Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

Скільки коштує українська демократія

Чи могли наші політики обійтись без грошей Березовського?
13 жовтня, 2005 - 00:00
«ПЕРЕДЧУТТЯ» / ФОТО ОЛЕКСАНДРА КОСАРЄВА / «День»

Українські депутати — члени тимчасової слідчої комісії Верховної Ради з встановлення фактів незаконної участі Бориса Березовського в фінансуванні виборчої кампанії Віктора Ющенка — представили результати своєї лондонської зустрічі з опальним російським бізнесменом. Зокрема, вони обнародували письмовий протокол своєї розмови з Б. Березовським, а також платіжні документи, які свідчать про те, що бізнесмен перераховував фінансову допомогу для створення та підтримки роботи демократичних інститутів України на суму $6 млн. «Таким чином, загальна сума його фінансування певних процесів в Україні становила $21 млн. (раніше йшлося про $15 млн. — Ред.)», — підкреслив член комісії, комуніст Юрій Соломатін.

Іще один учасник зустрічі з Б. Березовським, есдек Ігор Шурма, так передає значення озвученої російським бізнесменом версії його співпраці з оточенням В. Ющенка: «Б. Березовський відразу сказав, що він досконало знає українське законодавство та фінансувати виборчу кампанію він не міг, оскільки це порушення закону. Але він фінансував демократію (в Україні). І він цю демократію фінансував не з власної ініціативи, він почав фінансувати тільки після того як до нього прийшли Жванія та Безсмертний, і після того як йому особисто подзвонив Віктор Ющенко й попросив підтримати фінансово ці інститути. З цього моменту почалося фінансування демократії, яке тривало до грудня 2004 року...». «Ми встановили факт фінансування Б. Березовським на суму $21 млн., чого саме — ми не з’ясували», — підкреслив І. Шурма й висловив думку, що, «поки комісія не встановить, куди, як і був використаний цей $21 млн., її роботу припиняти передчасно».

Протокол, розповсюджений на прес-конференції, містить відповіді Б. Березовського на запитання парламентської комісії. Зокрема, бізнесмен відповів ствердно на запитання про те, чи фінансував він демократичні інститути в Україні як приватну особу. «Ідея підтримати демократичні інститути в Україні належала мені, а йшла від пана Жванії (Давид Жванія, екс-голова МінНС. — Ред. ), якого мені рекомендував мій діловий партнер Бадрі Патаркацишвілі... І через короткий час пан Жванія приїхав до мене в Лондон у супроводі пана Безсмертного (віце-прем’єр України. — Ред. ). Ні з тим ні з іншим я не був знайомий раніше. Вони попросили мене забезпечити фінансування для створення демократичних інститутів в Україні, й незалежних від влади ЗМІ також», — сказав згідно з протоколом Б. Березовський. Він також заявив, що не знає, як використовували його кошти в Україні, й ці питання повинна розслідувати слідча комісія. «Я шукаю відповіді на ті ж запитання. Чи фінансував я кампанію пана Ющенка? Ні, тому що закон не дозволяє мені фінансувати виборчу кампанію через кордон... Платежі проводилися від контрольованих мною компаній, але я не знаю, як використовувалися гроші. Я не контролював компанії-одержувачі. Ніхто не відзвітував переді мною, як було витрачено гроші. Я до сих пір намагаюся зрозуміти, як їх було витрачено. Це важливо, особливо зараз, коли ви перевіряєте, чи не було незаконного фінансування виборчої кампанії», — цитує Б. Березовського цей документ.

Власне, чіткої відповіді на запитання, чи фінансував Б. Березовський виборчу кампанію Ющенка, комісія не отримала. Проте, як випливає з вищенаведеного фрагмента, російський бізнесмен у своїй розмові з депутатами послав вельми однозначні сигнали Президенту Ющенку й тій частині його оточення, з ким він контактував у справі перерахування коштів «на демократію». Швидше за все, йдеться про виконання деяких обіцянок, під які російський «Сорос» виділяв мільйони і які, напевно, не були виконані, якщо інформація про фінансування була запущена в український інформаційний простір. Напевно, невипадково скандал, що виник, покликаний нагадати людям українського Президента про щось, інакше Б. Березовський може «пред’явити рахунок». А саме — зажадати звіту про використання виділених ним коштів. «У мене є запитання: пан Ющенко виконуватиме свої обіцянки на Майдані чи він має намір повторити те, що робила попередня корумпована влада? Я готовий надавати додаткову інформацію про платіжні доручення, але тільки коли буду впевнений, що вона слугуватиме інтересам українського народу, а не буде засекреченою в інтересах влади», — сказав бізнесмен на завершення своєї бесіди з депутатами.

Про можливі юридичні та політичні наслідки скандалу навколо Б. Березовського в коментарі «Дню» міркує директор Центру соціальних досліджень «Софія» Андрій ЄРМОЛАЄВ:

— Юридичні наслідки цього скандалу можуть бути не дуже страшними. Навіть якщо Березовський надасть більш повну інформацію про те, куди переказувалися його гроші, й навіть якщо розслідування з’ясує, які українські фірми отримували ці гроші, то юридичного прецеденту, пов’язаного з грошима і виборами, на мій погляд, все одно не буде. Найбільше, що ми можемо з’ясувати, — це те, як ці мільйони витрачалися на медіа- проекти або якісь просвітницькі заходи. Але навряд чи це буде прямим свідченням порушень або навіть злочинів чинного Президента. Тому тут я не вбачаю загроз для таких процедур, як імпічмент. Якщо, звичайно, не спливуть якісь політичні угоди між Ющенком і Березовським, в чому я маю сумнів.

А ось політичні наслідки можуть бути досить серйозними. Передусім мова йде про те, що можлива нова характеристика влади Ющенка як влади компрадорської, тобто влади, що працює в інтересах іноземного капіталу, причому капіталу не західного, як всі говорили, а капіталу російського за походженням. По-друге, найближчим часом потрібно чекати різкого загострення антипрезидентської боротьби. При чому пов’язаної вже не стільки з грошима Березовського, скільки з руйнуванням системи політичного оплоту Президента. Багато які політики будуть стурбовані своєю власною долею та іміджем. Попереду — парламентські вибори, та й жити якось хочеться самостійно в майбутньому. Цим неодмінно скористаються опоненти Президента.

І останнє. Імпічмент — це «страшилка». Але треба розуміти, що зараз В. Ющенко опиняється перед загрозою реальної самоізоляції. Психологічна ізоляція, політична ізоляція, скомпрометований імідж, а головне, фактично девальвується його образ морального лідера — мабуть, єдиний козир, який міг використати Ющенко. Ці обставини можуть мати катастрофічні наслідки для Ющенка як політика і глави держави. Тому його опонентам навіть не треба застосовувати юридичні механізми (процедури імпічменту, нових революцій тощо). Я не виключаю, що Ющенко може опинитися в становищі «президента в кризі», що може підштовхнути його до рішучих політичних рішень щодо власної влади вже в межах календарного року. Тим більше, що і парламентські вибори, і наслідки цих виборів поки загрожують Президенту ще більшим посиленням кризи його влади та його іміджу.

Наталія ТРОФІМОВА, «День»
Газета: 
Рубрика: