Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

«Спочатку звільнення Тимошенко — потім Угода з ЄС»

Наслідки цієї вимоги? Думки Григорія Немирі та Анатолія Гриценка
5 червня, 2013 - 11:49

Днями на засіданні фракції «Батьківщина» було прийняте рішення, яке в цілому зводиться до основної вимоги: підписання Угоди про асоціацію з Європейським Союзом неможливе без попереднього звільнення Юлії Тимошенко. Офіційна позиція об’єднання викликала незгоду з боку громадських організацій та небайдужих активістів. Приміром, рух на підтримку європейської інтеграції України «Ми — європейці» на своєму сайті оприлюднив звернення до представників «Батьківщини» стосовно їхньої позиції щодо підписання Угоди про Асоціацію. Зокрема, у своїй заяві його члени закликають «Батьківщину» й надалі підтримувати «своє реноме як провідної української політичної сили, що діє за сучасними європейськими стандартами», та не ставати на заваді «прагненням українського народу приєднатись до єдиної європейської родини». Варто підкреслити, що єдиним, хто не підтримав рішення фракції — Анатолій Гриценко. Нижче пропонуємо аргументи сторін.

Григорій НЕМИРЯ, народний депутат, фракція ВО «Батьківщина»:

— Ми провели засідання фракції, так як було дуже багато незрозумілостей та нечіткостей стосовно позиції фракції у питанні євроінтеграції. Як ми всі знаємо, можливе підписання асоціації з ЄС заплановане вже восени. Зрозуміло, що всі члени ВО «Батьківщина» виступають за підписання Угоди про асоціацію з Європейським Союзом, але на засіданні в понеділок ми прийняли чітку позицію фракції в цьому питанні. Зокрема, мова йшла і про необхідність звільнення Юлії Тимошенко з в’язниці. Ми переконані, що це питання знаходиться під безпосереднім патронатом президента Віктора Януковича, тому й зараз наголошуємо на тому, що українська інтеграція у Європу неможлива без звільнення політичних в’язнів, якою є лідер опозиції Юлія Володимирівна Тимошенко. Хочу нагадати, що про необхідність виконання цієї вимоги неодноразово наголошували не лише представники нашої фракції, а й уповноважені делегати від Європейського Союзу. Це була одна з трьох обов’язкових до виконання Україною вимог, наданих ЄС. На засіданні фракції ми, зокрема, ще раз нагадали, що без її виконання ніхто з нами ніяких угод не підписуватиме.

Мене приємно порадувало, що практично всі члени нашої фракції, за винятком одного Анатолія Гриценка, який утримався від голосування, виступили за підписання Угоди з Європейським Союзом лише після звільнення Тимошенко. Тому зараз такої позиції фракції зобов’язалися дотримуватися всі її члени (крім того, хто утримався) як у розмовах на всеукраїнському, так і на міжнародному рівнях. Ми хочемо, щоб усіх політичних в’язнів в Україні врешті звільнили, бо це є неприпустимим для країни, яка хоче стати повноправним членом Європи. Звісно, сама Тимошенко неодноразово заявляла, що підписання угоди про асоціацію з ЄС не повинне залежати від того, буде вона за ґратами чи на волі, але ми вважаємо, що без звільнення Юлії Володимирівни Європа з нами не захоче мати ніяких справ.

А стосовно заяв, що начебто рішення фракції загрожуватиме європейському вибору України, то я вважаю його абсурдним. Скажіть, для кого чи чого воно може бути небезпечним? Позиція ВО «Батьківщина» полягає в тому, що Україна має виконати всі вимоги Європейського Союзу для підписання Угоди про асоціацію уже в листопаді цього року. Звільнення Тимошенко — лише одна з умов для цього, але без неї в України нічого не вдасться. Без цього ЄС не захоче з нами мати ніяких справ. І якщо Президент все ж зайняв позицію євроінтеграції, то треба її виконувати у всіх пунктах.

Анатолій ГРИЦЕНКО, народний депутат, член фракції «Батьківщина» (blogs.pravda.com.ua):

— Моя позиція, так само як і нашої партії Громадянська позиція, залишається послідовною і незмінною впродовж років: Угода про асоціацію з Євросоюзом має бути підписана, попри наявність в Україні серйозних внутрішніх проблем, в т.ч. незаконно засуджених політв’язнів.

По-перше, Угода про асоціацію з Євросоюзом є стратегічно важливою для України й Українського народу на довгострокову перспективу.

По-друге, це «точка неповернення» у намірах Кремля втягнути Україну у всілякі євразійські, митні та інші союзи.

По-третє, це вибір не географічний — вибір системи цінностей.

По-четверте, це Угода не з Януковичем, а з Україною — не Янукович починав євроінтеграцію і не він її завершуватиме.

По-п’яте, після підписання Угоди з Євросоюзом шанси на звільнення Юлії Тимошенко збільшуються, як і збільшується шанс на зміну нинішньої влади мирним шляхом.

По-шосте, нагадаю: сама Юлія Тимошенко (як і Юрій Луценко) раніше письмово зверталася із-за ґрат до лідерів Євросоюзу — з проханням підписати Угоду про асоціацію з Україною.

Нарешті, мій останній аргумент, який уже озвучував європейським лідерам і послам: навіть якби не Юлія Тимошенко, а я сам (стукаю по дереву) сидів за ґратами, я би так само просив Євросоюз підписати з Україною Угоду про асоціацію.

З наведених причин я не міг підтримати — і не підтримав згадане рішення фракції Батьківщина.

Вважаю його помилковим і шкідливим — для України насамперед, але й для ув’язненої Юлії Тимошенко теж.

Переконаний, протягом наступних кількох місяців ми, всі разом, маємо докласти надзусиль, аби Україна не втратила у Вільнюсі в листопаді свій історичний шанс — і Угоду з Євросоюзом таки було підписано!

Юлія ЛУЧИК, студентка КНУ ім. Т. Г. Шевченка
Газета: 
Рубрика: