Журналісти, які 22 квітня прийшли на зустріч із новим керівником Державного управління справами (ДУС) Ігорем Тарасюком, пробиралися попід вельми значними та добротними огорожами впоперек вулиці Банкової, на якій, як відомо, розташовується Секретаріат Глави держави.
«Наступник» Ігоря Бакая на посаді керівника ДУС Ігор Тарасюк розповів, що почалася реконструкція Будинку з химерами, який знаходиться якраз навпроти Секретаріату. Після закінчення реконструкції (вона триватиме близько місяця) хитромудрий витвір архітектора Городецького стане однією з офіційних резиденцій Глави держави. Тут Віктор Ющенко прийматиме зарубіжні делегації та вестиме переговори. Планується також, що перед входом до нової резиденції обладнають спеціальний майданчик для почесної варти.
Зі слів Ігоря Тарасюка, щойно завершиться реконструкція Будинку з химерами, почнеться ремонт Маріїнського палацу, в якому донедавна Глава держави приймав почесних гостей. Цей ремонт буде серйознішим і може затягнутися на кілька років — будівля перебуває практично в аварійному стані та постійно «сповзає» в бік Дніпра.
Керівник ДУСі також підтвердив інформацію про те, що робочий кабінет Глави держави буде перенесений у будівлю, яку зараз займає Міністерство охорони здоров’я. Нагадаємо, МОЗ розташоване в глибині Маріїнського парку, неподалік від Верховної Ради. Не виключено, що здійснять реконструкцію прилеглої території, оскільки в тіні високих дерев ця будівля має досить похмурий вигляд. «Віктор Андрійович каже, що в нього душа розривається, коли до Секретаріату приходять люди та просять 100 гривень на лікування дитини, а в його кабінеті — золото, кришталь та інші «султанські» предмети розкоші», — розповідає Ігор Тарасюк. Окрім того, на думку керівника ДУСі, від будівлі на Банковій, 11 віє негативною енергією — саме тут у сталінські часи розташовувалося одна з будівель НКВД. Перенесення резиденції Президента в окрему будівлю МОЗ виправдане і з погляду безпеки — вікна кабінету Глави держави не виходитимуть на житловий будинок, на думку І. Тарасюка, як зараз. Хоча, як відомо, щодо переселення є багато «проти». Про це наступного разу.
Ігор Тарасюк також зазначив, що серед інших розглядався варіант перенесення Секретаріату Президента в будівлю Міністерства іноземних справ на Михайлівській площі. Від нього довелося відмовитися, оскільки будівля МЗС розташована досить далеко від парламенту та уряду, а постійні поїздки президентського кортежу можуть створювати незручності. У результаті такої турботи про громадян прийняли рішення перемістити кабінет Президента в будівлю МОЗ. Таким чином, усі вищі органи державної влади України будуть об’єднані в єдиний квартал. До речі, вже зараз розробляють дві концепції реконструкції майбутньої резиденції Глави держави — з житловою зоною та без неї. Керівник ДУСі також пообіцяв, що інтер’єр президентської резиденції буде виконаний у стилі українського бароко (чому не модерн, можливо варто було порадитися з архітекторами? — Ред. ). Скільки все це коштуватиме? Остаточного кошторису ДУС поки що не має (як, утім, й остаточного варіанта «переселення» Президента).
Будівлю на Банковій, зі слів Ігоря Тарасюка, в майбутньому можуть використовувати Апарат Верховної Ради або Секретаріат Кабінету Міністрів як звичайну адміністративну будівлю. Розглядається також пропозиція відкрити в ній постійно діючу виставку картин, які зараз «тужать» у запасниках Національного художнього музею.
Тепер уже всім відомо про «подвиги» Ігоря Бакая на посаді керівника ДУС. Ігор Тарасюк розповідав про деякі найтиповіші схеми зловживань, які практикувало колишнє керівництво Держуправсправами. На сьогодні результати проведених перевірок виявили незаконних і нецільових витрат, а також розтрати фінансових і матеріальних ресурсів — на загальну суму 828,5 млн. грн. Уже порушили понад 50 кримінальних справ — фактично за кожним фактом відчуження або продажу держмайна. Зі слів Ігоря Тарасюка, усе це може виявитися лише вершиною айсберга, оскільки безліч важливих документів безслідно зникли, а решту прокуратура і МВС лише почали ретельно вивчати. «Дивуюся фантазії таких людей. Якби їхню діяльність спрямувати на добрі цілі, ми б із вами жили у найбагатшій країні світу», — каже керівник ДУСі про «таланти» свого попередника.
Нагадаємо, Державне управління справами було створене 23 лютого 2000 року як «спеціальний державний орган із матеріально-технічного, соціально-побутового й іншого забезпечення діяльності Президента, Верховної Ради, Кабінету Міністрів, Ради національної безпеки й оборони, інших органів». Цікаво, що чисельність «контингенту», забезпеченням якого займається ДУС, на сьогодні становить ні багато ні мало — 50 тис. осіб. Це нинішні та колишні державні діячі, міністри, депутати, а також інші не зовсім прості смертні, які внесені в особливі списки «пільговиків». По суті, Держуправсправами було своєрідним аналогом «спецрозподільника» при ЦК компартії. При цьому з допомогою ДУСі заповзятливі чиновники примудрялися «відмивати» гроші в колосальних розмірах.
3 лютого 2004 року Леонід Кучма своїм указом із позначкою «опублікуванню не підлягає» надав Держуправсправами право відчужувати передане йому в управління держмайно та приймати рішення про корпоратизацію підприємств, які перебувають на його балансі. Державному управлінню справами також дозволили створювати підприємства з іноземними інвестиціями, до статутного фонду яких передавалося майно ДУСі. Таким чином, фактично був створений паралельний Фонду держмайна механізм виведення державної власності в приватні руки. Зі слів Ігоря Тарасюка, усі основні зловживання сталися в жовтні 2004 року, безпосередньо перед виборами Глави держави.
Новій команді тепер доведеться повернути державі майно та кошти. Крім цього, слід щось вирішувати зі збитковими підприємствами. Як виявилося, безліч підприємств ДУСі — нерентабельні. «Це, принаймні, дивно, — відзначає Ігор Тарасюк. Підприємства повинні бути рентабельними, навіть якщо вони державні. Тому з ними розбиратимуться, а якщо треба — приватизуватимуть через Фонд держмайна, щоб прийшов хороший інвестор».
До речі, керівник ДУСі признався, що все ж є низка нерентабельних підприємств, зі збитковістю яких доведеться змиритися (!? — Ред. ). Серед них — Дібровський кінний завод, на якому містяться… подарунки президентів України. Річ у тому, що Леоніду Кучмі та Леоніду Кравчуку (а фактично — нашій державі) глави зарубіжних країни неодноразово дарували породистих коней. Робити з подарунків ковбасу не годиться, та й за прислів’ям — дарованому коню в зуби не заглядають, тому витрати на їхнє утримання поклали на Держуправсправами.
Ігор Тарасюк нарікає, що найскладніше для нової команди виявиться повертати Державному управлінню справами імідж, заплямований колишнім керівником. Із цим важко не погодитися. Залишається сподіватися, що горщички часів Трипільської культури, вдало вписані в інтер’єр високих кабінетів, можуть справити на платників податків краще враження, ніж сухозлітне золото на дверних ручках або телефонні столики за $15 тис.А головне в тому, щоб нова влада, незалежно від місцезнаходження, виявилася настільки ефективною, щоб ставлення до неї було набагато кращим, ніж наприкінці другого терміну Леоніда Кучми.