Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

Стабільність на фінансовому ринку залежить від «обличчя» нового Кабiнету

28 квітня, 2001 - 00:00

Учорашня Financial Times, яка зарекомендувала себе останнім часом як видання, спеціалізоване не тільки на українських проблемах, але й на пророцтвах, зазначає, що з відставкою українського прем’єр-міністра Віктора Ющенка Україна опинилася «як ніколи далеко від стану економічної та політичної стабільності». Згідно із твердженням газети, «відставка прем’єра-реформатора істотно ускладнює процес установлення довірчих відносин між Україною, Євросоюзом та Сполученими Штатами і збільшує небезпеку наближення України до російської орбіти», що «суперечить інтересам Заходу». «Росія також не отримає від цього ніякої вигоди, — пише газета, — їй потрібні сусіди, які досягають успіху, а не клієнти, котрі збанкрутували. В Україні тепер багато що залежатиме від Президента Леоніда Кучми». Тим часом українські аналітики схиляються до думки, що сама по собі відставка уряду В.Ющенка ніяк не позначиться на економіці країни. Навіть такий відомий прихильник В.Ющенка, як президент Асоціації українських банків Олександр Сугоняко пов’язує можливість дестабілізації фінансових ринків з «обранням нового уряду та нового його керівника». За його словами, «міра дестабілізації залежатиме від поведінки Національного банку України, дій Президента тощо». Свою версію висловив у коментарі агентству УНІАН і заступник голови парламентської фракції «Яблуко» Віктор Суслов. На його думку, «головною небезпекою для майбутнього уряду є можливість саботажу його діяльності Національним банком», де, за його даними, «залишилася команда В.Ющенка, і якщо той претендує на роль лідера опозиції, то він буде зацікавлений у погіршенні ситуації в державі, щоб довести, що відставка його уряду мала негативні наслідки».

Раніше директор департаменту валютного регулювання НБУ Сергій Яременко, виступаючи на IX Ялтинській міжбанківській конференції, заявив про незмінність валютної політики НБУ до кінця поточного року. За його словами, саме така політика дозволить Нацбанку зберегти курс гривні стабільним. «Підтримка курсової стабільності в сучасних макроекономічних умовах України як держави з дуже відкритою економікою та залежністю від зовнішніх шоків зумовлює необхідність вживання НБУ у сфері валютного регулювання заходів не тільки ринкового, але й адміністративного характеру, — сказав С.Яременко і продовжив: — На нашу думку, тривалість стабільної ситуації на валютному ринку протягом року не є достатньою для скасування Нацбанком чинних на сьогодні обмежень». Як сказав С.Яременко, в приватних бесідах із ним оператори ринку висловлювалися за збереження цих адміністративних обмежень, оскільки вони дозволяють зберігати курс гривні стабільним та прогнозованим для суб’єктів економіки.

Разом із тим багато які фінансисти вважають, що відставка уряду не спричинить істотних змін на фінансових ринках. За словами генерального директора інвестиційного фонду «Андріївський» Олександра Охріменка, попри те, що український уряд постійно працював над виконанням вимог міжнародних фінансових організацій, іноземні інвестиції «все одно в Україну не прийшли, і тому присутність або відсутність Віктора Ющенка в уряді на фондовий ринок істотно не вплине».

Вплив на фінансовий ринок України здійснить не стільки відставка уряду на чолі з Віктором Ющенком, скільки призначення нового прем’єр-міністра та уряду і можливі очікування його політики, тоді як до того часу фінансовий ринок залишатиметься відносно стабільним, підбиває підсумок висловлюванням опитаних фінансистів Інтерфакс-Україна.

«На курс гривні вплине, скоріше, не відставка уряду, а те, яким буде новий його склад», — сказав начальник відділу кредитування «Укргазпромбанку» Олександр Курицин. Заступник начальника казначейського управління ПУМБу Віктор Зінченко також вважає, що до призначення нового прем’єра ніяких коливань на валютному ринку не відбудеться, «оскільки на ньому немає грошей нерезидентів, які б у цій ситуації розпочали переказувати капітал за кордон». Начальник управління регулювання ресурсів ВАБанку Михайло Пряничников повідомив, що в четвер (після того, як надійшла звістка, що парламент ухвалив резолюцію про недовір’я В.Ющенку) на валютному ринку знову пропонування валюти перевищувало попит, і Національний банк України викуповував її надлишки за курсом 5,416 грн./$1. «Будь-яких принципових рухів на ринку, пов’язаних із політичним чинником, немає, — твердить М.Пряничников. — Імовірно, все буде стабільним до оголошення кандидатури нового прем’єра, коли буде зрозумілою нова урядова політика». За оцінкою начальника активно-пасивних операцій банку «Форум» Миколи Титаренка, нині «економічний чинник переважає над політичним»: на ринку зберігається стійка тенденція переважання експортних операцій та більшого пропонування валюти над попитом на неї. Однак, за оцінкою глави представництва Національного резервного банку (НРБ, Росія) в Україні, заступника голови правління банку В’ячеслава Юткіна, відставка уряду України дуже серйозно вплине на стан ринку, «оскільки з ім’ям Ющенка пов’язана його стабілізація». Курс гривні, на його думку, залежатиме від того, наскільки адекватні заходи зробить НБУ та уряд для його утримання на період до призначення нового прем’єра.

Про збереження стабільності на фінансовому та валютному ринках найближчим часом свідчать і об’єктивні дані, наведені в монетарному огляді Агентства гуманітарних технологій, який було зроблено в рамках проекту дослідження економіки України Василем Юрчишиним. За даними автора, «оскільки в першому півріччі не передбачається різких коливань на зовнішніх ринках, то слід чекати як монетарної підтримки зростання, так і стабільності на валютних ринках». Однак, починаючи із серпня- вересня, вважає автор прогнозу, економічні умови можуть значно погіршитися, оскільки, на його думку, очікується «погіршення в зовнішньому секторі для наших найважливіших галузей, передусім, металургії, а також очікуються боргові виплати». На думку Юрчишина, до кінця року гривня навряд чи опуститься нижче за 6,1 — 6,2 за $1, хоча негативні очікування вимагатимуть, попри активне адміністрування НБУ, посилення як монетарної, так і фіскальної політики, а значить, можуть чинити негативний тиск і на економічне зростання.

Віталій КНЯЖАНСЬКИЙ, «День»
Газета: 
Рубрика: