Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

Тріада по-кримському

Кримські татари, об’єднання центристів і гроші вплинуть на результат виборів у автономії
17 вересня, 2001 - 00:00

На зустрічі з Радою представників кримських татарів у Ялті в понеділок Президент України Леонід Кучма заявив, що не підпише закон про вибори Верховної Ради Криму (а також і всіх місцевих рад), якщо вони передбачатимуть іншу, крім мажоритарної, систему виборів, оскільки вважає пропорційну або навіть змішану систему неприйнятною через недосконалість партійної системи в Україні. Принаймні, в Криму такий поворот цілковито міняє політичний розклад і багатьом політикам грунтовно плутає карти — маленькі регіональні за своїми масштабами, хоч і галасливі, партійки, незважаючи на те, що примудрилися зареєструватися в загальнодержавному масштабі, повністю втрачають партійні переваги, і їхнім лідерам доведеться боротися в мажоритарних округах на рівних з іншими політиками.

Наскільки відомо, Президент готувався до чергової зустрічі з Радою кримських татарів грунтовно. Він, можливо, спеціально переніс її на тиждень, щоб провести консультації. Перший раунд їх відбувся тиждень тому в аеропорту Сімферополя з керівниками кримської автономії, які, однак, замість того, щоб відзвітувати про проведену роботу, переважно скаржилися на те, що Меджліс досі не зареєстровано. Це, напевно, не задовольнило главу держави, й 14 вересня він спеціально запросив свого радника Сергія Куніцина до Києва для аналізу ситуації. В бесіді з Мустафою Джемільовим, як стало відомо кореспонденту «Дня», С. Куніцин підтвердив цю інформацію, сказавши, що виклав свої міркування Президенту ще в Києві. На зустрічі «Президент — Рада кримських татарів» Леонід Кучма висловив думку, що вважатиме ненормальною ситуацію, якщо кримські татари не зможуть бути обраними до органів влади хоч би в тій пропорції, в якій вони тепер становлять частку кримського населення. Кримським керівникам, особливо Леоніду Грачу, який уже уявляв собі майбутній парламент автономії, певно, тепер доведеться коригувати своє бачення законодавчої влади автономії. До майбутнього парламенту Криму буде обрано значну кількість кримських татарів, які, безсумнівно, створять фракцію, аналогічну тій, що була в парламенті минулого скликання й вирізнялася продержавністю та антикомунізмом. Крім того, ці депутати, як можна судити з досвіду попередньої фракції, активно відстоюватимуть реальні справи й інтереси держави, боротися з політиканством і обманом народу. Якщо виборча система буде справедливою, їх може бути не менше ніж 12-14 осіб, як і в попередній фракції «Курултай». Сила значна, але недостатня для прийняття реальних рішень або блокування «мешковських» тенденцій, що й досі проявляються у ВР Криму. Тому саме час представникам центристських сил подумати про те, що б таке зробити, щоб у парламенті автономії могла сформуватися стійка центристська більшість.

Варто зауважити, що Мустафа Джемільов говорив на нараді, що саме Леонід Грач є джерелом дезінформації про фундаменталістські настрої кримських татарів, натхненником протистояння православної церкви та мусульманської общини з так званого хрестового питання. А нещодавня, очевидно, провокаційна заява Союзу православних громадян України про те, що «так званий меджліс кримськотатарського народу» тісно взаємодіє з чеченськими терористами, наприклад, надаючи бойовикам об’єкти курортного комплексу Криму», також знаходить своє первинне коріння саме в Криму. Леонід Кучма доручив СБУ та прокуратурі проаналізувати джерела протистояння й ворожості окремих частин населення Криму одне до одного. В цьому не останню роль зіграло те, що в бесіді у вузькому колі між Леонідом Кучмою, Мустафою Джемільовим і Рефатом Чубаровим останні звернули увагу Президента на те, що під час майбутніх виборів певні політичні сили активно використовуватимуть як етнічний, так і релігійний чинники, а це загрожує багатьма небезпеками для всієї країни. Залишається тільки дивуватися, як це досі ніхто в Криму не знайшов кинутий автомобіль з керівництвом з управління Боїнгом-747 кримськотатарською мовою (варіант: лазерний диск з докладною картою України та Росії, описом Боїнга й посібником для пілотів, звісно ж, кримськотатарською мовою…)

А що ж думають і роблять кримські центристи? Блок кримських есдеків, НДП, аграріїв (мінус «Трудова Україна»), що стосується політичного центра, то ситуація набуває відомої небезпеки: якщо об’єднання центристів не вийде — голоси центристського електорату буде розтягнуто десятками партій. На жаль, першу спробу такого об’єднання — досвід створення «ТУНДРА», — не можна визнати вдалим. Залишається шанс сформувати результативний блок, однак, безсумнівно, в регіонах картина буде відрізнятися. За оцінками соціологів, центристський електорат в Криму становить не менше 55 відсотків (в Україні — 40 відсотків. Див. «День», № 166, с. 4), що на перший погляд виглядає певним парадоксом, однак насправді є закономірністю, оскільки в Криму явно слабкі позиції тих, хто називає себе правими в політичному спектрі. У будь-якому разі кардинального пожвавлення виборчих процесів слід чекати, як тільки Президент підпише закон про вибори. І особливо — після підписання закону про вибори кримської Верховної Ради. Але перспективи його, попри те, що Верховна Рада України вже прийняла в другому читанні законопроект зі змішаною системою (50 на 50), після ялтинської заяви Президента про неприйняття будь-якої іншої системи, крім мажоритарної, здаються вельми туманними…

У будь-якому випадкові потрібно визнати, що вперше стратегія і тактика центристів в унікальних умовах виборів 2002 року стає реальною силою, здатною, в разі точного розрахунку, принести перемогу. Більше того, якщо визнати, що декомунізація України є умовою подальшого прогресу, зрозуміло, що центристи (а за ситуацією насамперед це стосується СДПУ (о), НДП, аграріїв, «зелених» і так далі…) сьогодні, як мінери, не мають права на помилку.

Як передбачають експерти, в майбутній виборчій кампанії особливу роль відіграватимуть гроші. На півострові вже ходили чутки, що деякі партії за одне місце в списку просять два мільйони гривень. Не вичерпуються заклики партій одна до одної включитися до руху за чесні та прозорі вибори. Цілий ряд журналістів України підписали меморандум із зобов’язанням не заробляти на виборах. І все це недаремно! У поєднанні з передбаченням, що саме ця кампанія буде незвичайно «брудною», міркування про гроші наводять на зловісні роздуми про використання їх для «брудних» технологій і для фальсифікації підсумків голосування. Зрозуміло, що джерела всіх надходжень навряд чи вдасться встановити, але версії фінансування деяких партій вже сьогодні ясні.

У Російській Федерації нещодавно вибухнув скандал з приводу того, що «Якутзолото» фінансує Геннадія Зюганова, зокрема, багато які фінансові потреби КПРФ. Вказувалося також, що ці гроші компартія Росії, як раніше за КПРС, активно використовує за рубежами країни. Як не дивно, але сліди цих грошей виявилися… в Криму.

Джерело, близьке до фінансових кіл Криму, поділилося з «Днем» інформацією про те, що протягом останнього часу лідер кримських комуністів провів шість конфіденційних зустрічей з представниками бізнес-кіл Російської Федерації. Звичайно, це були не єдині зустрічі спікера з представниками дружньої Росії останнім часом, однак всі вони проходили в зовсім іншій обстановці — відкрито і офіційно. Обстановка ж, в якій пройшли шість вказаних зустрічей, була особлива, що дає привід виділити їх із загального ряду. Всі вони проходили в санаторії «База хіміків» в м. Саки, під Євпаторією. Причому характерно, що зараз вся санаторно-курортна база Сак, в тому числі й санаторій, який тепер перейменовано на «Північне сяйво», було приватизовано бізнесменами з… якутського регіону. За відомостями джерела, предметом переговорів була фінансова підтримка Компартії Криму з Якутії, що було виконанням особистої вказівки Геннадія Зюганова.

Сьогодні багато які партії з радістю включають до свого складу цілі колективи приватних підприємств, передбачаючи за ними, очевидно, джерело фінансового забезпечення майбутніх виборів. Є партії, що спираються на державні структури, природно, і вони не виключають фінансової підтримки накопичених тіньових коштів. Багато які механізми було реалізовано ними заздалегідь. Звідки, наприклад, у партійних вождів зараз таке бажання шефствувати над різними будівництвами чи реконструкціями? А все дуже просто: варто лише простежити, щоб тендер на роботу «виграла» своя довірена організація. І тоді, начебто цілком згідно із законом, їй перераховуються величезні кошти. Загалом заготівля грошей до сезону — 2002 йде повним ходом.

Микита КАСЬЯНЕНКО, Ялта — Сімферополь
Газета: 
Рубрика: