Запізнення — риса, притаманна свого часу політику Віктору Ющенку, стає притаманною і його партії. Другий етап другого з'їзду Народного союзу «Наша Україна» розпочався минулої суботи у палаці культури «Київської політехніки» із запізненням на понад 3 години. Відоме приміщення, де 1989 року відбувся славнозвісний установчий з'їзд Народного руху України, цього разу зовні майже нічим, крім вітальної вивіски, не нагадувало осердя свята. Бракувало традиційних гірлянд і прапорців, — лише все щільно вкрите снігом. Зате в залі, де зібралися 1422 делегати, — купа символіки і помаранчеві шалики мало не в кожного.
Існувало дві версії відстрочки. Перша — об'єктивна: попередньої ночі на Київщині випало багато снігу, і деякі обласні делегації затримувалися у дорозі. На такому трактуванні наполягав приблизно об 11 годині екс-глава Ради нацбезпеки, а нині рядовий, проте впливовий партієць Петро Порошенко: «Це не є дуже добре, що йде сніг. Залишилась остання делегація, яка має приїхати ось-ось, вона вже приїхала в межі міста Києва, і я впевнений в тому, що починати з'їзд без цієї однієї делегації — це є неповага до регіонів». Ігнорування регіональних колег справді могло б стати приводом для нищівної критики з боку політичних опонентів НСНУ з Партії регіонів. Однак друга версія, що гуляла у кулуарах, суттєво відрізнялася від першої: мовляв, Віктору Ющенку і політраді партії був потрібен деякий час, щоб відкоригувати список з урахуванням пропозицій 27 осередків. Проект списку, який 30 листопада підготував Микола Катеринчук, кажуть, був декому не до вподоби. На доказ цієї версії свідчило те, що у матеріалах, розданих делегатам, цього проекту з 300 осіб не було. «Я думаю, що список «Нашої України» має здивувати багатьох. Там не буде випадкових людей, людей з великого бізнесу — донорів. Це буде список Майдану, який має продемонструвати чистоту партії», — провадив далі у кулуарах Петро Порошенко. Очікуючи початку, депутати фотографувалися, купували помаранчеву літературу і спілкувалися у буфеті.
«ТРЕТIМ БУДЕШ?»
Затверджений список НСНУ і справді здивував. Його, попри всі застороги, таки очолив Президент України Віктор Ющенко. Це прецедент в історії незалежної держави. Другий номер — прем'єр-міністр Юрій Єхануров. Третім несподівано став київський мер Олександр Омельченко. Нагадуємо: 30 листопада керівник виборчої кампанії НСНУ Микола Катеринчук заявив, що на цьому місці, згідно з підсумками рейтингового голосування в регіонах, має опинитися відомий боксер Віталій Кличко, який щойно пішов з великого спорту. На 4 і 5 позиції претендували Роман Безсмертний і сам Катеринчук, але у підсумку вони поступилися місцями відповідно ректору Києво-Могилянської академії В'ячеславу Брюховецькому (вочевидь, це своєрідна подяка громадянськи активним студентам, з протестів яких рік тому і починався помаранчевий Майдан) і народному депутату Лілії Григорович. Піднявши жінку у першу п'ятірку, НСНУ зробив такий собі жест поваги до гендерного питання. Водночас у першій тридцятці жінок лише дві.
«Шостим» став «комендант» того самого Майдану і відомий борець за адміністративно-територіальну реформу Безсмертний. «Нашоукраїнським Ахметовим» — тобто 7 номером — «адвокат революції» Катеринчук, з якого не вийшло толерантного податківця. На 9 місце запросили активного партійного діяча Бориса Безпалого.
Одна з інтриг списку — чи увійдуть до першої десятки фігуранти корупційного скандалу а ля Зінченко — вичерпалася. Там значиться під № 8 лише лідер фракції НСНУ в Раді Микола Мартиненко. Екс-главу Ради нацбезпеки Петра Порошенка відсунули недалеко — на 11 місце. Колишній керівник президентського кабінету Олександр Третьяков — на 22-му, Давид Жванія — на 24-му. Євген Червоненко дістав круглий № 30, Роман Зварич — №18.
У списку є й двоє близьких родичів глави держави. Під №50 значиться його племінник Ярослав, що є заступником харківського губернатора, під №71 — брат Петро. На 55 місці радник Президента Віра Ульянченко. Є і його прес-секретар Ірина Геращенко, щоправда, під ризикованим № 93. На 58 місце потрапив Олександр Омельченко-молодший, 85-а — Тетяна Мокріді, 104- й — губернатор Миколаївщини Олександр Садиков.
Бажаючих відмовитися від походу до Верховної Ради виявилося небагато. Зокрема губернатор Вінницької області Олександр Домбровський (екс- №105) та мер Одеси Едуард Гурвіц (екс-№108). Останній через те, що хоче вкотре балотуватися у мери цього чорноморського міста. Самовідвід узяли також перший заступник голови Секретаріату Президента Іван Васюник (екс- №24) і чинний народний депутат Ігор Юхновський (екс- №69), про що вони й сповістили з трибуни. Так Юхновський зауважив, що кожен повинен мати почуття міри і відчуття власного місця: «Я був народним депутатом у Верховній Раді всіх скликань, та мені вже 80 років...». Зі свого боку Васюник відзначив, що «НСНУ, позиціонуючи себе як партія європейського зразка, повинна сповідувати європейські принципи, а одним з них є розмежування виконавчої і політичної функції влади».
Врешті-решт усіх, хто працює у владі — починаючи від уряду, секретаріату Президента і закінчуючи місцевими адміністраціями — залишили у списку, проте запропонували визначитися щодо сумісництва. «Не можна список до Верховної Ради робити страховкою для міністрів...», — закликав з трибуни голова ради партії Роман Безсмертний, який нещодавно подав колегам приклад, залишивши посаду віце-прем'єра. «Сьогодні треба прийняти рішення: або та чи інша особа в партії працює міністром чи главою адміністрації, або вона займається виборчою кампанією і таким чином звільняється зі своєї посади». Зрозуміло, що цей заклик мав на меті відвернути закиди опонентів і журналістів щодо того, що НСНУ є «партією влади». Водночас він є як популістським, так і нездійсненним. Адже каменя кинуто у город прем'єр-міністра і мера столиці, а також у віце-прем'єрів В'ячеслава Кириленка, міністра Юрія Павленка, міністра з питань житлово-комунального господарства та архітектури Павла Качура, міністра вугільної промисловості Віктора Тополова, міністра з питань надзвичайних ситуацій Віктора Балогу, міністра Кабінету Міністрів Богдана Буцу тощо. Якщо всі вони візьмуть відпустки, то виконавча влада виявиться напівпаралізованою. Незрозуміло також, чи стосується гарячий заклик Безсмертного першого номера списку НСНУ. Щоправда, у глави держави ще є понад 2 тижні, щоб відмовитися від участі у цих виборах. Принаймні, у рішенні з'їзду запропоновано «продовжити консультації щодо формування першої п'ятірки виборчого списку блоку Ющенка «Наша Україна» та у співпраці з Президентом і прем'єр- міністром визначитися щодо участі чи неучасті посадових осіб органів виконавчої влади у виборчому списку блоку».
До речі, у «Київській політехніці» було презентовано 2 списки. Другий складається усього з 13 прізвищ відомих і авторитетних українців. Його власноруч написав Віктор Ющенко. Серед тих, кого він хотів би бачити у парламенті, брати-боксери Володимир і Віталій Клички, співаки В'ячеслав Вакарчук, Тарас Петриненко і Руслана Лижичко, письменниця Оксана Забужко, банкір Станіслав Аржевітін. Ймовірно, глава держави волів би, щоб ці люди поряд із №12 списку співачкою Оксаною Білозір стали не лише новими обличчями його майбутнього блоку, заодно відвернувши погляди виборців від відставлених і звинувачених у корупції лідерів Майдану, а й резервним батальйоном на випадок відмов можновладців від місць у списку.
«СТРАТЕГIЧНИЙ ЗАПАС»
Загалом партійний список НСНУ було сформовано у складі 298 осіб із проектних трьохсот. Остаточного вигляду він набуде 17-18 грудня, коли всі 6 партій блоку Ющенка зберуться на міжпартійний форум. Нагадаємо, останньою до нього приєдналася Українська республіканська партія «Собор» на чолі з Анатолієм Матвієнком. НСНУ, як локомотив, зарезервував власну квоту місць в блоці — 65%. Сателітам — Народному руху України, Партії промисловців і підприємців, Конгресу українських націоналістів, «Християнсько-Демократичному Союзу» та «Собору» — лишають 25%. Це у перерахунку менше, ніж зараз себе, так би мовити, «продають» у блоки інші партії другого ешелону, проте не так вже й мало. Оскільки, за останніми прогнозами політологів, блок Ющенка «Наша Україна» може набрати приблизно сотню мандатів, то від кожного сателіта до парламенту втраплять щонайменше по 5 їхніх чільників. Делегати з'їзду НСНУ також запропонували дати президентському конгломерату скорочену назву «Блок Ющенка «Наша Україна». Звучить майже як дежа вю з 2002 року. При цьому планується, що блок братиме участь лише у виборах до Верховної Ради, а не до місцевих рад.
Дискусія про кадровий склад списків політичних партій та блоків «стимулює самі партії до прийняття остаточно правильного рішення стосовно того, хто їх представлятиме у Верховній Раді та органах місцевого самоврядування, — сказав колишній віце-прем'єр-міністр Микола Томенко у Хмельницькому, відповідаючи на запитання журналістів. — Деякі бізнесові структури взагалі знайшли унікальний спосіб пройти у владу, представивши свої інтереси одразу в кількох політичних силах. Так, наприклад, НПЗ «Галичина» делегувала Павла Демінського в БЮТ, Ігоря Єремеєва — до Блоку Литвина, а ще одного свого представника — до Партії регіонів». Аби такого не сталося, на його думку, необхідно відстежувати механізми формування списків різних політичних сил. «Моральне право на судження про чистоту партійних списків має право суспільство і журналісти зокрема», — вважає М.Томенко.
Ще один опонент блоку Ющенка Юлія Тимошенко, перебуваючи того ж дня у Львові на Народному віче, не оминула нагоди прокоментувати входження Президента України у список НСНУ: «Президента кинули під танк. Зараз мова йде не просто про руйнування президентської влади, а про глибоку політичну кризу... Він, в принципі, може. Але для цього йому потрібно написати заяву, що в разі, якщо він іде на вибори до Верховної Ради, він складає повноваження Президента. У нас є глибоке переконання, що Президент мусить залишатися Президентом всієї нації». Ніхто не сумнівається, що блок з 6 партій навколо НСНУ пройде в парламент, тому виходить, що одразу по надходженню такої заяви від Ющенка, Центрвиборчком мусить розпочати підготовку дострокових президентських виборів, що мають відбутися теж у 2006 році. Водночас Тимошенко висловила сподівання, що він зрозуміє, куди його намагається втягти оточення і відмовиться від балотування.
Наприкінці — про приємне. Як заявив на з'їзді НСНУ Роман Зварич, робоча група Європейської народної партії пропонує надати Народному союзу «Наша Україна» статус спостерігача при цій партії. Дрібниця, але теж хоч якась інтеграція у євроструктури. Особливо на тлі того, що того ж дня Прогресивна соціалістична партія Наталії Вітренко оголосила про відкриття свого офісу в Москві.