Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

У єдиній державі — єдина Церква…

Об’єднання всіх Православних церков в українську Помісну Церкву буде великою перемогою всіх громадян України — переконані учасники «круглого столу» в Криму...
1 серпня, 2001 - 00:00

«Круглий стіл» «Українське православ’я на початку третього тисячоліття» провели Кримська єпархія УПЦ Київського Патріархату та Всеукраїнський інформаційно-культурний центр у Сімферополі. Як повідомив кореспондентові «Дня» Андрій Іванець, завідуючий відділом інформації Всеукраїнського інформаційно-культурного центру в Сімферополі, захід відбувся з благословення Патріарха Київського і всієї Руси-України Філарета в рамках святкувань 5-річчя Кримської єпархії УПЦ КП. У роботі «круглого столу» взяли участь митрополит Чернівецький і Буковинський Данило, єпископ Сімферопольський і Кримський Климент, член Президії Верховної Ради Криму Євген Максименко, голова Комітету у справах релігії АРК Володимир Маліборський, співробітники Постійного представництва Президента в АРК, керівники регіональних організацій низки партій та громадських організацій, науковці, інші світські та духовні особи.

За результатами «круглого столу» було прийняте звернення до вищих органів влади держави та автономії. У ньому, зокрема, вимагається до утворення єдиної Помісної Православної Церкви нікому не передавати святиню українського православ’я — Володимирський собор у Херсонесі, якій відбудовано на гроші українських платників податків до 10-ої річниці Незалежності, для освячення собору у Херсонесі запросити Патріарха Київського і всієї Руси-України Філарета, ввести викладання державною мовою у школах Криму релігійної етики. Для врегулювання ситуації навколо соборного храму св. Володимира і Ольги у Сімферополі у зверненні наголошується на необхідності негайно виконати постанову Верховної Ради автономії про передачу цього приміщення Кримському Єпархіальному управлінню УПЦ КП. Документ підписали, зокрема, голова Всекримського товариства «Просвіта» Сергій Савченко, голова Кримської організації РУХу (УНР) Олег Фомушкін, голова Крайової організації НРУ Леонід Пілунський, голова бахчисарайської організації «Український дім» Андрій Щекун, керівник кримського відділення Конгресу української інтелігенції Марія Іщук та інші.

На засіданні «круглого столу» єпископ Климент розповів про становлення єпархії, про тих людей, чиїми трудами вона скріплювалася, закликав провадити духовне виховання у школі, зміцнювати родину на християнських засадах, поглиблювати духовну освіту священиків. Митрополит Данило у своїй доповіді охарактеризував складний стан православ’я у нашій країні. Для України, яка є однією з найбільших православних держав, вкрай важливо подолати кризу серед православної громадськості. Тому, на думку митрополита, девізом українського православ’я, особливо УПЦ КП, стали слова Президента про необхідність утворення єдиної Помісної Церкви. До цього ж закликав і Вселенський патріарх. На думку митрополита Данила, більш активною повинна бути держава у справі утворення єдиної Церкви, бо їй потрібна єдність у суспільстві, а не розділення. Митрополит наголосив, що коли українська церква вийде із залежності від Москви, то це і буде поверненням у стан канонічності. Адже представники Константинопольського патріархату, який є церквою-матір’ю для нашої церкви, неодноразово підтверджували, що вважають Україну своєю канонічною територією. Отець Віктор Веряскін, на лекції якого збираються сотні людей, розповів про значне зацікавлення словом Божим серед мирян. Щодо набуття автокефалії, то священик переконаний, що шлях до неї лежить через Константинополь, бо спроби Російської православної церкви надати автокефалію не визнаються у світовому православ’ї. Так, наприклад, не була визнана автокефалія Американської Православної Церкви, якій цей статус було надано Московським патріархатом у 1970 р. Цікаво, що єпископ Климент сказав, що не хоче критикувати УПЦ МП і стверджує, що велика частина її ієрархів та мирян виступає за автокефалію. Він також повідомив, що 24 серпня в Україну може приїхати Вселенський патріарх і, у разі проведення до того моменту об’єднавчого собору УПЦ КП і УАПЦ, надати томос про автокефалію.

Член Президії Верховної Ради Криму Євген Максименко, зокрема, переконаний, що «якщо є держава Україна, то повинна бути і своя церква», що це відповідає православним традиціям. А голова комітету у справах релігії АРК Володимир Маліборський розповів про міжконфесійну ситуацію в Криму, закликав дотримуватися кримських традицій толерантних відносин у стосунках між православними і мусульманами.

Голова Буковинського відділення Союзу українок Олександра Попелюк розповіла про допомогу буковинок своїм кримським друзям із Музею Л. Українки та Ялтинської школи № 15, де викладання ведеться українською мовою. І цього року гості з Карпат приїхали не з пустими руками — так скоро бібліотека першої україномовної школи Ялти поповниться новими книжками. Ця акція проходить в рамках заходів «Українська мова — засіб служіння Богові і Україні». А генеральному директору Всеукраїнського інформаційно- культурного центру (м. Сімферополь) Галині Хмільовській пані Попелюк за активну державницьку позицію й допомогу Церкві вручила ікону Божої Матері та буковинський рушник. У своєму слові кримчанка закликала від імені свого Центру до об’єднання і сказала, що «якщо з’єднаються всі Православні церкви — то це буде велика перемога!»

Професор, співробітник Центру Петро Вольвач вважає, що проведення цього «круглого столу» має велике значення, що відбувається «громадська легалізація УПЦ КП». На думку професора, українську націю може об’єднати лише УПЦ. На жаль, багато проблем у церковній сфері породжено владою. Нелогічно передавати церкви Києва Московській церкві, бо коли їх будували, Москви ще не було. В Криму ж взагалі, на його думку, відбувся процес зрощення місцевої влади і Московського Патріархату, для виправлення ситуації потрібна, зокрема, більш активна позиція української громади.

Микита КАСЬЯНЕНКО Сімферополь
Газета: 
Рубрика: