Влада Дніпродзержинська збирається відкрити музей-квартиру відомого земляка, колишнього генерального секретаря ЦК КПРС Леоніда Брежнєва. Як повідомляє офіційний сайт міської ради, новий музей буде розташований у двокімнатній квартирі в будинку на проспекті Пеліна, 40, де колись жила родина Брежнєвих. Цю квартиру в довоєнні часи отримав ще батько Леоніда Ілліча, який працював на металургійному комбінаті. Сьогоднішні мешканці квартири не є родичами покійного генсека, але старше покоління цієї сім’ї підтримувало дружні стосунки з Брежнєвими. У Дніпродзержинську стверджують, що останнім часом у будинок на проспекті Пеліна нібито навідується багато туристів, які висловлюють бажання на власні очі подивитися на «родинне гніздо» Леоніда Ілліча. Після зустрічі представників міської ради з мешканцями згаданої квартири було досягнуто попередньої домовленості про їхній переїзд за умови, що буде надано інше рівноцінне житло. Зараз питання про придбання міською владою «історичного» об’єкта вирішується. «В цій квартирі довго жила мати Брежнєва, а сам Леонід Ілліч останнього разу навідався сюди наприкінці 1970-х років і сфотографувався з сусідами. В будинку й досі живуть люди, які добре пам’ятають Брежнєвих. Два роки тому на будинку по проспекту Пеліна, 40 було відновлено меморіальну дошку», — розповіла начальник відділу культури і туризму Дніпродзержинської міськради Ніна Стрілець. За її словами, є наміри відродити в музеї-квартирі обстановку минулих років. Чимало експонатів зберігається в місцевому історичному музеї, де є спеціальна брежнєвська експозиція. Тут знаходяться особисті речі, документи, фотографії, а також численні подарунки генсеку, якими свого часу поділилася з дніпродзержинцями Росія. З «аутентичної» брежнєвської обстановки в одній із місцевих родин вдалось відшукати металеве ліжко, на якому колись спав майбутній керівник Радянського Союзу. Останнім часом прихильники відновлення пам’яті про Брежнєва навіть пригадали: по материнській лінії його дід — Денис Мазалов — народився в Єнакієвому. У Дніпродзержинській міськраді повідомляють також, що два роки тому було розроблено нові туристичні схеми та маршрути, до яких входять і відвідання місць, пов’язаних із Леонідом Брежнєвим. Тепер до них може додатися музей-квартира. До слова, в центрі Дніпродзержинська, на проспекті Леніна, досі стоїть бронзове погруддя покійного генсека ЦК КПРС, яке було встановлено на малій батьківщині ще за його життя.
Наталя БУЛАНОВА, директор Музею історії міста Дніпродзержинськ:
— Особливого сплеску інтересу щодо особи Брежнєва останнім часом я не помітила. В нас уже не перший рік існує експозиція, присвячена Леоніду Іллічу як політичному лідеру на тлі тієї епохи. Ми не тільки розповідаємо про знаменитого земляка, який майже два десятиліття очолював СРСР, а й згадуємо про афганську війну та про переслідування дисидентів. Тобто намагаємося показати відвідувачам той час і діяльність Брежнєва всебічно. Звичайно, трапляється іноді, що гості нашого міста цікавляться, де знаходиться будинок Брежнєвих або училище, де навчався Нурсултан Назарбаєв. Втім, сказати, що до Дніпродзержинська приїжджає багато прихильників Брежнєва, не можу. Звичайно, я чула про наміри створити квартиру-музей, але зі мною з цього приводу не радилися. Тому я дивуюся, де вони збираються брати експонати. Свого часу ми збирали самі, й особливих раритетів не знайшли. А відновити обстановку в квартирі взагалі буде важко, адже старих речей збереглося мало. Можу ще додати, що створення музеїв — не така вже проста справа. Перед цим треба добре продумати його концепцію, прорахувати «маркетинг», щоб зрозуміти, який буде на це суспільний попит.
Світлана ТОМАШЕВСЬКА, менеджер фірми «Супутник-Україна» (Дніпродзержинськ):
— Ми організовуємо тури як за кордоном, так і в Україні, але до нас ще ніколи не звертались охочі проїхатися брежнєвськими місцями. Не можу навіть пригадати, щоб ми возили когось по такому маршруту. Можливо, тому що немає реклами. Про наміри відкрити музей-квартиру я чула, але, ймовірно, йдеться про маршрути, які організовуватиме міська влада. Втім, люди звертаються до нас із різними побажаннями. Останнім часом, наприклад, з’явився попит на відвідування Чорнобиля.