Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

Трохи передвиборної арифметики

Чи додадуть Леонідові Кучмі голосів дванадцять партiй?
12 червня, 1999 - 00:00

З висновком урядових оглядачів важко не погодитися. Ознайомлення зі списком президентських партій підтверджує припущення багатьох політологів, що Леонід Кучма не має жодних шансів не лише зберегти свою посаду, а навіть вийти до другого туру президентської кампанії. Якщо, безумовно, голосування відбудеться чесно й без тотальної фальсифікації.

По-перше, Л.Кучму підтримали лише 12 із понад шести десятків політичних партій України. Лише дві партії з дев'яти, що представлені у Верховній Раді.

По-друге, президентські партії нечисельні й маловпливові. Серед них лише дві спромоглися ледве-ледве «вповзти» до парламенту на минулих виборах — НДП (із запасом у 1%) та СДПУ(о) (із запасом у 0,01%). Окрім того, за минулий рік від цих партій відійшли особи, які фактично й забезпечили їм перемогу. Не секрет, що значну частину голосів за СДПУ(о) було віддана завдяки присутності серед лідерів списку Євгена Марчука та Василя Онопенка. Політиків, які сьогодні є в опозиції до Л.Кучми й самостійно беруть участь у виборчій кампанії. Голоси, які провели до Верховної Ради НДП, були забезпечені колишнім головою партії Анатолієм Матвієнком, який на час виборів був губернатором Вінниччини. Нині А.Матвієко разом із групою авторитетних лідерів НДП вийшов із партії й заявив про рішучу опозицію до Л.Кучми.

По-третє, підтримка діючого Президента зумовлена передусім посадою чи іншими пільгами, що видаються на Банковій, 11. Характерна риса такої підтримки — неминуча зрада свого попереднього патрона й перехід до табору того, хто має більше шансів на перемогу. Переконаний, що з наближенням жовтня в блоці з'явиться свій Іуда, а скоріш за все, й не один.

Останнім часом Леонід Кучма часто повторює, що планує перемогти в першому турі виборів. Для цього потрібно набрати більше половини голосів виборців. Створення президентського блоку партій відкрило очі всім, на який максимальний результат може розраховувати Леонід Данилович.

Його підтримали лише 20% українських політичних партій. Усі ці партії разом на минулих виборах набрали лише 19,5% голосів виборців. За даними різних соціологічних досліджень останніх років, рейтинг Кучми жодного разу не піднявся вище 18%. Тому найкращий для Л.Кучми результат — 20% голосів.

Залишилось одне питання: якщо вибори проводити без фальсифікацій, то де Леонід Данилович збирається «добрати» 30% голосів, яких йому бракує?

КОМЕНТАРI

Володимир ФIЛЕНКО у відповідь на прохання кореспондента «Дня» прокоментувати рішення 12 партій «підписатися» за Кучму, насамперед сказав: «Так їм і треба. Очевидно, партії, що війшли до президентської коаліції, бажають використати час до виборів для зміцнення власної сили. Свого часу конфлікт в НДП починався саме навколо цієї проблеми. Наша група говорила нарешті: «Підтримуючи Кучму, партія виграє тактично, але серйозно програє в майбутньому. Схоже, що лідери партій-підписантів не врахували наш досвід».

Йосип ВIНСЬКИЙ (СПУ): Фактично коаліція — це тільки НДП, СДПУ(о), а інше все — ви самі розумієте, що. Але ми вітаємо, що всі пропрезидентські структури зібрали в одне місце, щоб їх було видно й нам, і людям. Будуть ще парламентські вибори — і не одні. Так от всі партії, які підтримують Кучму, приречені. Це означає, що партії, по суті. немає.

Олександр ЛАВРИНОВИЧ (НРУ): Ця коаліція — в різний спосіб збиті до гурту різновеликі різнозначні політичні партії, серед яких тільки дві мають свої фракції. Про НДП можна після цих подій говорити тільки як про структуру, яка повністю має виконувати свою первинну функцію — бути фасадом влади. А СДПУ(о) просто обрало лінією поведінки використання владних можливостей для підняття та зміцнення своєї партії. Інші ж навряд чи можуть щось із цього виграти в організаційному плані. А в політичному плані тут взагалі ніхто не може виграти. Хіба що Президентові треба показати, що він має підтримку не тільки всього народу, який на всіх теренах висловлюється за нього, а й різних політичних сил широкого спектру, що всі, окрім лівих, можуть вважати його своїм кандидатом. Хоча всі, хто щось розуміє в політології та сучасних політичних реаліях, можуть тільки усміхнутися, прочитавши список цих структур і прізвищ.

Сергій ОДАРИЧ, Фонд «Українська перспектива»
Газета: 
Рубрика: