Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

«Справа Лутьєва»: протиріччя нагромаджуються...

19 грудня, 2002 - 00:00

Голова комітету з моніторингу свободи слова в Криму Володимир Притула так прокоментував доручення Президента Леоніда Кучми Генеральній прокуратурі і МВС ретельно й об’єктивно перевірити факти, викладені у статті «Справа Лутьєва: версії, логіка, сумніви. Чи замовляв редактор вбивство депутата?», опублікованій у газеті «День» 7 грудня: «Я думаю, що в цій ситуації Президент вчинив саме так, як і повинен був зробити глава держави, який турбується про стан свободи слова в країні. Оскільки справа дуже резонансна, але в ній надто багато запитань у зв’язку з саме такими методами проведення слідства, у зв’язку з тим, що ще раніше журналістські організації звернулися до Генеральної прокуратури з проханням взяти «справу Лутьєва» під свій контроль; у зв’язку з тим, що у Криму циркулює дуже багато суперечливої інформації, яка дестабілізує суспільні настрої. Леонід Кучма вчинив цілком виправдано: сьогодні достатньо зросла увага до проблеми свободи слова в Україні як у нас, так і за межами держави. «Справа Лутьєва» дуже показова — нарешті, можливо, поставлять крапку у використанні незаконних методів слідства, про які багато говорять у країні. Серед нас ніхто однозначно не стверджує, що Лутьєв не винен. Проте самі ж працівники УБОЗ після «звільнення» Миколи Котляревського породили стільки суперечливих відомостей, створили справу такої складності, що слід у всьому об’єктивно розібратися, і доручення Президента сприятиме тому, що на справу знову зверне свою увагу громадськість, що справу розслідуватимуть гласно, прозоро, і об’єктивно…»

Разом із тим, цього ж дня стало відомо, що прокуратура АРК спрямувала касаційне подання до судової палати з кримінальних справ Верховного Суду України про скасування рішення Апеляційного суду Криму про зміну запобіжного заходу редактору газети «Евпаторийская неделя» Володимиру Лутьєву, якого обвинувачують у замовленні вбивства депутата Верховної Ради Криму Миколи Котляревського, повідомило Кримське агентство новин з посиланням на начальника слідчого відділу Прокуратури Криму Ольги Сунгурової. «Рішення Апеляційного суду АРК про зміну В. Лутьєву запобіжного заходу у вигляді підписки про невиїзд є незаконним і підлягає скасуванню в зв’язку з істотними порушеннями кримінально- процесуального закону», — зазначається в поданні. Апеляційний суд Криму, на думку прокуратури, «не врахував наявність доказів, які обгрунтовано свідчать про причетність В. Лутьєва до здійснення особливо тяжкого злочину». У поданні також підкреслюється, що Апеляційний суд не брав до уваги, що «В. Лутьєва звинувачують у замаху на здійснення особливо тяжкого злочину, і, в зв’язку з цим, він є соціально небезпечною особистістю і вимагає ізоляції від суспільства на період виконання всіх необхідних процесуальних дій». Прокуратура АРК також вважає, що В. Лутьєв як засновник і редактор газети «Евпаторийская неделя», знаходячись на волі, «може перешкодити встановленню істини у справі, використовуючи згаданий засіб масової інформації для створення негативної громадської думки про хід і об’єктивність досудового слідства і таким чином впливати на орган розслідування і суд».

Володимир Притула повідомив «Дню», що він не розуміє такого рішення прокуратури, прийнятого одночасно з дорученням Президента Генеральній прокуратурі. «Я знайомий з Лутьєвим, я розмовляв із багатьма його колегами і знайомими в Євпаторії, знайомий із ситуацією на місці, й у мене склалася думка, що редактор «Евпаторийской недели» Володимир Лутьєв не є «соціально небезпечною особистістю». Цей висновок підтверджує також і той факт, що його газета на сьогоднішній день не виходить, а перешкодити розслідуванню Лутьєв також не може, адже УБОЗ заявляв, що вже зібрав усі необхідні й істотні докази його провини, на підставі яких його і арештували. Крім того, він уже понад місяць проводив розслідування справи саме в той час, коли Лутьєв знаходився під арештом і не міг нічому перешкодити. Мені здається, що якщо працівники міліції настільки впевнені у своїх діях, що легко погодилися на крайні заходи, вони вже мали час зібрати всі необхідні докази. Не може ж Лутьєв насилу здобуті ними докази тепер просто викрасти з сейфа республіканської прокуратури або УБОЗ?..»

Як повідомляла газета, редактора газети «Евпаторийская неделя» Володимира Лутьєва затримали 11 листопада за підозрою у здійсненні злочину, передбаченого статтями 15, 115 і 115 ч.2 п. 11 Кримінального кодексу України — «навмисне вбивство, скоєне на замовлення» — за фактом замовлення вбивства депутата Верховної Ради АРК Миколи Котляревського. 20 листопада В. Лутьєва за рішенням місцевого суду Центрального району арештували й перевели до слідчого ізолятора. 3 грудня Апеляційний суд Криму скасував рішення місцевого суду Центрального району Сімферополя про арешт В. Лутьєва і змінив йому запобіжний захід на підписку про невиїзд. М. Котляревський висловлював свою стурбованість у зв’язку з даним рішенням і звертався до правоохоронних органів із проханням про надання йому охорони і зброї для самооборони, вважаючи В. Лутьєва «соціально небезпечною людиною».

Про розвиток подій навколо «Справи Лутьєва» в Криму ми регулярно інформуватимемо читачів.

Микита КАСЬЯНЕНКО, Сімферополь
Газета: 
Рубрика: