Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

«Такий термін, як «травматика», треба взагалі забувати»

Фахівці наполягають: закон, що обмежує використання зброї, країні необхідний
28 травня, 2013 - 13:00

Наприкінці минулого тижня в Україні явно запахло... нехай не порохом, але зброєю точно. У четвер Верховна Рада України врегулювала питання використання озброєння Державною спеціальною службою транспорту. Відповідний закон створює умови для поповнення її арсеналів на тих самих засадах, що й Збройних сил. А наступного дня стало відомо, що до внесення до Верховної Ради готується урядовий законопроект «Про дозвільну систему у сфері поводження із спеціально визначеними видами зброї».

Як заявив в ефірі одного з телеканалів народний депутат від Партії регіонів Владислав Лук’янов, цей документ передбачає вільну торгівлю травматичною зброєю. «Я спілкувався з багатьма представниками фракції Партії регіонів, — сказав Лук’янов, — і отримав чітку відповідь: ми не підтримаємо цей законопроект, ми не підтримуємо вільного обігу зброї в українському суспільстві. Наша спільна позиція: або суттєве доопрацювання цього законопроекту і його переробка, або вето». «Такий законопроект нам не потрібен, — вів далі народний депутат, що замахнувся на дітище власного уряду, — і не нам треба робити кроки щодо поширення вогнестрільної, травматичної та іншої зброї в суспільстві». Не підтримав наміру уряду озброїти український народ і народний депутат (ПР) Анатолій Кінах. Відповідаючи на запитання «Дня», він також зазначив, що цей проект не дістане підтримки в парламенті України. Інакше, на його думку, «може бути дуже багато трагедій».

Дещо парадоксальної думки про обіг зброї в нашій країні президент Української федерації професіоналів безпеки Сергій Шабовта. По-перше, він вважає, що ніхто (передусім Державна служба охорони (ДСО) — «вона дуже впливова і не зацікавлена в цьому») не дозволить українським громадянам купувати без обмежень навіть травматичну зброю. «Позиція наша полягає в тому, що травматична зброя якщо й може десь застосовуватися, то бажано співробітниками Міністерства внутрішніх справ, — стверджує Шабовта, — аби вона не могла завдати шкоди людям. А ринок має бути насичений саме справжньою, короткоствольною нарізною зброєю. Тому що ідентифікація куль після пострілів можлива лише при нарізному стволі. І неможлива в разі використання гумових куль».

«Придбавши нарізний ствол, — продовжує фахівець, — людина розумітиме наслідки його застосування — за кожен постріл доведеться відповідати власною свободою, аж до довічного ув’язнення. На жаль, травматична зброя не дає людям такого відчуття. У нас щодня вбивають із травматичної зброї. Тим паче, що її в нас на руках набагато більше, ніж декларує МВС. До того ж у нелегальному обігу величезна кількості травматичних стволів, перероблених зі стартових пістолетів. Це величезна проблема, оскільки їх ніхто не ідентифікує. Тому такий термін, як «травматика», треба взагалі забувати. Професійні охоронці повинні працювати з бойовою зброєю, і лише тоді вони можуть бути конкурентоспроможними на цьому ринку, монополізованому нині ДСО. Чому ніхто досі не зрозумів, що немає ніякого сенсу озброювати приватного охоронця травматичною зброєю, тоді як зловмисник точно буде з бойовою. І, питається, то хіба приватним охоронним структурам доводиться «працювати» з іншими злочинцями, не з такими, з якими зустрічаються співробітники МВС. Але одним можна мати бойову зброю, а іншим — зась. Отже, на нашу думку, аби вилікувати хворобу, потрібно всім громадянам, що відповідають усім ретельно опрацьованим вимогам закону, надати відповідне право, і на цьому буде спокійно побудовано все інше».

І тут не можна не нагадати повне найменування обговорюваного законопроекту: «Про дозвільну систему у сфері поводження зі спеціально визначеними видами зброї, бойовими припасами до неї, засобами індивідуального захисту і активної оборони, вибуховими матеріалами промислового призначення». В управлінні зі зв’язків з громадськістю Міністерства внутрішніх справ України (саме МВС уряд призначив основним виконавцем з розробки цього законопроекту) «День» повідомили, що законопроект передбачає правові й організаційні засади роботи дозвільної системи України. При цьому, згідно з повідомленням, встановлюється вичерпний перелік відповідних об’єктів дозвільної системи, поняття поводження з ними, а також дозволу на їх використання, права фізичних і юридичних осіб на їх використання, вимоги до приміщень, де вони зберігаються, продажу і використання цих об’єктів, підстави для видачі дозволів і відмови в них, терміни дії дозволів тощо. Як наголошується в повідомленні з МВС згаданий законопроект ухвалено (схвалений) на засіданні Кабміну за умови доопрацювання в робочому порядку окремих положень з подальшим внесенням до парламенту. Як бачимо, МВС є автором цього документа, а отже, не може мати до нього особливих претензій.

Своє бачення проблеми рушниці з першого акту, яка обов’язково стріляє в останньому, у голови наглядової ради Української асоціації власників зброї Георгія Учайкіна. «На початку цього року було зафіксовано стрілянину в одному з нічних клубів Одеси, — згадує він, — туди вдерлися люди з автоматичними карабінами «Вепр» (вони належать до категорії мисливської зброї) і відкрили вогонь. Загинуло дві особи, кілька дістали поранення, хоча жертв могло б бути значно більше — на щастя, один з карабінів заклинило». «Але проблема в тому, — обурюється Учайкін, — що дозвіл на цю зброю був давно прострочений. А хто цим цікавився? Де була дозвільна система? Чому не відібрали цих стволів своєчасно? У нас понад мільйон стволів, які належать до мисливських. Скільки з них при такому контролі можуть потрапити до рук злочинців і, за законами жанру, вистрілити?»

Моторошна картина. А ще жахливіше було побачити бойову розвідувальну машину (не лише броня та башта, а й гармата, а міліція назвала її демілітаризованою) на чолі мирної демонстрації. Не фантазуватимемо, що могло б із нею і довкола неї статися. Адже легкий танк не призначений для перевезення моркви. Та й чи є в нас закон про приватизацію такої потужної зброї? Немає? То, може, він і не потрібен? Але фахівці все ж таки наполягають: закон, що обмежує використання зброї, країні необхіден. Інакше безглуздих жертв на вулицях буде дедалі більше.

Віталій КНЯЖАНСЬКИЙ, «День»
Газета: 
Рубрика: