.ua) постійний представник глави держави у Верховній Раді Олександр Задорожній, «рішення Леоніда Кучми призначити главою Адміністрації Президента Віктора Медведчука є системною відповіддю на пропозиції «Нашої України» щодо реформування політичної системи».

Отож, розслабтесь, панове. Роздачі «слонів» не буде.

КОМЕНТАРІ

Юрій КОСТЕНКО, «Наша Україна»:

— Документ узгоджений між обома мегафракціями. Жодних серйозних протиріч немає. Оскільки підписантами як з боку «Нашої України», так і з боку «Єдиної України» мають виступити не цілі фракції, а окремі депутатські групи, плюралізм думок всередині фракцій підписанню не зашкодить. Тобто ті групи, які хочуть, підпишуть угоду, ті, які не хочуть, можуть не підписувати. Більше того, передбачається можливість підписання лише окремих пунктів, що значно розширить коло підписантів. (Чим це відрізняється від набору ситуативних більшостей? – Авт. ). Вважаю, найближчим часом документ буде підписано, що дасть надію на конструктивну роботу як парламенту, так й інших інституцій.

Леонід КРАВЧУК , фракція СДПУ(О):

— Усе те, про що пропонують домовитися ініціатори угоди, в тому числі повноваження гілок влади, прекрасно виписано в Конституції. Якщо хтось не розуміє, хто за що відповідальний в державі, нехай візьме її та почитає. Я думаю, пропонований договір — це спроба затягнути владу у сумнівне дійство. Хтось сподівається хитрим способом «об’їхати» Основний закон. Але таке можливе лише в країні повного правового невігластва. Я думаю, Президент не піде на підписання».

Володимир СОНЮК
Газета: 
Рубрика: