Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

Справа часу...

Кому вигідно тримати парламент у «підвішеному» стані
7 жовтня, 2008 - 00:00

Минулої суботи Президент заявив, що у вівторок, 7 жовтня, він збирається провести консультації, які дадуть йому можливість де-юре розпустити парламент: «Я повністю розумію, що в мене є повне право сьогодні розпустити парламент. Тому на 7 жовтня я призначив проведення консультацій — це той формальний момент, після якого де-юре у Президента наступає право на розпуск парламенту. До 7 жовтня я даю шанс тим, хто пішов на «романи на стороні» та тим, хто нікуди не ходив, поспілкуватися як відповідальні політичні особи і запропонувати суспільству й державі вихід із цієї пастки». Одночасно Президент дотримується думки, що позачергові парламентські вибори не внесуть кардинальних змін у політичну ситуацію, яка створилася в країні. «Очевидно, треба шукати розуміння навколо національних пріоритетів, заради яких формується коаліція, а не займатися мексиканським серіалом та кожні 12 місяців проводити позачергові вибори», — підкреслив Віктор Ющенко. Крім цього, Президентом було сказано, що він прийме будь-який формат коаліції і подасть ту кандидатуру на пост прем’єр-міністра, яку запропонує нова коаліція. Навіть, якщо це будуть Партія регіонів, БЮТ та комуністи, яких він закликав формалізувати свої відносини й оголосити суспільству про свої домовленості.

Тим часом заступник голови фракції НУ-НС Тарас Стецьків заявив, що доля нинішнього складу парламенту та відновлення коаліції БЮТ з блоком «Наша Україна — Народна самооборона» знаходиться в руках Президента Віктора Ющенка. «Тільки сила з-за меж парламенту може вплинути на ту ситуацію, яка створилася у Верховній Раді», — підкреслив Т. Стецьків, маючи на увазі Президента. Чим викликані такі суперечливі заяви та дії Віктора Ющенка, чому він одночасно гальмує ситуацію із розпуском парламенту та створенням нової коаліції? — «День» спробував дізнатися у своїх експертів.

Дмитро ВИДРІН, політолог:

— По-перше, 7 жовтня розпуск парламенту не відбудеться, тому що Президент спробує притримати політичну ситуацію в підвішеному стані. І таким чином дати можливість глядачам, в ролі яких виступає вся країна, переконатися в деяких якостях тих або інших людей з Блоку Юлії Тимошенко та «Нашої України — Народної самооборони». По-друге, Президент хоче побачити слабкі місця своїх опонентів, щоб використати їх на майбутніх дострокових виборах. Для Віктора Ющенка виходу з нинішньої політичної ситуації практично немає, тому що виникла певна пастка: у форматі колишньої коаліції працювати неможливо, а інший формат мало що змінить. Отже, ситуацію віддали на відкуп обставинам.

Нинішня політична ситуація — це вже не політична гра, а констатація абсолютної несумісності двох політичних сил — Блоку Юлії Тимошенко та «Нашої України — Народної самооборони». В них різні геополітичні погляди та бачення внутрішньої побудови країни. Зокрема, несумісність економічна — вони дотримуються різних моделей економічного розвитку держави, психологічна — Президент, прем’єр-міністр та їхні команди ненавидять одне одного. Момент істини давно настав — ці сили несумісні за усіма параметрами, тому в такому форматі вони ніколи не будуть співробітничати.

Що стосується певних поступок з боку БЮТ на шляху створення коаліції з НУ-НС, це означає, що для БЮТ усі засоби підходять. Тим більше, щоденне перебування Ю. Тимошенко на посаді прем’єр-міністра дає певні дивіденди. Передусім, економічні. БЮТ — це співтовариство великого бізнесу, для якого кожен день — це десятки, сотні мільйонів доларів прибутку, до того ж патроном у них є уряд України. Крім цього, для БЮТ вигідно затягнення політичної ситуації, тому що треба провести певні організаційні роботи по розгортанню виборчих штабів.

Володимир ЛУПАЦІЙ, експерт Центру соціальних досліджень:

— Можна виділити дві основні лінії поведінки Президента. Перша стратегія пов’язана з тим, що Президент може розпустити парламент, але він не хоче бути одноосібним «могильником» коаліції. Крім цього, Президент навмисно намагається затягнути політичну ситуацію, що склалася, для прийняття нового, вигідного для нього, закону про вибори. Друга лінія свідчить про те, що Віктор Ющенко намагається залишити парламент у «підвішеному» стані для того, щоб інститут президентства залишився єдиним, легітимним, працюючим органом влади в країні. Загалом, для Президента немає виграшних варіантів з політичної ситуації, що утворилася. Для нього головне зараз — затягнути час. Тому дата 7 жовтня не є принциповою, парламент може бути розпущений приблизно в першій половині жовтня. Для нашої країни сьогодні найважливішими питаннями є: стабілізація політичної ситуації, створення певної конфігурації політичних сил на майбутнє та ін. На жаль, гра між нашими політичними силами на взаємне знищення одне одного не дає відповіді на поставлені питання.

Кость БОНДАРЕНКО, політолог, директор інституту ім. Горшеніна:

— Розпустити парламент Президент поки не може, тому що не закінчено всі формальності щодо розпуску Верховної Ради. Залишився єдиний варіант. 14 жовтня виповнюється рік з моменту легітимації нинішнього парламенту, тільки після цього Президент може розпустити парламент. Що стосується затягнення часу Президентом з приводу створення нової коаліції в колишньому форматі, то це пов’язано з нежиттєздатністю будь-якого конгломерату політичних сил у нинішньому парламенті. Взаємна недовіра політичних партій та їхніх лідерів один до одного привела до того, що сьогодні ніхто нікому не вірить. Тому вибори — це єдиний спосіб виходу із ситуації, що склалася.

Іван КАПСАМУН, «День»
Газета: 
Рубрика: