Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

Стандарти «спільного дому»

12 серпня, 2004 - 00:00

Власні кореспонденти «Дня» в регіонах продовжують надсилати відповіді своїх земляків на запитання: «Що, на вашу думку, повинен зробити для України її майбутній президент?». Свої запити майбутньому главі держави вже сформулювали жителі Криму, Хмельницької, Житомирської, Рівненської, Харківської та Львівської областей. Сьогодні — слово буковинцям. Пропонуємо приєднатися до нашого обговорення.

Василь ДОВГИЙ, заступник генерального директора Чернівецької обласної державної телерадіокомпанії:

— На посаді президента повинна бути людина, яка перш за все може вирішити питання забезпечення належного рівня життя людей. Йдеться і про пенсійне забезпечення, і про створення необхідної кількості робочих місць, гарантії належного рівня медичного обслуговування, подолання занепаду в культурній сфері. Наприклад, практика виплат допомоги з безробіття, на мою думку, — це не найкраще рішення, треба дати людині можливість працювати і заробляти. Необхідно забезпечити майбутнє молодих людей, створити умови для отримання освіти, працевлаштування відповідно до обраної професії, належний рівень оплати праці. Сьогодні ж маємо велику кількість спеціалістів з вищою освітою, яких нема де працевлаштувати, наша молодь залишена наодинці з власними потребами і проблемами, немає організацій для підлітків і молоді, а це призводить до росту злочинності, наркоманії, інших негативних явищ. У Радянському Союзі була налагоджена схема вирішення цих проблем, а зараз кращі зразки радянської соціальної політики перейняли так звані капіталістичні країни, а ми відмовляємось від цих надбань, намагаємося створити велосипед, який вже давно є і успішно їздить. Наша національна ідея повинна включати моральні та духовні аспекти, які сьогодні практично кинуті під ноги. Ми багато втратили у суспільному вихованні, формуванні патріотичних почуттів, поваги до державності. До певної міри заповнити цю прогалину можна через відновлення ролі та значення військової служби, виховання почуття обов’язку та гордості за власну країну, через пропаганду образу людини праці, яка робить добро і створює матеріальні блага.

Вирішення цих проблем можливе лише в комплексі зi стабілізацією економіки. В той же час державній владі час визначитись — або взяти керівництво економікою та суспільними процесами у свої руки і, відповідно, брати на себе відповідальність за результати, або остаточно перейти до ринкової економіки з усіма її процесами. Нині склалась ситуація, коли залишились старі методи управління, якими намагаються послуговуватись у нових умовах.

Матвій ПЛЕГУЦА, головний лікар Сторожинецького району Чернівецької області, депутат обласної ради:

— На майбутнього президента чекає велика робота, хоча основи для її проведення вже закладено. Україні не просто вдалось подолати кризу, а й стабілізувати ситуацію. Тепер слід вирішити проблеми найперше в соціальній сфері. Кожна людина, як працююча, так і непрацююча, повинна отримати гарантії соціального захисту. Працююча — через гідну оплату своєї праці, а не її підвищення на декілька відсотків. Треба створити тарифну сітку, яка визначить рівень плати за роботу, подолає наявні сьогодні «перекоси». Скажімо, якщо наймаєш робітника для проведення ремонтних робіт, то в середньому йому треба заплатити 100—150 гривень за день, в той час як лікар за цей день отримує 15 гривень. Це нонсенс, такий стан речей треба подолати на державному рівні.

Необхідно також кардинально змінити систему пенсійного забезпечення. Пенсія повинна становити хоча б половину від заробітної плати і збільшуватись залежно від стажу роботи. А мінімальна пенсія має відповідати прожитковому мінімуму, встановленому в державі. Не можна зловживати наданням пільг населенню. Вони повинні бути адресні й лише для тих, хто їх справдi потребує.

Практично на узбіччі залишається наша молодь. Якщо здобути освіту ще можливо, то вирішити проблеми працевлаштування з гідною зарплатою, забезпечення житлом — надзвичайно важко.

Економіка повинна розвиватись за рахунок розширення податкової бази і зменшення податкового тиску. Податки, які встановлені в державі сьогодні, призводять до занепаду та створюють умови для зловживань. Необхідно подолати бюрократичні перешкоди до шляху розвитку малого і середнього бізнесу, адже проста людина практично не може розпочати власну справу.

Особливо хочу звернути увагу на необхідність реформування медицини. Скажімо, в нашому районі ми прагнемо надавати якісні та доступні медичні послуги через запровадження лікарняних кас та розвиток сімейної медицини, але в межах одного району і навіть області вирішити всі проблеми галузі неможливо. Треба подбати про централізоване забезпечення лікарень необхідною апаратурою, віддати переваги профілактичній та діагностичній роботі перед лікуванням.

Сьогодні у нас ще недостатній рівень життя, соціальних гарантій, економічного виробництва, ми послуговуємось високозатратними технологіями, тому нас і не поспішають приймати до євроспільноти. Виконання тих умов, які нам висувають для входження в європейське співтовариство, дозволить забезпечити права та свободи громадян, привести українське законодавство до світових стандартів, досягти відповідного рівня життя. Стара Європа, з якою рахуються і Схід, і США, завжди була зразком спільного дому і в сфері економіки, і розвитку громадянського суспільства, і толерантності, зокрема релігійної. Поки що ми не готові жити в цьому домі, адже треба відповідати всім вимогам до такого співжиття. Нам потрібно самим підняти рівень економіки, культури, поваги до загальнолюдських цінностей, тоді й зможемо розраховувати на повноцінне партнерство.

Олена УКРАЇНЦЕВА, менеджер спільного підприємства:

— Найперше необхідно підвищити рівень життя населення через збільшення прожиткового мінімуму, підвищення заробітної плати, забезпечення соціальних гарантій, розвиток страхування, в тому числі медичного, підтримку молоді. Треба подолати корупцію у навчальних закладах, підвищити кваліфікаційний рівень викладачів, а рівень викладання повинен відповідати статусу вузу, щоб молодь не прагнула здобувати освіту за кордоном. Належний рівень освіти, зокрема й вищої, дозволить випускати висококваліфікованих спеціалістів, у яких не буде проблем із працевлаштуванням — на кращих випускників завжди є попит. А сьогодні, якщо молода людина хоче мати високооплачувану роботу, їй доводиться серйозно займатись самоосвітою, заповнюючи прогалини вузівського навчання. Важливим напрямом соціальної політики новообраного президента повинна бути підтримка пенсіонерів та інвалідів, адаптація останніх у суспільстві. Необхідно взяти під контроль ціни на ліки та предмети першої необхідності, можливо, навіть зробити їх безкоштовними для незаможних; вирішити проблему забезпечення належного рівня медичного обслуговування через запровадження страхової медицини.

Розвитку економіки заважає корумпованість. Необхідно подолати податковий тиск, створити сприятливі умови для малого і середнього бізнесу, який в усьому світі є основою добробуту середнього класу; слідкувати за діяльністю контролюючих органів і не допускати ними зловживань. Якщо ми досягнемо належного рівня розвитку малого і середнього бізнесу, то тим самим забезпечимо соціальні блага значній кількості своїх громадян, адже в розвинутих країнах фірми самі дбають про своїх працівників. Треба також підтримувати національного товаровиробника, адже саме він насичує ринок продукцією, створює робочі місця. Натомість у нас значно краще почувають себе підприємства, які займаються перепродажем.

Необхідно подолати контраст між рівнем життя в столиці та регіонах. Сьогодні молодь прагне виїхати щонайменше в Київ, а кому пощастить, то в Москву чи Лондон. Не раз доводилось чути, що у своєму рідному місті вже досягнуто максимуму, а для подальшого розвитку кар’єри, збільшення прибутків треба їхати в столицю. Такий стан речей треба подолати, необхідно підтримувати розвиток областей. У кожній є пріоритетні галузі, й спрямувавши туди певні інвестиції, можливо, зарубіжні, можна їх розвивати. Це дозволить забезпечити самодостатність територій, знову-таки створити нові робочі місця, налагодити випуск конкурентоспроможної продукції.

Окрім всього, вважаю, що президент повинен володіти українською мовою, бути грамотною, високоосвіченою людиною з досвідом роботи у господарській сфері, а ще мати приємну зовнішність і хорошу фізичну форму — словом, гідно представляти Україну.

Наталія ЖИТАРЮК, Чернівці
Газета: 
Рубрика: