Принципова домовленість про організацію спільних постів була досягнута ще в ході травневого візиту президента Володимира Вороніна до України. Передбачалось, що спільні митні пункти з участю митників Молдови, України і Придністров’я почнуть діяти з 1 вересня на всій довжині кордону (850 км) між Україною і Придністров’ям, і розташують їх на українській території. Проте, як сказав учора «Дню» В. Джигун, жодна з сторін «поки не готова до створення подібних постів, через існування як юридичних, так і організаційних труднощів». За його словами, крім цього, необхідно враховувати ще й «придністровську специфіку». До речі, наприкінці серпня уряд Молдови оголосив про вилучення у Придністров’я молдавських митних печаток у зв’язку з введенням нових печаток, відповідно до стандартів ВТО. Проте представники Придністров’я не вжили заходів для участі в спільних митних пунктах, хоч раніше дали таку згоду. Президент невизнаної ПМР Ігор Смирнов уникнув наміченої на 31 серпня зустрічі з президентом Володимиром Вороніним і розцінив дії Кишинева як спробу організувати економічну блокаду Придністров’я.
Тим часом інформаційно-аналітичний центр Держкомкордону відмічає посилення протиправної діяльності на україно- молдавскому відрізку кордону. Якщо торік кількість затриманих товарів порівняно з 1999 роком, збільшилась у півтора раза, в результаті чого вартість товарів, переданих митним і податковим органам, становила 4,6 млн. грн., то за дев’ять місяців поточного року було затримано товарів на 4,2 млн. грн. На цю ділянку кордону припадає близько чверті затримань і загальної вартості вилучених на кордонах України товарів. Найбільшою «популярністю» користуються спирт, горілчані та тютюнові вироби, що в Молдові набагато дешевше. Крім того, через кордон намагаються перевозити цукор, паливно-мастильні матеріали і сільгосппродукти. Так, за повідомленням Інтерфаксу-Україна, з понад одного мільйона тонн нафтопродуктів, що використовують щорічно в Молдові, приблизно половину ввозять контрабандним шляхом, без сплати податків і мита. У цьому році також почастішали випадки спроб провезення до України контрабанди м’яса й м’ясопродуктів, що в умовах ящура і губчастій енцефалопатії, котрі лютували в Європі, не додає оптимізму.
За повідомленням Інтерфаксу-Україна, представники Кишинева збираються наполягати на створенні спільних постів, щоб створити заслін для контрабанди, що проникає через Придністровський регіон, який не контролює молдавська влада. Про масштаби незаконної діяльності з транспортування товарів через кордон може говорити і те, що з півтори тисячі порушників, затриманих на цій ділянці кордону в минулому році, близько 70% — при спробах незаконного переміщення товарів. За 9 місяців було затримано вже понад тисячу осіб.
У той же час, організація спільних постів порушує ряд питань, наприклад, котрій із сторін передаватимуться великі партії контрабанди, вилучені на спільних пунктах пропуску? Можливо також, що і в молдавської, і в української митниці є такі працівники, для яких огляд і контроль в пунктах пропуску стали досить непоганим доповненням до зарплати, і в разі об’єднання зусиль їх «заробітки» можуть різко зменшитися. Але в умовах коли контрабандою займаються в основному місцеві мешканці, організація спільних постів, як вбачають, може сприяти більш об’єктивному підходу до затримання порушників з обох сторін кордону.