Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

Те, що є вигідним для людини, вигідне й суспільству

27 березня, 2001 - 00:00

Україну відвідав з робочим візитом президент Всесвітньої асоціації платників податків Бьйорн Таррас-Вальберг. На зустрічі з керівництвом всеукраїнської громадської організації — Асоціації платників податків України пан Вальберг виклав свою точку зору з приводу нагальних проблем оподаткування і ведення бізнесу. Подані у вигляді тез, ці думки можна вважати своєрідною «шведсько- європейською» лекцією для українських підприємців.

УРОКИ ІСТОРІЇ

Якби не було платників податків, то й економічне зростання було б неможливе. Якщо вигідно працювати кожній окремо взятій людині, то це є вигідним і всьому суспільству. Треба прагнути до розумно низьких податків — простих і зрозумілих. За приклад того, як зміни в системі оподаткування відбиваються на економіці, може служити Швеція. В 70-ті роки вона входила в трійку найбагатших країн світу. Потім у країні почалося стрімке підвищення податкових ставок, і ось результат: наразі Швеція опустилася на 15-те місце. Це був важкий урок для шведів. А висновок простий: податки завжди впливають на підприємницьку діяльність. Якщо податки дуже високі, то вони можуть створювати їй перешкоди або навіть зовсім її зруйнувати. Якщо ж податки дуже низькі, то з’являються серйозні протиріччя, й в суспільстві виникне складна ситуація.

Ще в давні часи існувало мито на товари, що ввозилися з сільської місцевості в міста. Позаяк збори були дуже великими, люди припинили їздити в міста й торгувати. Довелося це мито зменшити. Лише після цього в торгівлі сталося зростання, а люди стали жити багатше. Нам потрібно вчитися на уроках з історії, адже ті самі наслідки мало б і зниження податків.

Сьогоднішня тенденція полягає в тому, аби всіляко знижувати тарифи. Це одна з ідей, встановлених в основу створення Загального ринку: в торгівлі між країнами тарифи повинні бути гранично низькими, або їх потрібно взагалі відмінити. Фірми і компанії не дуже охоче це вітають, проте для споживачів ситуація найкраща. В демократичній державі завжди треба допомагати «маленькій людині».

УРОКИ ГЕОГРАФІЇ

Залежно від величини податків Б.Вальберг умовно розділив Західну Європу на три зони. До першої зони входять північні країни (Данія, Норвегія, Фінляндія, Швеція) — тут найвищі податки (це він пояснює лютеранською культурою), до другої — країни Центральної Європи, третю зону становлять англо-саксонські країни, де податки найменші. В такому розподілі Б.Вальберг бачить певну філософію: в країнах із низькими податками більшої ваги набуває особистість.

Проблема не тільки в оподаткуванні, але й у перешкодах, які стоять на шляху розвитку бізнесу. В цьому пан Вальберг переконався під час перебування в Литві. Литовським підприємцям можна тільки поспівчувати. Для того щоб відкрити свою справу, їм потрібно виконати принаймні три умови: в бізнесі повинні брати участь не менше ніж двоє чоловік, кожний працівник зобов’язаний працювати мінімум півдня, за кожну відпрацьовану годину (!) необхідно звітувати перед державними органами. Зрозуміло, що в таких умовах займатися підприємництвом неможливо. У Швеції дійсно високі податки, але таких жорстких вимог до бізнесу там немає. Єдине, чого вимагає держава, — це сплати податків.

Як проходить реєстрація фірми, Б.Вальберг наочно показав на такому прикладі: прочитавши лекцію в одній промисловій компанії і задекларувавши одержаний гонорар, він автоматично заснував своє підприємство. У Швеції успішно працюють сотні підприємств, штати яких складаються з одного працівника. Робочі місця створюються здебільшого малими підприємствами. В цьому сенсі, вважає Б.Вальберг, інколи непогано мати безробіття, за умови, певна річ, соціальних гарантій. Він послався на шведський досвід: коли в 30-ті роки в країні було безробіття, це примусило людей зайнятися підприємництвом, аби вижити. Багато малих на той час підприємств давно перетворились на великі компанії й працюють досі.

УКРАЇНСЬКА СПЕЦИФІКА

Б.Вальберг не приховував свого подиву з приводу того, як швидко розвинулася Асоціація платників податків України: створена 1998 року, сьогодні вона має 29 регіональних і 228 районних організацій, які об’єднують 885 підприємств і близько 2000 колективних членів. Короткий термін візиту, природно, не давав поживи для поглибленого вивчення українського бізнесу та оподаткування. Незважаючи на це, гість устигнув помітити, що, судячи з виступів членів асоціації, податківці в Україні — люди жорсткі. Б.Вальберг підтримав ідею створення Міжнародного комітету з захисту прав платників податків країн Східної Європи і Середньої Азії. А своїм українським колегам він порекомендував наступне: скласти перелік основних перешкод, що заважають підприємництву, проаналізувати його і обговорювати ці проблеми на весь голос, а також подивитися, як вони вирішувалися в інших країнах. Хоч, висловив свою думку Б.Вальберг, проблем, подібних до українських, у більшості країн все-таки немає.

ДОВІДКА «Дня»

Всесвітня асоціація платників податків — громадська організація, заснована у вересні 1988 року (до 2000 року вона називалася Міжнародною асоціацією платників податків). Об’єднує 26 асоціацій з 23 країн світу і 6 континентів. Організація зареєстрована в Швеції і має свої офіси в Брюсселі, Вашингтоні, Мюнхені, Парижі, Стокгольмі. Цей рух платників податків виник із бажання громадян захистити себе від постійно зростаючих податкових вимог держави, він спрямований на створення суспільства з більш низькими податками і високою індивідуальною свободою. Всесвітня асоціація платників податків захищає громадян від несправедливого переслідування з боку збирачів податків, а також забезпечує їх точною інформацією про оподаткування й витрати уряду. Адреса в Інтернеті (на російському сайті): www.world tax payers.orl .

Петро ІЖИК, «День»
Газета: 
Рубрика: