Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

Столичний синдром

Конституційний Суд підтвердив статус Криму
25 січня, 2003 - 00:00

«Справедливість перемогла» — так коротко і ясно прокоментував рішення Конституційного Суду України постійний представник Президента України в Автономній Республіці Крим Олександр Діденко. Він вважає, що даним рішенням Конституційний Суд припинив суперечки політиків про статус Автономної Республіки Крим і однозначно підтвердив її повноваження, визнавши її економічне право із зарахування податків і зборів, що збираються на території автономії, проведення експериментів у сфері оподаткування, а також право мати свої символи: герб, прапор і гімн.

З усього видно, що саме таке рішення КС виявилося для автономії несподіваним. Глава парламенту автономії Борис Дейч, наприклад, признався, що владі автономії «було неприємно дізнатися», що в грудні 1998 року 50 народних депутатів звернулися до Конституційного Суду, піддавши сумніву законність багатьох положень Конституції Криму. Та й сьогодні Крим вже звик до того, що кожне самостійне рішення йому доводиться насилу відстоювати у Києві. «А сьогодні я, як голова Верховної Ради, навіть радий цьому рішенню», — говорить Борис Дейч. Тепер «багато декларативних повноважень автономії, передбачені Конституцією АРК, які раніше не виконувалися, почнуть працювати. Рішення Конституційного Суду дасть кримській владі, за словами Дейча, «право не умовляти та просити, а вимагати». А на думку глави кримського уряду Сергія Куніцина «найприємніше те, що Конституційний Суд, по суті справи, підтвердив економічні повноваження республіки в рамках законодавства України, оскільки завжди були суперечки з цього питання», — заявив він в інтерв’ю журналістам після оголошення рішення Конституційного Суду.

Нагадаємо, що оголошене в День соборності України рішення Конституційного Суду визнало законним вживання терміну «територія Автономної Республіки Крим» у плані визнання її складовою частиною та адміністративно-територіальною одиницею держави Україна, а також підтвердило її право, нарівні з іншими адміністративно-територіальними одиницями, мати свій гімн, герб і прапор, і особливий спосіб збору та розподілу податків, зібраних на її території. Як відомо, саме на основі цих положень Конституції Київ вже кілька років поспіль дозволяє автономії залишати у себе весь зібраний акциз і деякі інші податки.

Разом із тим Конституційний Суд постановив некоректним називати Сімферополь столицею, оскільки в державі повинна бути одна столиця, що певною мірою засмутило кримську владу. Адже нещодавно Верховна Рада Криму розглядала питання про особливий статус Сімферополя як столиці Криму, і було вирішено навіть застосувати для неї окреме фінансування, пов’язане із забезпеченням роботи в місті республіканських установ влади. Проте, мабуть, заміна слова «столиця» на «адміністративний центр» суті та ролі міста не міняє, і всі рішення залишаться в силі, хоч і будуть відданi пiд редакторське виправлення.

Що стосується питання про входження Севастополя до складу автономії, то Борис Дейч назвав це «делікатним питанням». Нагадаємо читачам, що після відтворення автономії в 1991 році Севастополь було включено до складу автономії, і в першу Верховну Раду КримАРСР входили депутати, обрані на території міста. Як з’ясувалося, саме претензії на Севастополь колишнього президента Криму Юрія Мєшкова, а також Верховної Ради автономії, що приймала рішення по місту, призводило до нестабільності в Криму. Виходячи з цього в 1995 році, коли було відмінено першу Конституцію Криму і понад 40 законів, ліквідовано посаду президента, було фактично відновлено положення, підтверджене і референдумом 1991 року, що КримАРСР відтворюється в кордонах колишньої Кримської області, куди Севастополь, як відомо, не входив. У Верховній Раді другого скликання вже не було депутатів від Севастополя, і місто отримало підтвердження свого особливого статусу нарівні з Києвом. Це ж положення підтверджено нині й Конституційним судом України, який особливим пунктом визначив, що рішення референдуму не мали відношення до зміни кордонів Кримської області, носили дорадчий характер і були волевиявленням населення з питання відтворення автономії, але не зміни її кордонів. Тим часом, Борис Дейч сказав, що над питанням про інтеграцію Севастополя в Крим «потрібно ще багато і довго працювати. На даному етапі ми не будемо піднімати це питання: нам хоча б потрібно зайнятися економікою тієї території, на яку сьогодні розповсюджуються повноваження Верховної Ради Криму».

Микита КАСЬЯНЕНКО, Сімферополь
Газета: 
Рубрика: